В’ялені помідори такі ж корисні, як і свіжі
Зміцнюють серцевий м’яз, знижують ризик онкології, зберігають гостроту зору
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/496139/tomaty.jpg)
Томати в’ялені - популярний делікатесний продукт концентрованого солодко- солонуватого смаку. Батьківщиною в’ялених томатів вважають Італію, де їх називають pomodori secchi. Готують в’ялені помідори, висушуючи стиглі плоди на сонці, у духовці або у пристрої для сушіння овочів та фруктів. Зовні готові в’ялені томати нагадують сухофрукти.
Такий спосіб заготівлі почали використовувати в Італії - там помідори сушили на сонці. У XIX столітті, коли з’явилися перші консервні заводи, їх почали виробляти у промислових масштабах і закривати в банки з оливковою олією і травами. З того часу такі томати полюбили у багатьох країнах за пікантний смак і тривале зберігання. Для заготівлі традиційно вибирають стиглі червоні сливоподібні плоди, іноді використовують жовті сорти.
В’ялені помідори зберігаються значно довше, ніж свіжі. Незважаючи на те, що з них виходить уся волога, користь з помідорів нікуди не зникає, томати зберігають вітаміни та мікроелементи майже без змін. Вони знижують ризик розвитку ракових захворювань, підвищують еластичність шкіри, зберігають гостроту зору, зміцнюють серцевий м’яз, запобігають розвитку хвороб серця та судин, зміцнюють імунітет, допомагають позбутися закрепів. А також корисні для підтримування та зниження ваги. Завдяки їм можна налагодити роботу кишківника та очистити організм від шлаків, токсинів.
Томати чудово доповнюють м’ясні та рибні страви, салати, бутерброди. Їх додають у пироги і випічку, супи, соуси, рагу, макарони, їдять просто так, як перекус — вони чудово насичують. В’ялені помідори поєднуються з сиром, горіхами і травами.
Баночка таких томатів у магазині коштує чималих грошей, але можна приготувати цей делікатес удома. Тим більше, що покласти у баночку можна все, що любите самі, — часник, розмарин, чебрець, орегано, базилік, чилі, лимонну цедру… З таких томатів можна робити чудові соуси — песто, майонез чи кетчуп, 3−4 в’ялені помідори зроблять їх ще смачнішими, додавати до макаронів, у різні салати, пироги, хліб, використовувати як закуску, подавати з брускетами, сирами. Можна приготувати намазку з в’ялених томатів і сиру рікота, додати їх до паштету з печінки — збити блендером з іншими інґредієнтами, це зробить його смак цікавішим. Варіантів застосування — безліч.
В’ялені помідори у духовці
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/%D0%B2%D1%8F%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%96%20%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8.jpg)
На 500 мл готового продукту: 1 кг томатів, 1 ч. ложка сухого орегано, 1 ч. ложка сухого або гранульованого часнику, 150−200 мл соняшникової або оливкової олії, морська сіль.
Помідори помити і розрізати вздовж на четвертинки. Чайною ложкою вибрати м’якоть із насінням. Викласти четвертинки томатів на деко, застелене пергаментом, догори зрізом. Посипати морською сіллю до смаку й 1 ч. ложкою сухого орегано. Сушити у духовці за температури 70−75°С 5−6 год. Періодично відкривати духовку для вентиляції або вставити дерев’яну лопатку у верхній частині дверцят, щоб зайва волога виходила постійно.
Сухі скибочки в’ялених помідорів скласти у невеликі простерилізовані баночки.
Для аромату додати 1 ч. ложку сухого або гранульованого часнику. Залити соняшниковою або оливковою олією так, щоб вона їх повністю покрила, і закрити кришками. Зберігати у холодильнику.
Томати, в’ялені в електросушарці
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/08/%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%20%D0%B2%20%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%83%D1%88%D0%B0%D1%80%D1%86%D1%96.jpg)
4 кг щільних невеликих помідорів сорту сливка, сіль — до смаку, спеції - до смаку, 70 мл олії, часник — до смаку, розмарин — за бажання.
Бажано, щоб усі помідори були однакового розміру, так вони сушитимуться одночасно.
Вимити помідори, витерти рушником насухо. Розрізати кожен помідор на дві половинки. Ложечкою вийняти насіння разом із соком. Усі серединки скласти в лоток і покласти в морозилку. Взимку використати до будь-яких страв, куди потрібні свіжі томати.
Половинки перевернути і покласти зрізом донизу на паперовий рушник на 10−15 хв, щоб стекла зайва волога.
Перекласти томати в лотки електросушарки зрізом догори. Можна присипати їх спеціями — прованськими або італійськими травами, можна використати сухий базилік, орегано або взагалі нічим не присипати. Злегка посолити кожну половинку.
Увімкнути прилад, температура має бути близько 50°С. За потреби лотки міняти місцями. За кілька годин у кожній половинці збереться рідина, її слід промокнути паперовою серветкою. Приблизний час сушіння 14 год. Частина томатів сохне швидше, їх треба зняти. Томати не мають бути сухими, волога за натискання не повинна виділятися. Вони мають бути досить пружними, гнутися та приємно пахнути.
Викласти шарами томати у сухі простерилізовані банки, перекладаючи їх розмариновими гілочками та пластинками часнику. Можна залити томати соняшниковою без запаху олією або оливковою олією кімнатної температури (якщо зберігатимете не дуже довго). Для більшої надійності у кожну банку краще додати по ложці бальзамічного оцту.
Для тривалого зберігання краще залити томати гарячою олією. Прогріти її (можна разом із часником та розмарином), але до кипіння не доводити. Залити томати олією, вони не мають шипіти і чорніти, бо це свідчитиме про те, що олія перегріта. Баночку злегка потрясти або постукати легенько дном об стіл, щоб вийшли бульбашки повітря. Олія має повністю покривати томати. Зберігати у холодильнику.
В’ялені томати можна просто скласти в контейнер і зберігати в холодильнику без олії. Перед використанням дуже сухі слід трохи розпарити у гарячій воді.