Ревінь — піґулка з грядки
Знижує рівень холестерину, виводить шкідливі речовини, очищує організм
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/489461/revin.jpg)
На міських ринках з’явився румбарбар, або, як його ще називають, рабарбар, або ревінь. Вартість в’язки цілком доступна — 15 грн. Тож, придбавши кілька в’язок, можна і пиріг спекти, за яким точно скучили, й ароматний компот зварити. З нього можна приготувати й чимало смачних і, не лише солодких, страв. Їсти ревінь можна й просто з грядки, не піддаючи ніякій термічній обробці.
200 років тому ревінь вважали одним з найпопулярніших продуктів, його використовували не лише в кулінарії, а й у медицині. Батьківщина рослини — Центральний Китай. У травниках ревінь описаний ще за 2700 років до нашої ери! В Європу його завезли ченці-прочани з Індії.
Ревінь має цілющі властивості, містить чимало вітамінів і мікроелементів. Сприяє поліпшенню травлення, а залежно від дози може справляти як проносний, так і закріплювальний вплив. Також ревінь містить велику кількість вітаміну С і здатний не лише підвищувати імунітет, а й має антиоксидантні властивості. У ньому є багато вітамі- ну А, який так потрібний дітям, але корисний і для дорослих. У ревені більше заліза та магнію, ніж у яблуках, бурштинова кислота, що є в ньому, зміцнює серце та сприяє профілактиці інфаркту. Ревінь здатний «працювати» як загальнозміцнювальний засіб, він знижує рівень холестерину, здатний зв’язувати та виводити різні шкідливі речовини, очищує організм. Наявність пектинів робить ревінь чудовим засобом для схуднення — нормалізує обмін речовин, що дозволяє позбутися ожиріння, лікує печінку та жовчний міхур.
З лікувальною метою використовують настоянки ревеню, сиропи та екстракти. Для приготування лікарських засобів використовують коріння та кореневища рослини. Шотландські вчені знайшли в корені ревеню речовину поліфенол, яка може бути профілактикою онкологічних захворювань.
У нас ревінь використовують здебільшого для приготування компотів, киселів і пирогів. У Європі та в Сполучених Штатах готують й салати, гарніри до м’яса та риби, заготовляють у вигляді пряних соусів.
Рослина зайняла гідне місце у багатьох національних кухнях світу, наприклад, у німців, данців, шведів, естонців та латишів. У Англії до страв з ревеню зазвичай додають імбир і гвоздику, у США — корицю. У стравах ревінь поєднується з яблуками, полуницею, персиками, грушами, ягодами, імбиром.
Салат з ревеню з огірками
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%81%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%82%20%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%96%D0%BD%D1%8C.jpg)
300 г ревеню, 4 середні огірки, 1 ч. ложка гірчиці із зернятками, 2 ч. ложки меду, сік і цедра ½ лимона, 3 ст. ложки оливкової олії, сіль, мелений чорний перець, 2 гілочки тархуну або фіолетового базиліку — за бажання.
Очистити за допомогою ножа для чищення овочів зовнішню частину стебла ревеню від твердих волокон. Нарізати стебло впоперек якомога тоншими скибочками.
Очистити огірки від шкірки і нарізати їх тонкими кружальцями.
Якщо вирішили додати до салату зелень, то відокремити листочки від стебел і дрібно їх посікти. Змішати цедру та сік лимона з медом, додати гірчицю та оливкову олію, посолити заправку і поперчити.
Змішати огірки і ревінь із зеленню та заправкою, дати настоятися 10 хв.
Пиріг з ревенем
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D0%BF%D0%B8%D1%80%D1%96%D0%B3%20%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%96%D0%BD%D1%8C.jpg)
Для тіста: 3 склянки борошна, 30 г свіжих дріжджів (або 1 пакетик сухих), 1 склянка молока, 4 ст. ложки цукру, 2 жовтки, 4 ст. ложки вершкового масла, 8 г ванільного цукру, сіль.
Для заливки: 1 яйце, 120 г жирної сметани, 12 г цедри лимона, 8 г ванільного цукру.
Для начинки: 500 г ревеню, 4 ст. ложки цукру, 200 г пісочного печива.
Приготувати безопарне дріжджове тісто із вказаних продуктів.
Очищений від прожилків і нарізаний невеликими шматочками ревінь посипати цукром і дати постояти, поки він не пустить сік. Відкинути ревінь на друшляк і трохи пом’яти руками. Сік зберегти.
Печиво подрібнити у блендері або покласти у пакет і розкришити качалкою. Розкачати тісто завтовшки 1 см і вистелити змащену маслом форму з бортиками, посипати крихтою печива і викласти відтиснутий ревінь.
Сік від ревеню змішати зі сметаною, яйцем, цедрою та ванільним цукром. Залити пиріг цією сумішшю на 10−15 хв, опісля випікати у розігрітій до 180°С духовці 30 хв.
Щоб зробити заливку ніжнішою, з шовковистою текстурою, кількість сметани можна збільшити до 1 склянки (загальний об'єм соку ревеню та сметани не має перевищувати 1,5 склянки), додавши 1−2 ст. ложки борошна або крохмалю, які краще заздалегідь розчинити у соці.
Джем з ревеню і апельсинів
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BC%20%D1%80%D0%B5%D0%B2%D1%96%D0%BD%D1%8C.jpg)
3−4 великі апельсини, 1 кг ревеню, 1 кг цукру, 2 ст. ложки червоного винного оцту.
Очистити ревінь від зовнішніх жорстких волокон, нарізати упоперек невеликими шматочками завтовшки 1,5−2 см, полити оцтом і перемішати. Засипати цукром і залишити на 1 год.
Ретельно вимити апельсини щіткою. Обсушити і зняти цедру за допомогою спеціального ножа (або тонко зрізати і нарізати соломкою). Вичавити із апельсинів сік.
Додати апельсинову цедру і сік до ревеню із цукром, перемішати. Поставити на середній вогонь, довести до кипіння. Зменшити вогонь до малого і варити, акуратно помішуючи, до загустіння, близько 25 хв.
Розкласти у дві 800-грамові простерилізовані банки і, за бажання, герметично закрити.