Коломба паскуале — в Італії, козунак — у Болгарії, бабка — у Польщі
Традиційна святкова випічка в Європі

Світле Христове Воскресіння — велике свято для християн усього світу. І хоча за часом святкування православного Великодня не завжди збігається з Великодніми днями в інших християн, традиції багато в чому дуже близькі. У тому числі ті, що пов’язані з великоднім застіллям.
У католицьких країнах головна страва на святковому столі у Великдень — м’ясна.
У Франції, Великій Британії, Італії святковий стіл не обходиться без ягнятини чи молодої баранини — задньої ноги чи лопатки, запеченої у духовці з травами чи в тісті. У Болгарії ж швидше куштуватимуть шашлик з баранини. А от у Сербії та Хорватії на Великдень обов’язково подадуть шунку — великий шматок вареної шинки глазурують і запікають. Часто на Великдень в Австрії тушкують окіст із квашеною капустою, що надає м’ясу незвичного аромату. Проте невід'ємною окрасою столу австрійців у свято завжди була шинка у хлібному тісті. Найчастіше її подають зі свіжим натертим хроном, соліннями, домашніми яйцями та сиром. У скандинавських країнах чільне місце на святковому столі відводять рибі.
Великодній стіл немислимий і без особливої випічки. І тут розмаїтості немає меж! Солодкі та пікантні пироги, кекси, булочки та баби, печиво і тістечка.
«Великодній голуб» — коломба паскуале — є частиною італійських великодніх традицій. Пасхальний голуб символізує птаха, який повернувся на ковчег до Ноя з оливковою гілкою у дзьобі. Ця випічка, покрита глазур’ю та прикрашена мигдалем, виходить неймовірно м’якою та ароматною.
Козонак, або козунак, — традиційний великодній хліб у Східній Європі, Румунії, Болгарії, Сербії, Північній Македонії, Греції… По суті, це близький родич нашої традиційної великодньої паски — містить велику кількість здоби. Але різниця між ними таки є. Завдяки особливому формуванню — коли тісто розтягують у два джгути, які потім сплітають і викладають у вигляді вінка, текстура козунака стає шаруватою, що чудово відбивається на смаку випічки.
Крім здобних булочок з хрестом, британці печуть кекс Сімнел із сухофруктами та домашнім марципаном. Прикрашають кекс 12 марципановими кульками за кількістю апостолів.
Круглий кекс з солодкою глазур’ю на Великдень є обов’язковим у поляків. Кожна господиня пече бабку за своїм рецептом, але в основі завжди є масло, яйця, борошно, цукор, сік та цедра лимона.
Традиційну фінську пасхальну страву — мяммі - готують із житнього борошна, солоду, солі, цукру, цедри апельсина. Кашу запікають за низької температури, охолоджують і потім подають з молоком або вершками. Ласощі готують заздалегідь, бо у холодильнику мяммі треба протримати 3−4 дні.
У Страсний тиждень в Іспанії подають пампушки. Готують їх без дріжджів та прикрашають цукровою пудрою.
Під час Великого посту мексиканці готують пудинг із хліба, схожого на багет, та сиропу із цукру, кориці і гвоздики. Традиційно пудинг — капіротаду — прикрашають горіхами, сухофруктами, яскравою кондитерською посипкою. Страва символізує розп’яття Христа: палички кориці - хрест, хліб — Господнє тіло.
Польська бабка

4 великі яйця, 200 г вершкового масла, сік і цедра 1 лимона, 180 г цукру, 1 ст. ложка ванільного цукру, 160 г борошна, 90 г картопляного крохмалю, 1 ч. ложка розпушувача, шматочок масла — для змащування, панірувальні сухарі або мелені горіхи — для обсипання, цукрова пудра — для оздоблення.
Форму для випікання (діам. 22−25 см) змастити маслом і присипати сухарями або меленими горіхами. Вершкове масло розтопити у сотейнику, додати сік і цедру лимона, зняти з вогню. У високій мисці збити яйця з цукром упродовж 10 хв на пухку масу. Додати ванільний цукор. В іншій мисці змішати борошно, крохмаль і розпушувач. Сухі інґредієнти пересипати в миску із збитими яйцями, змішати міксером на малих обертах до однорідності. Потім додати розтоплене вершкове масло і знову добре перемішати. Тісто буде схоже на пудинг. Перелити у форму і випікати у розігрітій до 170°С духовці 45 хв або до сухої шпажки. Готову бабку остудити і посипати цукровою пудрою.
Болгарський козунак

10 яєць, 5 жовтків, 200 мл вершків 20%, 100 мл молока, 350 г вершкового масла, 100 мл олії (можна горіхової), 2 кг борошна, 500 г дрібного світло-коричневого цукру, 50 г ванільного цукру, посіченого мигдалю, 60 г свіжих дріжджів, 1 ч. ложка солі.
Опара. Розкришити дріжджі і розчинити їх у теплому (37°С) молоці з дрібкою цукру. Коли дріжджі запіняться, у великій мисці збити 4 яйця з вершками, додати 150 г цукру, сіль і 200 г просіяного борошна, змішати з дріжджами, накрити і залишити в теплому місці на 1,5 год.
Збити жовтки з яйцями і рештою цукру, змішати з опарою, всипати 1,2 кг борошна, вимісити. Накрити і залишити на 2 год.
Решту просіяного борошна із ванільним цукром додати у тісто і місити, розтягуючи і збираючи. Тісто має бути однорідної консистенції. Влити олію в миску і, занурюючи в неї руки, вимішувати тісто, поки олія не закінчиться. Потім по шматочку вмішати м’яке масло, вимішувати 10 хв. Опісля відбити тісто об стіл (разів 50).
Сформувати з тіста кулю. Покласти в чисту каструлю або миску, накрити і залишити на 5 год. Потім додати у тісто горіхи, розділити на 3 частини, кожну розтягнути у джгут. Сплести із джгутів косу і покласти у круглу форму з отвором посередині. Дати підійти, 30 хв. Змастити жовтком, змішаним із розтопленим маслом, і випікати козунак за температури 180°С 35−40 хв.
Коломба — італійський кекс

1 склянка молока, 5 яєць, дрібка солі, 150 г цукатів, 10 г сухих дріжджів, 550 г борошна, 50 г очищеного мигдалю, 300 г масла, цедра ½ лимона, 170 г цукру.
Розчинити дріжджі у 2−3 ст. ложках теплої води. Додати 100 г борошна, замісити тісто, скачати у грудку, зробити на ньому глибокий хрестоподібний надріз. Покласти в миску, влити 1 склянку теплої води, накрити і залишити в теплому місці на 1 год.
Решту борошна просіяти з сіллю, додати цукор, подрібнену цедру лимона, 4 яйця і розм’якшене масло. Додати в миску закваску. Влити молоко. Ретельно вимісити. Присипати тісто борошном, накрити і залишити в теплому місці ще на 1 год.
Цукати нарізати невеликими шматочками і додати в тісто, що піднялося. Перемішати, щоб рівномірно розподілилися. Накрити і залишити ще на 1 год.
Форму вистелити змащеним пергаментом. Викласти тісто, дати вистоятися ще 15 хв. Змастити верх ледь збитим яйцем, викласти очищений мигдаль. Розігріти до 200°С духовку, випікати 40 хв. Зменшити температуру до 170°С і випікати ще 30 хв. Якщо верх кексу почне пригоряти, накрити фольгою.