Залізний аргумент
Картопля, квасоля і сир — що їсти, щоб не «заробити» анемії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/475756/yod.jpg)
Йод надходить в організм лише із довкілля, організм не виробляє його самостійно. Цей мікроелемент необхідний для нормальної роботи щитовидної залози, оскільки бере участь у синтезі гормонів тироксину і трийодтироніну. Від них залежить обмін речовин в організмі, робота деяких органів та систем (наприклад, функціонування печінки, серцево- судинної, нервової систем), рівень цих гормонів впливає на настрій та загальне самопочуття людини. Добавки з цією речовиною можна купити в будь-якій аптеці, але краще урізноманітнити свій щоденний раціон продуктами, багатими на йод.
Найбільш насичені йодом дари моря: будь-яка риба та морепродукти, а також морська капуста. Найбільше йоду в кальмарі, трісці, окуні, горбуші, лососі, тунці, скумбрії. Яйця, м’ясо та молоко також містять йод, як, до речі, і гриби. Але, звісно, не в такій кількості, як риба. Із фруктів найбільше йоду у хурмі, він також є в яблуках, сливах, винограді, мандаринах.
Тож які йодовмісні продукти доступні широкому загалу?
У печінці тріски близько 350- 370 мкг йоду на 100 г. Однак її варто їсти невеликими порціями, по 30−40 г, оскільки вона висококалорійна і є «важкою» їжею для шлунка. Рекордсменом за вмістом йоду є журавлина: у 100 г ягоди до 350 мкг йоду — навіть більше, ніж у морських водоростях.
У 100 г готової морської капусти 300 мкг йоду. Завдяки низькій калорійності можна сміливо включати ламінарію у свій раціон навіть тим, хто на дієті.
Серед рибного розмаїття — мінтай, тріска, оселедець, які корисні для мозку, серцево-судинної та кісткової систем організму.
Отримати добову норму йоду можна, з'ївши лише одну хурму.
У картоплі 60 мкг йоду на 100 г. Скільки страв можна приготувати зі звичайної картоплі! Найкориснішим варіантом приготування є запікання. Тоді картопля максимально зберігає корисні речовини: залізо, фосфор, магній, калій, марганець, мідь, цинк та навіть вітамін C.
Багато смачних та поживних страв можна приготувати й з білої квасолі - від запіканок до салатів. У ній є кальцій, магній, мідь, цинк, фолієва кислота та йод (100 г — 30 мкг).
Кисломолочний сир — джерело білка, кальцію та вітамінів групи B. У 100 г сиру — приблизно 26 мкг йоду. Зробити його ще кориснішим можна, додавши журавлину або полуницю.
У курячому яйці цінний жовток, у 100 г якого 33 мкг цього мікроелемента. Яєчний білок не надто багатий на йод: на 100 г продукту припадає лише 7 мкг.
Влітку знайти смачне джерело йоду можна просто на грядці. У 100 г полуниць — 13 мкг цього мікроелемента.
Найпростіший і найдешевший спосіб профілактики йододефіциту — вживання солі, збагаченої йодом. Раніше використовували йодид калію, який згодом із солі «випаровувався» і ставав марним. Сьогодні застосовують йодат калію. Він більше підходить для профілактики, не тягне за собою побічних ефектів, більш стабільний і має тривалий термін придатності.
Йод з продуктів може «вивітрюватися». Внаслідок заморожування та нагрівання кількість цього мікроелемента значно скорочується. Тому вибирайте не заморожений продукт, а охолоджений. І бажано не піддавати йодовмісні продукти тривалому впливу високих температур. Краще їсти їх сирими (наприклад, ягоди, сир) або готувати на парі.
Картопля, запечена у духовці
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/10/zapechena-kartopl.jpg)
800 г картоплі, 30 г олії, карі, італійські трави, сіль і перець — до смаку.
Картоплю (5−6 бульб картоплі середнього розміру) ретельно промити щіткою, почистити й обсушити паперовими рушниками від зайвої вологи. Нарізати бульби невеликими часточками.
Викласти у форму, посолити, поперчити, посипати карі, прованськими травами, скропити рафінованою олією і добре перемішати. Можна використовувати готові спеції для картоплі.
Завчасно розігріти духовку до 180−200°С. Запікати картоплю близько 1 год. Картопляні часточки будуть ще й підсмаженими, якщо за 10−15 хв до кінця запікання увімкнути гриль або конвекцію.
Подавати її гарячою до м’яса чи риби. Перед подачею картоплю можна посипати подрібненим кропом. Або полити часниковою олією: змішати олію і вичавлений часник (2−3 зубчики).
Біла квасоля у томатному соусі
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/10/bila%20kvasolia.jpg)
300 г білої квасолі, 100 г томатної пасти, 1 морквина, 1 ріпчаста цибулина, 1 зубчик часнику, 1 ст. ложка олії, 2 г солі, чорний мелений перець — до смаку, перець гострий стручковий, зелень петрушки — за бажання.
Суху квасолю промити і залити холодною водою, щоб води було більше вдвічі, за ніч квасоля розбухне і збільшиться в об'ємі.
Вранці воду з квасолі злити і ще раз її промити. Залити квасолю свіжою холодною водою, варити близько 30 хв на середньому вогні. В кінці варіння додати трохи солі, варити ще близько 5 хв до м’якості квасолі, але не переварити. Коли квасоля буде готова, воду злити і ще раз промити.
Цибулю дрібно нарізати, моркву натерти на середній тертці. На пательні розігріти олію і обсмажити подрібнену цибулю до рум’яності. Додати до овочів за бажання подрібнену зелень свіжої петрушки. Перемішати і смажити ще близько 2 хв.
Потім у пательню влити томатну пасту, перемішати. Додати чорний мелений перець, пекучий червоний перець і сіль до смаку. Влити трохи води. Тушкувати, періодично помішуючи масу, близько 3 хв. Додати дрібно посічений часник. Перемішати і тушкувати до загустіння соусу.
Потім всипати варену квасолю, перемішати, тушкувати близько 5 хв. Вимкнути вогонь, дати квасолі постояти під кришкою близько 10 хв. Подавати теплою або холодною.