Баклажани на зиму
Сезон баклажанів не такий довгий — приблизно до середини осені, тому багато господинь намагаються зберегти неповторний смак цього овоча на зиму
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/473513/pexels-zen-chung-5529588.jpg)
Солоні. Солити баклажани можна двома способами: безпосередньо пересипаючи нарізані овочі сіллю і ставлячи під прес, або ж заливаючи їх розсолом. Для цього можна брати як бланшовані, варені, так і сирі плоди. Зазвичай баклажани засолюють у бочках, каструлях, мисках, так, щоб вони, по-перше, рівномірно могли просолитися, а по-друге, якщо потрібно покласти туди гніт. Зазвичай солять баклажани 1−5 місяців. Первинний процес бродіння відбувається за кімнатної температури. Надалі їх потрібно перенести у холодне місце, де вони зберігаються кілька місяців без погіршення смаку. Іноді вже просолені баклажани закривають у скляні банки, попередньо стерилізуючи. Щоб зверху солоних баклажанів не утворилася цвіль, можна вкласти змочену спиртом серветку або налити трохи олії. Як доповнення, до солених баклажанів додають часник, пряну зелень і спеції.
Мариновані. Маринування баклажанів відрізняється від соління тим, що в маринад входять оцет (есенція, лимонний сік) і олія. Для маринування використовують обсмажені або варені чи запечені плоди. Маринують баклажани як для тривалого зберігання, закриваючи в скляні банки, так і для швидкого використання у неглибокій тарі. До них додають різні спеції, пряні трави та інші овочі. Залежно від рецепта, баклажани маринують від 1 тижня до місяця. Їх зберігають у темному прохолодному місці до 4 місяців.
З овочами. Баклажани — чудове доповнення в овочевих заготівлях: салатах, ікрі, соте… Зазвичай для овочевих заготовок баклажани термічно обробляють: смажать, запікають, тушкують. Овочеві заготовки закривають у скляні банки й іноді для продовження терміну придатності стерилізують. Як консерванти в такі заготовки додають оцет, олію (іноді для смаження), цукор і сіль, кислі овочеві соки.
Сушені. Баклажани можна посушити. Для цього чисто вимиті, іноді без шкіри баклажани нарізають невеликими кружальцями або довгими пластинами. Потім їх висушують у духовці за низької температури. Час і температура залежать не лише від товщини шматочків, а й від сорту плоду і марки духовки. Можна також використати для цього спеціальні сушарки. Рідше висушують на сонці, накривши марлею від комах. Такі баклажани можна зберігати в сухих контейнерах до пів року. Іноді, щоб не зіпсувати смак, сушені баклажани заливають олією, щоб уникнути псування продукту. У зимовий час зі сушених баклажанів готують ікру. Їх замочують у невеликій кількості води на 3−4 год, підсмажують в олії.
Заморожені. Баклажани можна і заморозити: сирі баклажани очищають від шкірки (цього можна і не робити), нарізають шматочками потрібного розміру, солять і залишають на 15−20 хв, після чого промивають або просто підсушують, в один шар викладають у лотки для заморожування або поліетиленові пакети і заморожують. Зберігаються такі баклажани до 3 місяців.
Але заморожені сирі баклажани втрачають форму і смак, і надто ватяні. Тому краще бланшувати баклажани або недовго варити (10−15 хв), і тоді підсушити і заморозити.
Можна також обсмажити і обсушити скибочки або запекти та очистити баклажани цілими, охолодити і заморозити.
Цілі сирі баклажани можна заморожувати лише якщо вони зовсім маленькі. Та цілий, навіть невеликий, баклажан складно використовувати. А ось кружальця, кубики і довгі скибочки — це основа для рулетиків, соте, ікри та інших закусок, а також додаток до рагу і супів.