«Грушеві уродини»
У Львові презентували кулінарний блог «Забуте й нове. Смачні спогади нащадків Ольги Франко»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/471610/dim-franka.jpg)
Для святкування 166-их уродин від дня народження Каменяра у Домі Франка зібрали друзів, родину і всіх, кому не байдужі українська культура, література, пісня та… кухня.
Дім Франка став не лише музеєм, а й гостинним осередком, де відвідувачам завжди раді. Особливо, як наголошує директор музею Богдан Тихолоз, візити до них найкраще «смакують» родинам.
Програма «Грушевих уродин Івана Франка» була насиченою: майстер-класи, квести, концерти… Була і «смачна» зустріч, на якій розповідали про сімейні традиції, секрети родинних рецептів Франків. Модераторкою заходу була працівниця Франкового дому Марта Волошанська.
Правнучка Івана Яковича, внучка Петра Франка та Ольги з роду Білевичів, пані Іванка Міліянчук поділилася спогадами про сімейні традиції, незвичні рецепти смаколиків від відомої у Галичині початку ХХ ст. майстрині кулінарної справи Ольги Франко, авторки кулінарної книги «Перша українська загально- практична кухня».
— Ольга Франко (Білевич) — моя баба, була чудовою майстринею кухарської справи. Та й не дивно, бо з 1920 року жила у Відні, де закінчила дворічні курси відділу кулінарії при Вищій школі сільського господарства. 1926 року в Коломиї видала свою першу кулінарну книжку «Перша українська загально- практична кухня». Ще малою дитиною я любила крутитися в кухні і заглядати, як вправно чарує моя баба коло якогось тіста, підсипаючи то ваніль, яка гарно пахла, то цедру чи якісь сухофрукти, які можна було тихенько вхопити бабі з-під рук, — розповіла пані Іванка.
Вона презентувала кулінарний блог «Забуте й нове. Смачні спогади нащадків Ольги Франко», який започаткували нащадки славного Франкового роду.
— У нашій родині переписи моєї баби переходять з покоління у покоління. Від баби Ольги до моєї мами Віри, від мами до мене, від мене до моїх дітей і внуків. Часто чую, що з переписів моєї баби важко пекти, бо у книжці їх подано не дуже докладно. Тому завдання — подати переписи не лише баби, а й моєї родини більш доступно, — зазначила Іванка Міліянчук.
Блог створили внучка та правнучки Ольги Франко Іванка Міліянчук, Наталка Міліянчук, Марта Гуменецька. Почали із переписів солодкого, а далі обіцяють перейти до інших страв, яких загалом понад 1500. Разом із переписами страв подано історії створення страви чи родинні історії. Зокрема, Ользі Франко на кухні допомагав чоловік Петро, який був прихильником здорового харчування. Говорили і про смачний десерт «Пень» — улюблений десерт Петра Франка, який готує за давньою франківською рецептурою праправнучка Івана Франка Марта Гуменецька.
Марта Гуменецька (на фото) разом із сином Марком підготували для гостей «Грушевих уродин» дивовижний сюрприз — просто неба на відкритому вогні на спеціально облаштованому багатті на пристрої у вигляді веретена готували за рецептом Ольги Франко торт «Дід». Його могли скуштувати усі.
Окрім того, гостей «Грушевих уродин» частували грушевими (і не лише) смаколиками. Можна було навіть скуштувати компот та пляцки з грушки із саду Івана Франка.
Упродовж усього Дня уродин було багато уваги Франковій груші. І не випадково, адже вона є живим свідком епохи Франка. Це єдине дерево, що донині збереглося із Франкового саду. Цій грушці 120 років.
Цукровий торт
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/%D1%86%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%82.jpg)
До тіста: 250 г муки, 200 г цукру, 250 г масла, 5 варених жовтків, 3 сирі жовтки, 1 ложка сметани, ванільний цукор, цедра з цитрини.
До цитринової поливи: 100 г цукру, 100 мл цитринового соку.
Зі всіх інґредієнтів замісити тісто. Покласти на 1 год у морозилку.
Розділити тісто на чотири частини, розкачати чотири коржі діам. 24 см.
Пекти за температури 180°С 15−20 хв.
Перемазати трьома різними конфітурами.
Готовий торт полити цитриновою поливою, а зверху прикрасити різними фруктами.
Цитринову поливу приготувати так: змішати цитриновий сік з цукром.
Кип’ятити на маленькому вогні, помішуючи, 10 хв.
Торт «Флірт» (перепис зі зошита Ольги Франко)
/wz.lviv.ua/images/articles/2022/08/%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%82%20%D0%A4%D0%BB%D1%96%D1%80%D1%82.jpg)
Для тіста: 250 г муки, 1 ч. ложка порошку до печива, 125 г масла, 1 яйце, 100 г цукру-пудри, цедра з цитрини.
Для крему: 300 г цукру-пудри, 300 г міґдалів, 300 г чеколяди, 5 варених жовтків, ваніль, 100 мл молока.
З усіх складників замісити тісто. Покласти на 1 год у холодильник.
Тісто поділити на дві частини.
Спекти два коржі по 25 см у діаметрі за температури 180°С 20−30 хв.
Крем. У миску насипати цукор-пудру, ваніль, мелені міґдали.
Варені жовтки перетерти через ситко. Розтопити чеколяду, додати до міґдалів.
Влити гаряче молоко і все втерти до однорідної маси.
Відразу теплим кремом перемазати коржі (печені коржі можна замінити андрутами).
Торт полити довільним люкром.