Кето-дієта: користь, ефективність, протипоказання
Кето-дієта – популярний тренд серед тих, хто хоче мати струнку фігуру
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/445186/diieta.jpg)
Проте експерти невтомно повторюють, що жодну дієту не можна вважати альтернативою здоровому харчуванню. Чи є кето-дієта винятком? Чи може вона нашкодити й звідки взагалі взялася?
Що таке кето-дієта. Якщо ви набрали декілька кілограмів і вирішили схуднути, то в Інтернеті обов’язково знайдете згадку про цю дієту. Сенс цієї дієти — споживати їжу з великим вмістом жиру та білка і не їсти більш ніж 50 грамів вуглеводів на день. 50 грамів вуглеводів — це приблизно 4 скибочки хліба. На відміну від інших популярних білкових дієт, наприклад, дієти Аткінса, кето-дієта робить акцент не на білках, а на жирах. Прихильники цієї дієти вважають, що за такого раціону організм буде втрачати енергію шляхом спалювання власного жиру.
Продукти, які рекомендують на кето-дієті:
- яйця;
- м’ясо птиці (курка, індичка);
- жирна риба (оселедець, лосось, скумбрія);
- м’ясо (яловичина, свинина тощо);
- жирні молочні продукти (йогурт, сметана, сир, вершкове масло, вершки);
- горіхи та насіння (макадамія, мигдаль, волоські горіхи, арахіс, гарбузове насіння тощо);
- авокадо;
- некрохмалисті овочі (зелень, броколі, томати, гриби);
- жири (оливкова олія, олія авокадо, кокосова олія тощо).
Продукти, яких варто уникати: хліб та випічка; солодкі напої та цукор; макаронні вироби; крупи (рис, вівсянка, пшениця тощо); крохмалисті овочі (картопля, гарбуз, кукурудза, горошок); бобові (квасоля, нут, сочевиця тощо); фрукти (цитрусові, банани, виноград, ананаси тощо); деякі алкогольні напої (пиво та алкогольні напої з вмістом цукру). Хоча багато фруктів заборонено, ви можете потішити себе невеликою кількістю ягід.
Типове денне меню на кето-дієті виглядає приблизно так:
- сніданок: кава без цукру, йогурт з сезонними ягодами, декілька волоських горіхів;
- обід: лосось, запечений з броколі;
- вечеря: грильована курка з баклажанами/цукіні.
Варіанти перекусів: кульки моцарели; дозволені овочі з арахісовим (оливковим) маслом; салат з авокадо та яйцем; оливки; йогурт з кокосового молока без цукру тощо. Також на кето-дієті популярна така страва, як bullet proof coffee. По суті, це кава з натуральним вершковим маслом. Жирний напій, який підбадьорить і нагодує. Звичайно, без цукру.
Недоліки кето-дієти: короткострокові ефекти кето-дієти добре відомі, проте довгострокові наслідки для здоров’я маловідомі через обмеженість літератури. Низьковуглеводні дієти небезпечні для людей з прихованими порушеннями обміну речовин. До можливих побічних ефектів кето-дієти відносять ризик втоми і сонливості; ризик гіпоглікемії; ризик закрепу через дефіцит фруктів та овочів; ризик нестачі поживних речовин тощо.
Читайте також: DASH чи середземноморська: яка дієта є кращою для здоров’я?