Економіка Німеччини розвертається на схід. Ні, це не про Китай — про Польщу
За вартістю імпорту з Німеччини Польща вже обігнала Китай, інформує «Німецька хвиля». У першому півріччі 2024 року німецький експорт до Польщі зріс на рекордних 200 мільйонів євро (на 4,6%) і сягнув 48,4 мільярда євро
У списку найбільших торговельних партнерів ФРН Польща займає тепер п’яте місце (після США, Китаю, Нідерландів і Франції), зазначає авторитетне німецьке видання Frankfurter Allgemeine Zeitung. І констатує: «Країни, розташовані у східній частині Європейського Союзу, важливі не лише з політичної точки зору. Вони є також недооціненою економічною силою».
Перше місце в списку товарів, які Німеччина експортує до Польщі, займають автомобілі (7,2 мільярда євро в першому півріччі 2024-го, зростання на 15%). Далі йдуть продукція машинобудування, хімічної промисловості, продукти харчування тощо.
Звідки ж у Польщі такий високий попит на імпорт із Німеччини? Очевидно, є за що купувати. У першому півріччі польська економіка швидко зростала: валовий внутрішній продукт (ВВП) збільшився на 2,9%. Як для Європейського Союзу, це чимало. Прогнози щодо зростання ВВП Польщі з липня по грудень також є оптимістичними. «Очікуємо однозначно позитивних результатів у другій половині 2024-го, як і наступного року», — каже директор Німецько-польської торгової палати Ларс Ґутайль.
«Німці зачаровані на захід, — коментує на сайті Frankfurter Allgemeine Zeitung публіцист Андреас Мім. — У школі вивчають англійську, можливо, ще французьку. На відпочинок ідуть до Іспанії чи Італії. Німецька господарка орієнтована на Америку і Китай. Сусідів зі сходу в Німеччині часто ігнорують, мовляв, нерівні, нецікаві й незначущі. Але це помилка».
Торгівля Німеччини з Польщею і Чехією уже затьмарила економічні відносини ФРН із Америкою, констатує автор. І закликає німецьких підприємців і політиків, аби в часи поганої світової економічної кон’юнктури ті краще використовували можливості, які надають найближчі сусіди ФРН. «Німеччина може подякувати польським, чеським, угорським і румунським споживачам — за те, що їхній попит допомагає стабілізувати хитку німецьку економіку», — підсумовує коментатор FAZ.
Утім, «хитку» зовсім не означає «слабку». Найбільша у ЄС господарка Німеччини залишається «локомотивом Європи». Але при цьому переживає стагнацію, або ж, як кажуть експерти, технічну рецесію. Зокрема, в останньому кварталі минулого року ВВП Німеччини, порівняно з третім кварталом 2023-го, не зріс, а впав — на 0,3%… Водночас, констатує Deutsche Welle, ФРН поступово втрачає привабливість для іноземних інвесторів.
Минулого року закордонні компанії реалізували у Німеччині 733 інвестиційні проєкти — на 12% менше, ніж 2022-го. Це найнижчий рівень іноземних інвестицій, починаючи з 2013 року, підрахували експерти консалтингової компанії Ernst&Young (EY), а загалом падіння за цим показником триває у Німеччині вже шостий рік поспіль. За обсягом інвстицій з-за кордону Німеччина залишається на третьому місці в Європі, після Франції і Великої Британії, але відставання від лідерів, французів, збільшується. У Франції EY нарахував торік на 5% менше інвестиційних проєктів, ніж було 2022-го, але 1194 — це все одно набагато більше, ніж 733 у Німеччині.
Із 2017 року кількість інвестиційних проектів у Німеччині впала на 35%, тоді як у Великій Британії, яка вийшла з Європейського Союзу, падіння за той же період становить 18%. У Франції ж інвестицій з-за кордону з 2017-го, навпаки, побільшало — на 20%. «Великим переможцем унаслідок „Брексіту“ стала саме Франція, — констатує директор EY Генрік Алєрс. — А от Німеччина втратила навіть більше іноземних інвестицій, ніж Сполучене Королівство». Як вважає глава Ernst&Young, інвестиційну привабливість ФРН знижують сильне податкове навантаження, висока вартість робочої сили, дорогі енергоносії і традиційна німецька бюрократія. «Як наслідок, інвестиції падають, а настрої споживачів і компаній кепські», — пояснює Алєрс.
Але, як бачимо, ті «кепські настрої» німецького бізнесу не поширюються на перспективи розвитку економіки сусідньої Польщі. За словами заступника міністра розвитку й технологій РП Іґнація Нємчицького, серед іноземних інвесторів у господарку Польщі ФРН на другому місці (42,5 мільярда євро на кінець 2022 року). Саме Німечина й Польща, переконаний президент Польської агенції інвестицій і торгівлі Анджей Диха, є нині «індустріальним двигуном» Європейського Союзу. «Нас іще тісніше з’єднає галузь напівпровідників, — зазначив, зокрема, Диха. — Уже оголошені інвестиції компанії Intel будуть здійснені як у Німеччині, так і в Польщі. Впевнений, галузь напівпровідників гарантує майбутнє промисловості в Європі».
У всіх тих процесах присутній і наш інтерес. Переорієнтація потужної німецької економіки («зачарованої» протягом багатьох років не лише на США й Китай, а на путінську росію, яка постачала у ФРН дешевший газ) на країни Східної Європи, зокрема, на Польщу, є великим позитивом також для України.
Голова Східної комісії німецької економіки Катріна Кляас-Мюльгойзер нещодавно закликала продовжити процес розширення Євросоюзу — на схід і південний схід (тобто на Україну, Молдову й країни Західних Балкан). «Розширення внутрішнього ринку ЄС є європейською програмою підтримки економічної кон’юнктури», пояснює Кляас-Мюльгойзер.
Отже, успіх економічної співпраці Німеччини з Польщею, Чехією, Румунією тощо переконує «капітанів» німецької господарки у тому, що розширення ЄС на схід було однозначно правильним кроком, який приносить економіці ФРН велику користь. А значить, корисним для неї буде й подальше розширення Європейського Союзу, зокрема, вступ до нього України.