YES! – українському кандидатству в ЄС
23 та 24 червня 2022 року мають стати для України історичними днями
/wz.lviv.ua/images/blogs/3484/461963/ies.jpg)
Наша держава має всі шанси отримати новий, вищий, з відповідними перспективами і преференціями, геополітичний статус – стати офіційним кандидатом у члени Європейського Союзу. Таке рішення готові ухвалити на своєму саміті у Брюсселі глави 27 країн-членів ЄС. Напередодні було погоджено проєкт позитивного для нас вердикту. Кажуть, противників такого рішення (а їх ще кілька тижнів тому було троє) не залишилося...
“Перша ластівка” – добра ЄС-звістка – прилетіла до нас 17 червня. Тоді свою схвальну для України (як і для Молдови) рекомендацію оголосила Європейська комісія. Щоправда, чи не вперше в історії ЄС це кандидатство, схоже, буде обумовленим. Можна сказати, нам його, беручи до уваги тернистий шлях, яким крокує Україна до європейської сім’ї, до деякої міри дадуть авансом. Щоб не втратити цей проміжний статус і наблизитися до наступного етапу євроінтеграції – початку переговорів із ЄС щодо членства, українській владі доведеться ще багато попрацювати. А саме – якнайшвидше реалізувати низку актуальних реформ, до яких раніше чомусь не доходили руки. За тим, як ми рухаємося до європейських стандартів і правил, ретельно стежитимуть наші партнери. Свій перший звіт про поступ України (або ж його відсутність) “євроекзаменатори” складуть вже до кінця року.
Схоже, робити правильні висновки ми потроху навчилися. Як мовиться, переучуємося на марші. Тиждень тому в інтерв’ю “Високому Замку” експерт з євроінтеграційних процесів Олександр Сушко зауважував: “...Було б ідеально, якби державні інститути зробили ще деякі кроки, які вибили б контраргументи в опонентів нашого кандидатства. Тих, хто прагне відкласти позитивне для України рішення. Ніщо не заважає нашому парламенту (а він дієздатний, працює!) ратифікувати ту ж Стамбульську конвенцію – тим більше, що відповідний законопроєкт давно підготовлено. Минуло понад 10 років, як Україна підписала цю конвенцію, – залишається її ратифікувати. Так само ніщо не заважає розблокувати процес призначення керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури – відповідно до вже проведеного конкурсу, на якому було визначено переможця”. І слова фахівця почули у владних кабінетах. Минулого понеділка Верховна Рада ратифікувала згадану Конвенцію про запобігання насильству над жінками, а президент оперативно підписав ухвалений нардепами закон.
У країнах-членах ЄС (особливо у Швеції, Данії, які через нашу заминку ставилися до кандидатства України з певним скепсисом) цей крок сприйняли позитивно. Так само не треба тягнути із призначенням голови САП. Це вже найперша відповідальність президента: саме представники випещеної ним політичної сили блокували затвердження переможця відповідного конкурсу. Більше того, Володимир Олександрович особисто обіцяв президенту США Джозефу Байдену і президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, що новий керівник САП в Україні буде до кінця грудня 2021-го. За вікном – червень 2022-го...
За даними джерел у Брюсселі, реформаторські вимоги Європи до державних інституцій України викладено у своєрідній дорожній карті, їх сформульовано у семи блоках. Суть цих настанов: закон – понад усе! Нам слід негайно здійснити реформу Конституційного Суду. Передбачити, обираючи суддів КС, оцінку не тільки їхнього професіоналізму, а й доброчесності. Такі ж вимоги пред’явлені до формування Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Європа наполягає, щоб в Україні не лише говорили про боротьбу з корупцією, а й ефективно боролися з нею: мають бути об’єктивні розслідування і справедливі судові рішення. У переліку настанов з цієї проблеми – відкритий, чесний відбір і обрання директора Національного антикорупційного бюро. Жодних закулісних ігор!
В ЄС хочуть, щоб українські парламентарії і чиновники забезпечили відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей за стандартами FATF, ухвалили комплексний стратегічний план реформування правоохоронного сектору. А також, щоб наша влада втілила “антиолігархічний закон” для обмеження надмірного впливу олігархів на економічне, політичне та суспільне життя. У Брюсселі зазначають: це має бути зроблено юридично обґрунтованим способом, з врахуванням майбутнього висновку Венеційської комісії. Тобто – жодних політично мотивованих переслідувань.
Чи готова до цієї реформаторської роботи українська влада? Судячи з декларацій – так. Але знаємо, як наші державні мужі люблять під різними приводами не дотримувати слова. Цього разу, думаю, їм вильнути не вдасться. Надто багато поставлено на карту. Більше того, контролером виконання прописаних Європою “домашніх завдань” буде саме українське суспільство. Зокрема, та його активна частина, яка за “євросоюзівську” Україну проливає зараз на фронті свою кров.
Фото з сайту Укрінформ