Многая літа, Ваша святосте!
Україні критично бракує моральних авторитетів (зрештою, не тільки Україні). Їх можна перелічити персонально. І одним з перших у цьому переліку, чиє ім’я одразу спадає на думку, є Патріарх Філарет, якому 23 січня виповнилося 90 років.
У цей день владика почув багато теплих слів на свою адресу, отримав чимало пам’ятних подарунків, але найцінніший подарунок, на який чекав десятиліттями і до якого сам долучився, здобув напередодні.
З часу відновлення Української незалежної держави Філарет наполегливо домагався незалежності Української православної церкви. У листопаді 1991 року він скликав Помісний собор УПЦ, який одностайно ухвалив рішення про канонічну незалежність. З цим рішенням звернувся до Патріарха Московського
Тривалий час Київський патріархат вважали за неканонічну церкву. Філарет протягом десятиліть стоїчно терпів ці приниження і таки дочекався історичного моменту проголошення автокефалії Української церкви. І саме тут проявилась уся велич його постаті. Аби не дати щонайменших підстав для зриву цього процесу, не створювати напруги з УАПЦ, яку очолював Макарій, Філарет на прохання Варфоломія відмовився претендувати на посаду глави нової Помісної об’єднаної церкви. Хоча якби наполягав, то очолив би церкву, за яку боровся протягом значної частини свого життя. І мав на те повне моральне право. Та й делегатів на Об’єднавчому соборі від Київського патріархату було найбільше… Але його мужній вчинок засвідчив, що насправді він божа людина, яка здатна особисті амбіції рішуче відсунути на другий план заради вищої мети — служіння церкві та державі. Не дав шансів ворогам використати його амбіції, а таких спроб було чимало! Натомість дав урок усім українцям, насамперед українським політикам. Якби тільки цей урок був засвоєний…
Мабуть, для кращого засвоєння, у переддень ювілею, Філарет дав ще один майстер-клас. 22 січня він виступив на з’їзді «Батьківщини», де лідера партії Юлію Тимошенко було висунуто кандидатом у президенти. Запросивши Патріарха на з’їзд для благословення, Юлія Тимошенко, вочевидь, сподівалась таким чином нейтралізувати заслуги Петра Порошенка для отримання Томосу. Не так сталося, як гадалося. Мудрий Патріарх своєю промовою продемонстрував не лише те, що у свої 90 років має світлий розум і вміє яскраво виступати без жодного папірця (!), значно краще від багатьох політиків-ораторів. Він тонко і грамотно провчив політиків, не дав себе використати. Філарет побудував свій виступ на ідеї життєво необхідної єдності українців, застеріг від взаємопоборювання (це згодом відчутно дисонувало на тлі наступних агресивних виступів політиків). Та своєрідним апогеєм виступу було визнання заслуг президента в отриманні автокефалії. Філарет подякував Порошенкові за Томос. «Над цим багато потрудилась наша церква Київського патріархату, і президенти сприяли…, але досяг цієї мети нинішній президент Петро Порошенко». Багатотисячний зал, який перед цим часто аплодував Патріарху, занімів… Це, як кажуть, був вищий пілотаж. Ще один урок об’єктивності, справедливості, вдячності. Цей вчинок вкотре засвідчив розуміння своєї історичної місії. Філарет міг собі це дозволити, на відміну від Кравчука, який також був присутній на з’їзді і також, мабуть, хотів би претендувати на роль морального авторитета. Але ним не став. Бо так і залишився на рівні кон’юнктурного політика.
Саме тому Україна і утвердилася як незалежна держава. Бо тримається на таких стовпах украінської історії, як Патріарх Філарет. Многая літа, Ваша святосте!