Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

«Удома розмовляємо українською, бо мій тато — з Івано-Франківська...»

Заходжу у трамвай. У вагоні гамірно, багато молоді. На вигляд – студенти молодших курсів. Разом зі мною зайшло кілька літніх людей, однак місця їм не запропонував ніхто. Але не про це мова...

Стою біля жінки, яка розпитує хлопця з групи мандрівників, що сидить перед нею, звідки молоді люди і куди їдуть. Виявляється, це студенти з Києва, повертаються з подорожі Європою. До столичного поїзда ще кілька годин, тож вирішили прогулятися центром Львова. Дівчата обмінюються враженнями, згадують свої пригоди, голосно сміються. Але вразило мене не це – на те й молодість, щоб почуватися вільно й голосно сміятися. Засмутило інше – всі як одна юні киянки розмовляли російською мовою. Лише один хлопець говорив хорошою українською. На моє запитання, чи й удома так розмовляє, відповів, що так, бо його батько з Івано-Франківська.

Молоді люди вийшли на площі Ринок, а мене все не покидала думка: Галичина теж не завжди була незалежною, але ж ніхто з місцевих дітей не розмовляє ні польською, ні німецькою... Хіба що російською в сім’ях, завезених свого часу з Росії чи сходу України, а тепер ще й з Донбасу.

Багато років тому я, як «молодий спеціаліст», деякий час працювала на Полтавщині. Тоді у селах і містечках чути було лише українську з характерним полтавським колоритом. Та варто було хлопцеві чи дівчині хоча б семестр повчитися у Полтаві, Харкові чи, скажімо, Києві, як на канікулах студент розмовляв уже виключно російською. У ті «глухі» радянські часи це було справою звичною, хоча мене, «западенку» (так мене там називали), дуже дивувало. як нині, у пору Незалежності, дивує те, що російською продовжують розмовляти діти, її ровесники, які вчать вже нову історію України, знають про голодомори, ГУЛАГи та їхніх авторів, врешті-решт знають про Майдан, про те, з ким Українська армія воює на сході. То що ще повинно з нами трапитись, аби Київ нарешті став не просто абстрактним центром України, а столицею українців, які усвідомлюють себе як націю, знають свою історію і розмовляють своєю мовою?

Читайте також
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»
21.02.2025
«Думаємо українською, розмовляємо українською, перемагаємо українською!»

У цьому інтерв’ю докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри української мови Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, авторка понад 150 наукових праць та трьох поетичних збірок, відмінник освіти України, членкиня Національної спілки письменників України Віра Котович напередодні Міжнародного дня рідної мови ділиться своїми роздумами про важливість слова у цей складний для українців чаc