Передплата 2024 «Добра кухня»

На давньоримській фресці у Помпеях — піца!

Популярна страва виявилася на понад 900 років давнішою, ніж вважали історики

На фресці зображено круглий пляцок, схожий на піцу. На тісті – свіжі й сушені фрукти, а поруч срібна таця й келих із вином. Фото Parco Archeologico di Pompei
На фресці зображено круглий пляцок, схожий на піцу. На тісті – свіжі й сушені фрукти, а поруч срібна таця й келих із вином. Фото Parco Archeologico di Pompei

Археологи, які працюють на руїнах давньоримського міста Помпеїв, виявили на розкопках однієї з вілл фреску. На картині, якій близько 2000 років, серед зображеної їжі бачимо… піцу.

За даними Археоло­гічного парку в Пом­пеях, добре збере­жену фреску виявили в атріумі (закритому вну­трішньому дворику) вілли, з'єднаної з пекарнею. Цю будівлю археологи частко­во дослідили ще у 1888−1891 роках, але тоді нічого осо­бливого не знайшли. Роботи на віллі вчені-експерти від­новили торік у січні, і от нове відкриття — фрески із зобра­женням круглого пляцка, дуже схожого на основу піци. На тісті розкладені свіжі й су­шені фрукти, а поруч — срібна таця й келих із вином.

Як розповіли історики, та­кий спосіб презентації їжі, «ксенія», походить від дав­ньогрецької традиції гостин­ності. У Помпеях, Геркула­нумі і Стабіях, зруйнованих виверженням вулкана Везу­вій, виявлено вже близько 300 подібних зображень. Але «предка» італійської піци ар­хеологи побачили вперше.

«Привертає увагу контраст між простою стравою, з од­ного боку, та розкішшю сріб­них таць і вишуканістю ху­дожньої презентації з іншого, — коментує директор Археологічного парку в Помпеях Ґабріель Цухтріґель. — У цьо­му контексті важко уникнути асоціацій з піцою. Адже вона народилася на півдні Італії як страва бідняків, а потім під­корила цілий світ. І тепер піцу подають навіть у рестораціях із зірками Мішлена».

Нагадаємо, 2017 року мис­тецтво випікання піци внесли до списку Всесвітньої немате­ріальної спадщини ЮНЕСКО.

Руїни міста Помпеїв, яке 79 року внаслідок вивержен­ня вулкана Везувій засипа­ло попелом, розташовані за 30 кілометрів на південь від Неаполя. Саме це італійське місто вважають «колискою» піци… Найдавнішу згадку про цю всесвітньо відому іта­лійську страву датують 997 роком. Бухгалтерський доку­мент вказує, що один із під­даних єпископа міста Ґаета мав сплачувати йому «12 піц, свинячу лопатку й свинячу нирку на Різдво, а також 12 піц і кількох курчат на Велик­день». Але, схоже, насправ­ді піца «народилася» щонай­менше на 900 років раніше…

Схожі новини