«600−700 євро за кімнату? Це місто не для життя!»
Студенти вишів Італії обурені високою вартістю оренди житла

У Мілані й Римі тривають протести студентів італійських вишів, обурених високою вартістю оренди житла. Акцію ініціювала студентка 4-го курсу Міланської політехніки Іларія Ламера, яка встановила на площі перед університетом намет і почала там ночувати. Невдовзі поруч з’явилися ще 11 наметів, а згодом студентський протест перекинувся на Рим.
23-річна Іларія Ламера, що походить із Берґамо, навчається на факультеті інженерії довкілля. За її словами, у Мілані студенти можуть орендувати кімнати мінімум за 600 євро на місяць, а це для багатьох непідйомна сума. Деяким студентам, каже Іларія, пропонують жити у пивницях… «У розпачі я вирішила оселитися у наметі - щоб привернути увагу до цієї обурливої ситуації», — пояснила студентка.
До протестної акції Ламери, про яку розповіли італійські ЗМІ, швидко приєдналися інші студенти. Поруч поставили ще 11 наметів, у яких ночують 20 осіб. «Не можна платити 600−700 євро за кімнату, в якій часто навіть вікна немає, ще й ванна спільна. Це місто не для життя!» — стверджують протестувальники.
Видання Il Messaggero нагадує, що саме столиця Ломбардії лідирує в Італії за кількістю студентів, яких у Мілані близько 210 тисяч. При цьому лише 11 тисяч із них живуть у студентських гуртожитках, а для інших там місць немає… На появу наметового табору біля Політехніки відреагував міський голова Мілана Беппе Сала. Він закликав ректорів міланських вишів шукати вирішення проблеми студентського житла…
За деякий час студентський протест перекинувся на Рим, де також з’явилися намети протестувальників. У Вічному місті, інформує італійська преса, студенти також потерпають через високу вартість квартир, зокрема ті, що приїжджають до Рима у рамках освітньої програми Євросоюзу Erasmus.
Аспірант Джузеппе розповів EFE, що 2016 року, коли розпочав навчання у виші, платив за кімнату 350 євро на місяць. А зараз платить 550 євро, причому кімната — далеко від університету… «Я плачу 650 євро за кімнату в квартирі, де живуть ще шестеро осіб», — каже студентка 1-го курсу К’яра. «Поблизу університетського кампусу в Римі просять 600−700 євро за окрему кімнату. Іноді її доводиться з кимось ділити», — розповіла EFE Сара, яка вивчає в Університеті Sapienza політологію.
Попри рясні дощі, кілька ночей Сара провела в наметі на території кампусу (містечка) Університету Sapienza. За словами Сари, на те, аби доїхати автобусом на навчання й повернутися додому (дівчина мешкає з батьками), вона щодня витрачає півтори години, — оскільки не може дозволити собі оренду житла, розташованого ближче до кампусу. За даними опитування Eurostat, 68% студентів вишів Італії мешкають зі своїми батьками, тоді як середній показник у Європейсьому Союзі становить лише 17%.
Національна рада студентів університетів (CNSU) Італії стверджує, що на 764 тисячі студентів у країні лише 36 тисяч місць у гуртожитках. Уряд планує збудувати нові гуртожитки — на 60 тисяч місць (зокрема, за гроші ЄС, надані Італії на відновлення після ковідної пандемії). У відповідь на студентські протести міністерка вищої освіти й досліджень Італії Анна-Марія Берніні пообіцяла зібрати «групу експертів» — аби ті запропонували заходи, яких варто вжити задля «гарантування права на освіту».
Попри це, студентські організації Італії планують продовжити підготовку до «загальнонаціональної мобілізації», призначеної на 26 травня. «До того часу, коли якийсь із тих планів втілять у життя, ми вже завершимо навчання, — цитує EFE одного зі студентів-протестувальників. — І працюватимемо за тимчасовими контрактами, заробляючи менш ніж тисячу євро на місяць».