Хочеш 76 тисяч «воєнної» компенсації? Сплати на картку 229 гривень...
Як не потрапити на гачок інтернет-аферистів?
У своїй стрічці Фейсбуку натрапила на рекламу, що закликала скористатися державною програмою підтримки українців під час війни. На перший погляд, жодних натяків на аферу. Щоб усе виглядало достовірно, рекламу прикрашали фото президента Володимира Зеленського й логотип, схожий на логотип державної установи... Автори оголошення повідомляли, що можна отримати від 17 тисяч гривень компенсації. Для цього потрібно зробити перший крок – перейти за посиланням та заповнити коротку анкету. Гроші на картку обіцяли впродовж хвилин...
Заходжу за посиланням реклами. Переді мною – сайт такого собі Єдиного компенсаційного центру повернення невиплачених грошових коштів. Сайт схожий на інтернет-ресурси державних установ. Для привернення уваги є навіть коментарі людей, які начебто вже отримали компенсацію... Суми різні – 28 тисяч, 35, 40 і навіть понад 100 тисяч гривень.
У першій анкеті вимагають написати електронну адресу та останні шість цифр банківської картки, якою часто користуєшся. Виконую вказівки. Після цього стартує імітація перевірки інформації по базах даних українців. На екрані вибиває суми, які мені начебто належать до виплати... Спершу було 15 тисяч, згодом 28, а кінцевий варіант – 76 тисяч гривень! Наступний крок – мій віртуальний консультант пропонував написати у віконечку про те, чи вперше я отримую компенсацію.
За мить віртуальна юристка Валентина потішила свою “клієнтку”: “Я вже почала оформлення вам виплати, але мені потрібна ваша анкета. Будь ласка, заповніть анкету за посиланням, щоб швидше отримати виплату”.
В анкеті вимагають вказати своє ім’я та прізвище, дату народження, стать і номер банківської картки. Юристка центру виплат повідомила, що перевірила мою анкету, і там усе гаразд. Останній штрих – анкету потрібно внести до єдиного державного реєстру виплат з бюджету, а це не безкоштовна процедура. У наступному повідомленні від мене вимагають оплатити юридичні послуги реєстрації анкети – 229 гривень. Після цього на сайті з’являється вікно, в якому можна здійснити онлайн-оплату, тобто скинути гроші на іншу картку…
На гачок аферистів я не купилася, бо знала, що державні виплати переселенцям, бізнесменам і тим, хто втратив майно через обстріли, виплачують або в додатку “Дія”, або в державних установах.
Нещодавно кіберполіція та Секретаріат Кабінету міністрів України застерегли українців від участі у сумнівних схемах “воєнних” виплат, які вигадують аферисти.
«Кіберполіція повідомляє про схему шахрайства «Виплати всім жителям України». Шахраї роблять SMS-розсилки, в яких розповідають про виплату матеріальної допомоги, – повідомляє пресслужба уряду. – У повідомленні вказують посилання на сайт, де можна оформити заявку на отримання допомоги. Коли людина переходить за посиланням, шахрайський ресурс пропонує ввести персональні дані та дані про платіжну картку для зарахування коштів, що дозволить привласнити гроші. Подібні випадки не рідкість. Секретаріат Кабінету міністрів звернувся до правоохоронних органів щодо шахрайської схеми виплат допомоги українцям. Суть схеми полягає в тому, що шахраї створили на сайті, замаскованому під Урядовий портал, сторінку Державні послуги онлайн та підрубрику з виплати українцям грошей від ООН».
Як розповів “ВЗ” директор департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації Степан Куйбіда, реклама у соцмережах про державні виплати усім українцям – типова афера кібершахраїв, які вирішили заробити під соусом війни, коли люди у кризовому та шоковому стані. “Використання карток та кодів до них – афера не нова, було вже на різну тематику, – каже чиновник. – Пропоную вам звернутися у кіберполіцію, бо це їхня компетенція – розслідувати такі злочини”.
Степан Куйбіда каже, справжні державні виплати можуть бути лише на офіційних сайтах, із доменом gov.ua, і на офіційних серверах, зокрема у “Дії” від Мінцифри. “Якщо інформація про виплати там відображена, тоді вона достовірна, правильна, – пояснює чиновник. – Ще одна порада – якщо побачили якусь інформацію про виплати на якомусь інтернет-ресурсі, то уточніть це або на іншому інтернет-ресурсі, або зверніться по консультацію в обласну військову адміністрацію. А просто переходити за посиланням – неправильно! Це якраз те, на що розраховують шахраї. Державні програми не вимагають жодної оплати за анкету чи юридичні послуги”.