«Катастрофа для українських вільних медіа!»
У світі шоковані ситуацією зі свободою слова на берегах Дніпра
Наступом на свободу слова західні й українські політики, громадські діячі, журналісти вважають раптове закриття одного з найбільш авторитетних видань в Україні — англомовної газети Kyiv Post. Вона вже понад чверть століття слугує для західного читача джерелом об’єктивної інформації про нашу країну.
Про тимчасову зупинку Kyiv Post (начебто для «перезавантаження») і звільнення її працівників було повідомлено у понеділок зранку, коли журналісти прийшли на роботу. Рішення виглядає дивним з огляду на те, що газетярам закрили доступ до рідного сайту й сторінок у соцмережах. Власник видання — одеський бізнесмен сирійського походження Аднан Ківан (входить до сотні найбагатших людей України), каже, що через якийсь місяць Kyiv Post з новою командою з’явиться ще «більшим і кращим». Самі ж київпостівці вважають, що з ними розправилися, що власник намагається позбутися незручних, чесних і принципових журналістів. Що на нього натиснули у високих кабінетах. Про це може також свідчити відмова Ківана продати газету її колективу або ж передати редакції торговельну марку Kyiv Post.
Для мільйонера Аднана Ківана газета була складовою його високого статусу. Адже Kyiv Post читали у всіх дипломатичних відомствах в Україні, звідси черпали новини міжнародні політичні, економічні, фінансові інституції, потенційні інвестори. Тут з’являлося багато резонансних публікацій — останнім часом це були матеріали про тернистий шлях реформ, про «вагнергейт», скандали довкола антикорупційних органів. Гострі матеріали журналістів почали створювати Ківану дискомфорт. Одна з редакторів Kyiv Post Тамара Істоміна розповіла виданню «Детектор медіа», що їхній патрон скаржився: мовляв, ви пишете, а стріляють по мені…
У Kyiv Post припускають, що останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння високих начальників, була стаття про офшорний мегаскандал за участі президента (матеріал почали з обкладинки, на якій були фото фігурантів цієї «НП»). Вочевидь, на Ківана так натиснули, що він задля блага свого будівельного бізнесу погодився на «перезавантаження» Kyiv Post.
Реакція на пресинг медіа не забарилася. Глибоке занепокоєння тривожною ситуацією зі свободою слова в Україні висловили дипломати, які працюють у Києві. «Сумно чути про закриття Kyiv Post. Це було перше англомовне джерело для більшості іноземців — сьогодні Україна ризикує втратити це, з наслідками», — заявив посол Євросоюзу в Україні Матті Маасікас. «Поганий день для незалежних медіа!» — написала британський посол Мелінда Сіммонс. «Вільні та незалежні ЗМІ в Україні потребують захисту на кількох фронтах», — вважає шведський посол Тобіас Тіберг. А депутатка Європарламенту від Німеччини Віола фон Крамон (послідовна лобістка українських інтересів) б’є у набат: «Закриття Kyiv Post і багато звільнень після 25 років роботи — це катастрофа для українських вільних медіа, які вже перебувають під сильним тиском».
Своє слово сказали і члени українського ПЕН-клубу, а серед них колишній дисидент, публіцист Мирослав Маринович, письменник Андрій Курков, правозахисник Євген Захаров, історик-релігієзнавець Ігор Козловський, митрополит УГКЦ Борис Гудзяк. У заяві цих знаних людей ідеться про «велику небезпеку в закритті або втраті незалежності авторитетного англомовного медіа про Україну». Вони висловили підтримку колективу редакції Kyiv Post і заявили, що послідовно виступають «за свободу слова та захист працівників ЗМІ від тиску власників і влади».
За останні два місяці було чимало фактів тиску на ЗМІ. Про це заявляла журналістка «Суспільного» Мирослава Барчук та розслідувачі програми «Схеми», на яких під час інтерв’ю напали представники «Укрексімбанку».
Коментар для «ВЗ»
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії
Це було дуже збалансоване проукраїнське видання на іноземну аудиторію. Пам’ятаю Kyiv Post ще у 2000 році, за часів Кучми — у своїх публікаціях йому завжди вдавалося зберегти об’єктивність. Про Україну у цьому виданні писали не люди, які сидять у кореспондентському бюро у Москві і час від час наїжджають до Києва, а фахівці, які безпосередньо живуть в Україні і добре орієнтуються у нашій ситуації. Те, що цю газету закривають, — дуже погано.
Читайте також: «Не добрий день для незалежних медіа»: чому так вважає посол Британії