Мир Україні принесуть європейські миротворці?
Позитивний досвід розміщення таких місій мають на Кіпрі
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/525320/myrotvortsi.jpg)
Перебуваючи у Брюсселі, Володимир Зеленський закликав глав країн-членів Євросоюзу підтримати пропозицію французького лідера Еммануеля Макрона — про розміщення на території України міжнародних миротворчих сил. На думку українського президента, це допомогло би покласти край війні, у майбутньому стало б запобіжником від нового нападу росії. Зеленський заявив, що після розмов з колегами-президентами побачив певний позитив. За даними західної преси, вже кілька європейських держав вивчають можливість відрядження своїх миротворців в Україну. Не виключили такої перспективи, зокрема, у Швеції. Про миротворців недавно розмовляли між собою Макрон і польський прем'єр Дональд Туск. Після скептичного сприйняття цієї ідеї навесні, взимку крига почала скресати. Прохання ввести в Україну миротворчі сили Верховна Рада скерувала в Організацію Об'єднаних Націй через кілька днів після повномасштабного вторгнення росії. Однак цього заклику в ООН тоді не почули…
Свій погляд на ймовірність появи миротворців в Україні має кандидат політичних наук, військовий експерт Петро Черник.
Про них говорять — і це вже добре
— Як мало би виглядати відрядження військових в Україну? На яких умовах це могло б відбутися? Ця місія поширюватиметься на всю довжину українсько-російського чи ще й українсько-білоруського кордону?
— Поки що розмови про миротворців ідуть на рівні політиків. Від декларації до реального кроку далеко. Але такий механізм врегулювання військового протиборства можливий.
Великі миротворчі операції тривають від часів Суецької кризи 1956 року. Тоді міжнародна спільнота застосувала миротворчий контингент для припинення військового конфлікту між Великою Британією, Францією та Ізраїлем, з одного боку, та Єгиптом з іншого боку. Нині найбільший миротворчий контингент, починаючи з 1974 року, розміщено на Кіпрі. Його завдання — не дати розгорітися територіальному конфлікту щодо цього острова між кіпріотами-греками й кіпріотами-турками. На Кіпрі стоять щонайменше дві дивізії британських миротворців.
Ідеєю про миротворчі сили в Україні Європа піднімає ставки. Показує, що прокинулася після відносної політичної пасивності, засвідчує, що може генерувати важливі пропозиції.
— Ідеї - добре. А як із практикою?
— Із точки зору здорового глузду, війна рано чи пізно має припинитися. Якби по лінії розмежування було розміщено серйозний миротворчий контингент приблизно з півтора десятка країн Європи — французи, німці, британці, представники країн Балтії - це було б фантастично! Бажано, щоб до складу цих миротворців увійшли фіни, які після тривалого періоду своєї вимушеної нейтральності увійшли до НАТО…
Але не будемо забігати наперед. Політичні прокламації це одне, а реальність — зовсім інше. Моя думка як експерта, як громадянина: великий європейський миротворчий контингент в Україні був би для нас серйозною перемогою.
Щоправда, тут є свої нюанси, схожі на кіпрську історію. Присутність такого контингенту означала б, що замороження конфлікту може розтягнутися на десятиліття. Але є й інший бік медалі, дуже важливий для нас — ми зберігаємо свою державність! А це — найголовніше. Проведемо історичну паралель: та ж сама Фінляндія 1939 року втратила 20 відсотків своєї території. Але це не заважало їй збудувати розквітлу демократичну державу.
Жодним чином не апелюю до того, що можемо втратити свою територію. Але на цьому проміжному етапі, допоки колективним Заходом не ухвалено рішення «валити» росію (а воно, на жаль, не ухвалено) — це певний вихід. Це набагато краще, ніж якби ми про щось там із росіянами домовилися, і навіть європейці поставили би підписи на якихось документах — і між росіянами й нами не було би нікого… Лише один той факт, що ідею з миротворцями обговорюють, уже добре. Це означає, що ми точно маємо підтримку європейців.
Шукають формулу виходу з війни
— Чи потрібен для таких миротворчих сил із Європи мандат ООН і, що найцікавіше, — згода росії? У чому позитив такого контингенту?
— Якщо миротворчий контингент реально увійде на територію України, по ньому не прилетить російський «іскандер» чи «орєшнік», яким москва так усіх лякає…
Щодо мандата ООН. Це дуже умовна річ, давно мертвий інструмент. Кажу це як колишній учасник стабілізаційної операції ООН в Іраку (2004 рік). 34 країни увійшли в ту миротворчу коаліцію, кожен із національних парламентів проголосував за відрядження своєї миротворчої місії у цю гарячу точку. Там навіть був невеличкий, у межах одного-двох взводів, монгольський контингент. Мандат ООН зіграв незначну роль. Ця організація не працювала так, як потрібно.
Повертаючись до війни в Україні, слід усвідомити: процес пошуку виходу з неї розпочався. Спостерігається намагання знайти формулу цього виходу.
— Якби за наявності миротворців в Україні росія все ж спровокувала якийсь конфлікт і застосувала силу, спричинивши втрати серед миротворців, — якими були б наслідки?
— Це було би пряме воєнне боєзіткнення. Якою була б реакція? Уся складність у тому, що міжнародне право цього не прописує… Питання у політичній кон’юнктурі. У тому, як усі політичні еліти — американські, європейські, китайські, російські й ті, які представляють «Глобальний Південь», — «читатимуть» цей процес.
Добігає третій рік війни і, попри всі виклики, які випали на нашу долю, робимо фундаментальний висновок: Українській державі бути! Тимчасово окуповані території ми не втратимо, обов’язково повернемо їх — питання лише в тому, коли це станеться і за яких обставин. Головної своєї мети московський імперіалізм не досягає. Україну не ліквідують як явище. А без нас росії кінець! Як каже приказка — як не тепер, то у четвер…
Іноземці могли б охороняти наші АЕС
— У разі приходу міжнародного миротворчого контингенту в Україну, якою була б роль ЗСУ? Їх відправили б у казарми?
— У жодному разі! Усе залежить від того, яку конфігурацію розміщення миротворців буде обрано, де і на яких умовах стоятимуть гаранти миру: чи це буде суцільна лінія, чи йтиметься про їхню присутність на обраних ділянках. Скажімо, однією з таких ділянок для миротворців може бути визначено територію Запорізької атомної електростанції. Потім на якійсь обраній ділянці можуть стояти наші українські війська, а далі - знову миротворчий контингент.
— Канцлер Німеччини украй скептично ставиться до ідеї відрядження миротворців в Україну.
— Шольц, напевно, вже не буде канцлером. Якщо доб’ються успіху християнські демократи, позиція німецького уряду щодо «українського питання» може змінитися.
— Чи були успішні світові практики застосування миротворчих сил?
— Повернімося до згадуваного раніше Кіпру. Із 1974 року на цьому острові немає війни — турки з греками не воюють!
Довідка «ВЗ»
Миротворчим операціям ООН виповнилося 76 років. Першу місію було затверджено 29 травня 1948 року — невелика кількість військових спостерігачів організації вирушила на Близький Схід. З того часу, зазначає видання «Слово і Діло», було засновано 71 миротворчу місію, в якій взяли участь понад 2 млн осіб. Близько 4,2 тисячі миротворців загинули.
На сьогодні ООН проводить 12 операцій із підтримки миру на трьох континентах. У цих місіях беруть участь 87 тисяч «блакитних касок» із 125 країн світу. Фінансування кожної місії обходиться в понад мільярд доларів.
Починаючи з 1992 року, Україна взяла участь у 26 миротворчих операціях під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. У військових операціях взяли участь 44 тисячі українських військовослужбовців, 55 з них — загинули. Після початку повномасштабної агресії росії українських миротворців було відкликано з-за кордону.