Палац Бесядецьких нарешті відреставрують
У відновленому корпусі буде репрезентаційно-навчальний центр, а два флігелі відійдуть інвестору
Нарешті зрушило з місця питання реставрації Палацу Бесядецьких у Львові. Ця практично зруйнована пам’ятка архітектури національного значення розташована біля Галицького ринку. Палац від 2003 року перебуває на балансі Львівського національного університету ім. І. Франка.
Франковий ВУЗ усі ці роки начебто намагався своїми силами якось ремонтувати історичну споруду, але невдало. Мовляв, коштів бракувало, а державного фінансування не було… Тому останні роки палац продовжував зазнавати руйнувань і зараз перебуває в аварійному стані. Про те, як рятуватимуть пам’ятку, «ВЗ» розповів проректор з адміністративно-господарської роботи ЛНУ ім. І. Франка Василь Курляк.
«Двоповерхова центральна частина палацу мала два флігелі, — розповідає Василь Курляк. — Один флігель був в аварійному стані, загрожував обвалом, із його боку ходили люди. Тому ми, згідно із чинним законодавством та з дотриманням усіх норм, його знесли. Ще один флігель завалився сам ще понад 15 років тому. Зараз іде опрацювання ескізного проєкту згідно із зауваженнями, які розглядалися на Науково-методичній раді при Міністерстві культури. Цей ескізний проєкт передбачає виконання робіт у два етапи. Перший етап — протиаварійні роботи. Це укріплення дахів і фундаментів. Під час дослідження фундаментів в одному місці знайшли тріщину. Потрібно відремонтувати цю частину фундаментів і зробити протиаварійні дахи. Це планується реалізувати до зими, аби в середину будівлі не потрапляли дощ і сніг. Під час виконання першого етапу маємо дослідити, в якому стані несучі конструкції на дахах та у підвалах і що ще треба міняти. Тоді буде внесено зміни в проєкт. Крім того, ці протиаварійні роботи включають у себе експертизу, дозвіл на виконання цих робіт і визначення підрядника.
Другий етап — безпосередньо реставрація. Реставраційний проєкт включає в себе реставрацію центральної частини палацу, відбудову двох флігелів та благоустрій території. «Ціна питання»: коли був розроблений перший проєкт, він коштував 7 млн грн. Проєкт передбачав добудову ще одного поверху. Але, оскільки це пам’ятка архітектури, то тепер зміни поверховості заборонені. Наступний проєкт коштував близько 40 млн грн. Зараз боюся сказати, скільки це буде коштувати, бо ціни ростуть. Але, за станом на нинішній день, це може бути 90−100 млн грн. Кажу приблизно, бо в процесі реставраційних робіт ця цифра може або збільшитися, або зменшитися.
Коштів з держбюджету немає, тому це будуть кошти інвестора. У нас проведені певні перемовини щодо інвестора. Але за процедурою це має бути договір про спільну діяльність. Аби укласти цю угоду, потрібні дозволи Мінекономіки, Фонду держмайна і Міністерства освіти. Точно визначеної однієї фірми-інвестора наразі немає. Є варіанти, є те, до чого схиляємося, але я не можу це питання озвучити. Є фірми, які висловлюють бажання інвестувати у цей проєкт, але ці фірми можуть не підійти за параметрами Мінекономіки.
Планується, що у відреставрованому корпусі буде репрезентаційно-навчальний центр — навчальний корпус і місце для проведення конференцій. Два флігелі, які відбудують, хочемо передати інвестору. Бо щоб провести реставраційні роботи, маємо чимось поступитися. Як використовуватимуть приватні флігелі - наразі невідомо. Але є домовленість, що в цих флігелях не буде розважальних закладів".