«Як гарант дотримання Конституції президент не повинен закликати до її порушення та ігнорування…»
Ідеї Володимира Зеленського прирівняти корупцію до держзради і провести вибори під час воєнного стану експерт Андрій Магера вважає незаконними
Гарячі дискусії у суспільстві спричинило недавнє інтерв'ю президента України Володимира Зеленського телеведучій каналу «1+1» Наталії Мосейчук. Під час цієї розмови глава держави торкнувся багатьох актуальних тем. Хотілося б зупинитися на двох з них, найбільш резонансних — посилення боротьби з корупцією і проведення наступних виборів. На думку президента, корупцію слід прирівняти до державної зради, посилити покарання за неї, а право розслідувати корупційні злочини разом із НАБУ слід надати і СБУ. Законопроєкт про посилення боротьби з корупцією президент пообіцяв внести вже цього тижня. При цьому він застеріг: покарання корупціонерів пропонує жорстке, але це буде «не розстріл, не сталінізм».
На зауваження, чи готовий президент боротися з проявами корупції у своєму оточенні, він відповів, що «своїх — не своїх» у його команді немає. Мовляв, якщо є докази, що та чи інша людина — нечесна, то звільняє її. Зеленський стверджує, що зараз у нього не виникає «внутрішніх питань», з чого слід розуміти, що корупціонери серед його підлеглих не водяться…
Глава держави виступає і за те, щоб 2024 року провести вибори, хоча їх проведення під час воєнного стану закон не дозволяє. На думку президента, для проведення виборів слід відповідно змінити Виборчий кодекс, забезпечити голосування військових і біженців, безпечну роботу «спостерігачів у окопах». А західні партнери повинні надати для проведення виборчої кампанії щонайменше 5 мільярдів гривень, бо у бюджеті України зайвих грошей немає.
Свою оцінку пропозиціям Зеленського ми попросили дати людину, яка однаково добре знається і на юриспруденції, і на виборчому процесі. Це заслужений юрист України, фахівець із конституційного права, член ЦВК у 2004−2018 роках Андрій Магера.
Велика Британія виборів під час війни не проводила. Хоч і не була окупованою
— Пане Андрію, не уявляю, як під обстрілами наші воїни можуть іти на виборчу дільницю. Як під канонадами можуть голосувати люди з прифронтової зони, що ховаються у підвалах? Як і не уявляю агітаційної кампанії, зустрічей кандидатів у депутати з виборцями, безпечної роботи виборчих комісій… Можливо, президент пожартував про вибори в охопленій війною Україні?
— Це ви розумієте, що вибори за таких обставин не можуть відбутися. Але не всі люди це розуміють… Коли починають розповідати про якесь там голосування у додатку «Дія», через пошту, і для цього, мовляв, треба внести кілька змін у виборче законодавство і зупинити на кілька днів воєнний стан — це не витримує жодної критики.
Як на мене, оцінюючи можливості проведення виборів, слід звертати увагу на чотири моменти.
Перше. На те, що з цього приводу думає Конституція. А вона у частині четвертій статті 83 чітко говорить, цитую: «У разі закінчення строку повноважень Верховної Ради України під час дії воєнного чи надзвичайного стану її повноваження продовжуються до дня першого засідання першої сесії Верховної Ради України, обраної після скасування воєнного чи надзвичайного стану». Тобто Конституція чітко говорить: жодних виборів під час воєнного стану бути апріорі не може.
Можу пояснити, чому прописано таку норму — вона ж не відірвана від життя, а перебуває у системному зв’язку з іншими положеннями Основного Закону. Зокрема, зі ст. 71, яка гарантує п’ять конституційних принципів виборчого права: принцип загального виборчого права — щоб усі без винятку громадяни могли голосувати, а не лише ті, які не перебувають на фронті; принцип рівного виборчого права — всі перебувають в однакових умовах, а не так, що одні - на «телемарафоні», а інші - не знати де. У цій статті йдеться також про принцип прямого виборчого права й про таємність голосування — щоб ніхто не бачив, як хто заповнює бюлетень. Або ж, якщо нам пропонують електронне голосування, то яким чином гарантувати його таємність?
У згаданій статті сказано й про принцип вільних виборів. Це чи не найважливіший аспект під час дії воєнного стану, який неможливо взагалі гарантувати. Принцип вільних виборів включає два піделементи: вільне формування виборцем своєї волі - як він вирішує голосувати, під впливом чого; і вільне вираження своєї волі - як виборець свою думку донесе до виборчого бюлетеня. Це дуже важливо, усі ці принципи має бути дотримано. В умовах дії воєнного стану, коли обмежуються окремі конституційні права і свободи, зокрема — право на мирні зібрання, право на думку і слово, право на свободу пересування і вільний вибір проживання, право на повноцінну діяльність політичних партій — реалізувати виборчі права неможливо.
Другий момент — міжнародні договори. Стаття 3 першого протоколу до Європейської конвенції 1950 року «Про захист прав і основоположних свобод» говорить, що вибори до законодавчого органу мають відбуватися не лише періодично, протягом якогось часу, а такі вибори мають бути ще й вільними. Робиться наголос: вільні вибори, вільне волевиявлення.
Третій елемент — зарубіжний досвід. 1935 року відбулися вибори до Палати громад парламенту Сполученого королівства Великої Британії і Північної Ірландії. Наступні після цих виборів мали пройти восени 1939 року. Однак 3 вересня, через два дні після початку Другої світової війни, коли нацистська Німеччина напала на Польщу, Велика Британія, виконуючи свої союзницькі зобов’язання перед Польщею, оголосила війну Німеччині. У Британії почав діяти воєнний стан. Відтак у цій країні ніхто не проводив вибори ні 1939 року, ні 1940-го — навіть попри те, що, на відміну від сьогоднішньої України, жодна миля території Британії не перебувала під окупацією. Наступні після 1935 року парламентські вибори там відбулися рівно через 10 років, 1945-го, після поразки Німеччини у війні, після перемоги Британії.
І про четвертий елемент. Про нього говорили навіть представники нашої влади, але чомусь забули про це. Тепер кажуть інакше. Рік тому заявляли, що вибори розірвуть країну навпіл — тому що боротьба між провладними, опозиційними силами, між симпатиками різних політичних партій може призвести до дестабілізації у межах країни, яка перебуває у стані війни з російською федерацією. Безвідносно до того, припинять у нас чи ні дію воєнного стану, росії це до одного місця: як обстрілювала Україну, так робитиме це і надалі. Ви правильно кажете про безпеку для виборців, для кандидатів, для членів виборчих комісій. Як голосуватимуть наші військові, біженці? А люди, які перебувають в окупації, — що з ними робити?
— Володимир Зеленський обмовився про 5 мільярдів — якщо західні партнери нам їх виділять, тоді можемо провести вибори. Мовляв, у нашому бюджеті зайвих грошей немає… Чи можемо взяти за кордоном гроші на власні потенційні вибори? Нам потім не казатимуть, що ми «обирали депутатів за американські гроші»?
— В Україні фінансування виборчих процесів можливе лише з двох джерел: з державного бюджету або з коштів політичних партій, тобто з виборчих фондів, які створюються політичними партіями, кандидатами. Ці фонди фінансують громадяни України. Будь-яке третє джерело, у тому числі - зовнішня допомога, є неприйнятним.
Заява президента про чужі гроші для наших виборів погана ще й тим, що в інших державах люди можуть подумати: в українців найбільша проблема — не війна, а гроші. Відтак, можливо, ця війна — не справжня, можливо, все насправді зовсім не так, як розповідають по телевізору…
— Президент сказав, що не тримається за посаду. На підтвердження своїх слів і оголосив ідею з виборами…
— Якщо хтось «не тримається за посаду», то може подати заяву про відставку. За Конституцією України, якщо президент не хоче виконувати свої обов’язки, то подає відповідну заяву Верховній Раді. Конституція у такому випадку передбачає, що голова ВР тимчасово виконуватиме обов’язки президента — доти, поки не відбудуться наступні вибори.
— Хто повинен поставити крапку у питанні щодо проведення виборів під час війни?
— Для початку президент як глава держави, як гарант дотримання Конституції, не повинен закликати до її порушення, до її ігнорування. Очевидно, суспільство теж має реагувати якось на це. Мисляче громадянське суспільство повинно висловити своє ставлення до ідеї проведення виборів під час війни. Чи нам треба зважати на Конституцію, чи треба розбурхувати ситуацію у країні в умовах війни? Це не та ситуація, коли перелякана дитина заплющила очі - і небезпека минула.
Для російської федерації це буде унікальною ситуацією, якщо в Україні розпочнеться виборчий процес. Для країни-агресора важливо, щоб ми зараз одне одного «перенищили», щоб у нашому суспільстві піднявся до краю градус ненависті, озлобленості. Про краще росіянам годі й мріяти.
Заяви про корупцію-держзраду — популістичні, для того, щоб «випустити пару»
— Президент жорстко висловився про корупцію і корупціонерів, останніх прирівняв до державних зрадників. Чи потрібні у час війни якісь додаткові інструменти для викорінення цього явища?
— Корупція є у будь-якій державі світу — десь її більше, десь менше. Вона помітна навіть у таких відносно благополучних державах, як Фінляндія, Данія, Швеція. Але навіть у тих країнах, де випадків корупції значно більше, — скажімо, у Румунії, Болгарії, — ситуація відрізняється від української: там іде ефективна боротьба проти корупції, там її викорінюють.
А ініціативи, які виходять від нашого президента — зокрема, щодо прирівнянння корупції до держзради — виглядають дивно. Бо це непорівнювані речі. Не можна корупцію ставити в один ряд з одним із найбільш небезпечних злочинів проти держави, її національної безпеки. На моє глибоке переконання, ефективність боротьби з корупцією визначається не суворістю законів (хай навіть довічним ув’язненням), а дією принципу невідворотності покарання за вчинений злочин. Нехай покарання передбачає два чи три роки позбавлення волі, але нехай цей механізм працює, нехай винуватці відбувають покарання, нехай це стане засторогою іншим.
Як на мене, заяву про корупцію-держзраду було зроблено з популістичною метою — щоб «випустити пару» на тлі останніх корупційних скандалів в Україні. Бо простіше запропонувати президентові посилити кримінальну відповідальність за корупцію, ніж сказати: а хто винен у призначенні горе-чиновників за останні чотири роки, з іменами яких пов’язані ці корупційні скандали? Справді, хто винен? Невже їх марсіяни призначали? Нема кому взяти відповідальність за їх призначення.
І ще зверніть увагу: практично за всі корупційні правопорушення підслідність здійснює Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), орган, який формується на конкурсних засадах і керівника якого призначає не президент. Натомість державна зрада належить до категорії злочинів, підслідність щодо яких віднесено до Служби безпеки України. Голову СБУ призначає Верховна Рада, — лише за поданням президента України. Мабуть, це теж причина того, чому було зроблено таку заяву…
— Чи не є порушенням балансу у владі те, що президент пропонує поділити антикорупційні повноваження незалежного НАБУ з підконтрольною йому СБУ? Громадські активісти кажуть, що це робиться, аби Банкова могла вивести з-під удару своїх…
— Я можу погодитися з вашою тезою. Така ідея президента не витримує жодної критики ще й тому, що Служба безпеки не має для цього ні фахових здібностей, ні будь-яких інших ознак того, щоб вони могли розслідувати такі кримінальні правопорушення. Для цього потрібно мати певні знання. СБУ займається зовсім іншим, у неї зовсім інша сфера діяльності.
І ще один важливий нюанс: НАБУ, НАЗК і САП були створені як умова надання Україні фінансової допомоги з боку міжнародної спільноти. Тому це буде дуже чутливою темою для наших західних партнерів — якщо хтось захоче від НАБУ забрати розслідування корупційних злочинів і передати їх СБУ. Ми матимемо величезні проблеми.