«Західні країни можуть висловити нам багато претензій за згаяні останні два роки перед великою війною…»
Підсумки Вільнюського саміту НАТО — очима політичного експерта Ігоря Рейтеровича
Двояке враження залишив в Україні липневий саміт НАТО у Вільнюсі. У Києві очікували отримати у столиці Литви запрошення до Північноатлантичного альянсу (після завершення війни), чіткі гарантії безпеки на період до вступу у цей військово-політичний блок, нові пакети збройної та іншої допомоги. Дійсність виявилася дещо відмінною від бажаної. Так, ми дізналися про скасування ПДЧ, створення Ради Україна-НАТО, про нові поставки західної зброї і програму навчань українських льотчиків на винищувачах F-16. Проте запрошення в Альянс так і не прозвучало. За словами Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, в Альянс нас запросять «тоді, коли для цього складуться умови».
Саміт був позначений різкими персональними заявами, які ризикували спровокувати демарш української делегації… Однак за добу контактів тон спілкування став іншим, конструктивним. Такою ж була підсумкова резолюція. Президент України Володимир Зеленський назвав підсумки вільнюського форуму «гарними». Але при цьому додав: вони були б ідеальними, якби було запрошення до НАТО. То як нам оцінювати саміт у Вільнюсі? Що ми набули, що втратили? Розпитуємо про це керівника політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігоря Рейтеровича.
На саміті підтримку отримали ЗСУ
— Вільнюському саміту НАТО пророкували ледь не історичне значення. Таким він не став. У пресі можна почути інші характеристики: провальний і навіть — скандальний. Дехто каже: компромісний. А як ви оцінюєте підсумки цього форуму?
— Саміт не є провальним. Він не є дуже скандальним. У Вільнюсі відбулося те, що ми й очікували. Політично, можливо, Україна нічого не виграла, але точно виграли наші Збройні сили — було підписано додаткову угоду, яка стосується військово-технічної підтримки ЗСУ. Це дуже великий плюс.
Украй важливим є другий день саміту, коли йшлося про гарантії безпеки для України. Мені здається, це — ключовий момент, який нам слід довести до логічного завершення. І це сьогодні набагато важливіше, ніж формальне запрошення до Альянсу. Врешті-решт таке запрошення обов’язково буде, тим більше Байден про це недвозначно сказав на другий день саміту.
— Чому Україна не домоглася того, що хотіла, — вже тепер не почула цього запрошення?
— Йдеться про побоювання двох країн, першою чергою — Німеччини, яка фактично наклала вето на таке формулювання. Напевно, у Берліні бояться, що згадка про запрошення Києва до НАТО може призвести до прямого конфлікту між Альянсом і російською федерацією…
Інша причина нерішучості членів Альянсу — боязнь створити прецедент, що країна, яка воює, може претендувати на запрошення до НАТО.
Через такі спірні моменти ми отримали достатньо розмите формулювання, яке, попри це, залишає двері в Альянс для нас повністю відчиненими. У будь-який момент це формулювання може перетворитися на пряме запрошення.
Тому нічого трагічного у Вільнюсі не сталося. Певною мірою, це була очікувана історія. Якщо будемо правильно рухатися на полі бою і працюватимемо над здійсненням реформ, про які говорили на саміті, запрошення до НАТО найближчим часом нам надійде.
Треба навчитися краще комунікувати з партнерами
— Під час польоту до Вільнюса Володимир Зеленський опублікував досить різкий пост: «Безпрецедентно й абсурдно — коли немає жодних часових рамок і для запрошення, і для членства України; і коли натомість додається якесь дивне формулювання про „умови“ навіть для запрошення України». За словами президента України, це рішення, а точніше, його відсутність — це «можливість торгуватися членством України в НАТО у переговорах із Росією». Чи мав право глава нашої держави на таку різкість? Під час саміту західні колеги радили Зеленському: «Володимире, охолонь…»
— По суті, президент України говорив правильні речі, які поділяє переважна більшість українців. Але з формою донесення цієї тези справді були проблеми. Так не треба було робити. Це було дипломатично неправильно. І ледь не коштувало нам різкої реакції з боку Альянсу.
Щодо слів Зеленського про те, що на саміті НАТО щось обговорювали без України… Але ж ми не є членами цього Альянсу! Формально ми поки що навіть не є країною, яку туди запрошено! Це була не дуже вдала спроба якось переламати ситуацію. Але добре, що на саміті швидко зрозуміли, що треба від цієї напруги відійти. Наступного дня на форумі було набагато спокійніше і конструктивніше. Це привело до підписання декларації про гарантії безпеки і до надання додаткових пакетів військово-технічної підтримки Україні.
— У ході саміту з’явилося інтерв'ю українського посла у Великій Британії Вадима Пристайка щодо іронічних закидів президента Зеленського на адресу британського міністра оборони Бена Воллеса про необхідність більшої вдячності з нашого боку…
— Пристайко говорив про сарказм, який у ситуації, що склалася, нам не дуже потрібен. Звичайно, президент — така ж людина, як і ми всі, він може дозволити собі певні емоційні заяви. Але ж треба враховувати контекст та момент. До цього у Зеленського дуже непогано виходило комунікувати і з нашим суспільством, і з громадянами західних країн. Однак політики — це дещо інша річ. До них потрібен інший підхід.
— У нього талановиті спічрайтери…
— Спічрайтери президента — люди, на жаль, надзвичайно самозакохані. Вважають, що якщо написали десять вдалих текстів, то можуть робити це і надалі. Але різкий текст президента, який прозвучав як відгук на події Вільнюського саміту, перед озвученням повинні були прочитати фахові дипломати. Цього, судячи з усього, не сталося. Але пост Зеленського став певним уроком, який засвоїли. Бо надалі наш президент ефективно провів перемовини. Були вдалі пресконференції, у тому числі - з президентом США Джо Байденом. Тобто всі початкові негаразди немовби заохотили до продуктивнішої роботи і дозволили вийти на нормальний конструктив, який приніс велику користь. І принесе ще більшу.
Однак зі згаданого конфлікту обов’язково слід зробити певні висновки: спілкуватися нам потрібно трохи по-іншому. І не забувати: за великим рахунком, країни, які допомагають Україні, нічого нам не винні. І вони теж можуть висловити нам багато обґрунтованих претензій за згаяні останні два роки перед великою війною. Тому висловлюватися нам треба обережно. Дискутувати у кулуарах, а вже потім виносити результати перемовин у публічну площину.
— Посол Пристайко, колишній глава МЗС України, запам’ятався стриманістю, раніше ніколи не дозволяв собі «шпильок» у бік президента. А тут раптом вирішив покритикувати його за поведінку на саміті. Зазвичай після цього чекають на звільнення…
— Вадим Пристайко — фаховий дипломат, людина досвідчена. І не забуваймо, в якій саме країні Пристайко є послом. Тож головним його завданням було залагодити історію із Воллесом. Він це зробив так, як зробив. Тепер подивімося на реакцію Офісу президента. Думаю, ніхто Пристайка нікуди не відкличе, бо він насправді демонструє високу ефективність на своїй посаді.
Пристайко намагався обережно, на межі фолу, прокомунікувати. Мені здається, у нього це вийшло. Навіть у контексті тієї фрази про сарказм. Урешті-решт треба розуміти, що у британців дуже специфічні підходи до політики, у них специфічний гумор. Пристайко зіграв більш-менш непогано. І, до речі, британці це оцінили. А відсутність якоїсь різкої реакції на його слова з Банкової є підтвердженням того, що його позицію, швидше за все, попередньо було погоджено.
Велика Британія — один із наших ключових союзників, країна, яка нам надає те, чого не надають інші. Тому й треба було різкості терміново залагодити. Так і вийшло. Згодом Воллес сказав, що його неправильно зрозуміли, мовляв, йшлося про інші речі, слова вирвали з контексту. Тож конфлікт можна вважати вичерпаним — і це дуже добре.
Робіть реформи — і запрошення у НАТО буде!
— У резолюції саміту сказано, що запрошення до НАТО Україна отримає тоді, коли для цього настане відповідний час і умови. Зроблено натяк, що Україні слід енергійніше проводити внутрішні реформи?
— То не просто був натяк — у резолюції прямо про це сказано. І нам від цього нікуди не подітися. Війна не є індульгенцією для того, щоб не запроваджувати реформ. До цього заклику саміту нам треба прислухатися — і ці реформи втілювати. Тим більше, що вони десь на 70 відсотків збігаються з реформами, які ми робимо для вступу в Європейський Союз. Тут немає якоїсь великої проблеми. Реформи слід здійснювати. Причому швидко. Я звернув би увагу на заяву Байдена, який сказав, що буквально через кілька місяців запрошення у НАТО ми отримаємо. Але це залежатиме від того, як виконаємо «домашню роботу» — реформи у Міноборони, Укроборонпромі, у питаннях протидії корупції тощо.
— Через рік наступний саміт НАТО відбудеться у Вашингтоні. Чи можемо ми там (зважаючи і на майбутню передвиборну кампанію у США) сподіватися на кращі євроатлантичні жнива, на отримання того, чого не дочекалися у Вільнюсі, — запрошення в Альянс?
— Дуже ймовірно — так! Мені здається, слабке рішення недавнього саміту НАТО у Вільнюсі якраз пов’язано з цим — із відкладеною історією вступу України в Альянс. У Вашингтоні побачимо рішення, яке збігатиметься із внутрішніми й зовнішніми інтересами Сполучених Штатів — і воно повністю нас задовольнить!