Замість газу в котельні горить подрібнена деревина
У Житомирі до опалювального сезону готуються з мінімальними кубометрами газу. До 2050 року планують обходитися без голубого палива
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/490962/tets5.jpg)
Житомиру під час війни, постійних ризиків ракетних ударів по об'єктах енергетики та на фоні подорожчання енергоносіїв вдається економити на теплі, світлі та газі. Це перше місто в Україні, де газ для опалення помешкань населення та комунальних установ використовують за програмою мінімум. У ТЕЦах та котельнях обласного центру опалюють переважно тріскою — подрібненою деревиною, яка схожа на тирсу.
«Зараз на рік використовуємо 51 мільйон кубометрів газу, а ще десять років тому — 100 мільйонів кубометрів, — розповів для „ВЗ“ заступник міського голови Житомира з питань житлово-комунального господарства Сергій Кондратюк. — Економія суттєва. До 2030 року маємо амбітний план — використовувати в рік не більше 20 мільйонів кубометрів газу. До 2050 року хочемо взагалі обходитися без голубого палива. Ми і до війни планували суттєве зменшення використання кубометрів газу».
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%82%D0%B5%D1%861.jpg)
Журналістка «ВЗ» відвідала першу в Україні теплоелектроцентраль, що працює на відходах деревообробної промисловості - трісці. Сировину для палива ТЕЦ виготовляють у лісогосподарствах поліського краю.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%82%D0%B5%D1%862.jpg)
Така ТЕЦ забезпечує теплом 73 багатоквартирні будинки міста та чимало комунальних установ.
«Наша котельня з італійським обладнанням постала на території старої, яка опалювала частину міста традиційним способом — газом, — каже директор «Теплокомуненерго» Житомира Петро Сергійчук. — Котельня є унікальною, бо комбіновано виробляє і тепло, і електричну енергію. Об'єкт зводився за кошти уряду Швейцарської Конфедерації у співфінансуванні з місцевим бюджетом. Загальна вартість — близько 300 млн грн (понад 9 млн швейцарських франків), з них майже 100 млн грн — бюджет громади.
Проєкт стартував у 2020 році. Два опалювальні сезони ця котельня успішно відпрацювала. Вона повністю автоматизована, тут працюють лише шість працівників".
Сергій Кондратюк каже, тріска у рази дешевша за газ. Тонна коштує 900 гривень. Компанію, яка постачає тріску на ТЕЦ, обирають на тендері.
Тут все автоматизовано: на моніторах спостерігають за усіма виробничими процесами — від подачі тріски в обладнання до тонкощів виробництва електрики та тепла для батарей помешкання.
«Потужність ТЕЦ — 7 МВт, з них 5 МВт — це виробництво теплової енергії, — продовжує розмову Петро Сергійчук. — Теплову енергію з тріски виробляємо два роки. Опалюємо житлові будинки, садочки, школи.
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%82%D0%B5%D1%863.jpg)
А ось електричну енергію наразі тестуємо. Готуємо ліцензію на виробництво електроенергії. Альтернативні джерела енергії мають переваги — екологічність та економність. Ми сюди вклали багато зусиль і задоволені результатом. ТЕЦ має багато технічної начинки, є навіть моніторинг викидів небезпечних речовин в атмосферу. Не шкодить довкіллю".
/wz.lviv.ua/images/articles/2023/05/%D1%82%D0%B5%D1%864.jpg)
Запитую про безпеку на ТЕЦ, чи є там укриття для працівників. «Був ризик влучання ракети, — пояснює мій співрозмовник Петро Сергійчук. -
— Коли до нас приїжджав на перевірку профільний міністр, в цей же день російська пропагандистка Ольга Скабєєва повідомила, що в Житомирі працює станція, де опалюють не газом, а подрібненою деревиною… У нас є бомбосховище. Безпека в нас хороша. Але найбільше сподіваємося на роботу Повітряних сил України».