Із викрадених українських дітей росіяни виховають яничарів?
У нинішній політиці «денацифікації» кремлівська влада наслідує своїх сталінських попередників
Минув місяць з часу резонансного рішення Міжнародного кримінального суду (МКС) у Гаазі щодо видачі ордерів на арешт президента російської федерації володимира путіна і уповноваженої рф з прав дитини марії львової-бєлової. Відповідно до вердикту МКС, у будь-якій із 123 країн, які визнають його юрисдикцію, цих одіозних осіб повинні без вагань затримати і доправити на лаву підсудних. Такий жорсткий вирок російському тирану і його омбудсменці винесено через те, що обоє причетні до страшного злочину — незаконного й примусового переміщення українських дітей з окупованих територій до країни-окупанта, що категорично заборонено Женевською конвенцією. Але міжнародним злочинцям закон не писаний. путін і його режим продовжують здійснювати свою людиноненависницьку політику. Її жертвами стають і наші найменші громадяни…
За офіційними даними правоохоронних органів України, із Донецької, Луганської, Запорізької, Харківської та Херсонської областей окупанти вивезли понад 20 тисяч малолітніх українців — усупереч їхній волі та волі їхніх батьків. Фактично йдеться про крадіжку дитячого населення. Повернути додому нам вдалося не більш ніж чотири сотні юних співвітчизників. Насправді вчинене злодіяння може бути масштабнішим — на кілька порядків. Аналітики припускають, що силою і обманом до країни-агресора депортовано щонайменше 700 тисяч малолітніх українців. Нині цих дітей наполегливо намагаються зросійщити, «денацифікувати», а в майбутньому використати їх проти України. Такі злочинні дії нинішня російська влада робить цілеспрямовано, успадкувала їх від своїх попередників — радянських каральних органів.
«Дитині було 5−6 років, вона вищить, а я зробив контрольний постріл…»
Викрадення юних українців російська пропаганда подає ледь не як благодійництво кремля. З допомогою телевізора втовкмачує своїм зазомбованим громадянам, що через загрозу смерті, яку начебто несе ЗСУ мирним жителям, цих (начебто залишених напризволяще) дітей було евакуйовано у Ленінградську, Тюменську, Ростовську, Воронезьку, Курську області, Краснодарський, Красноярський краї, в Ямало-Ненецький округ та інші регіони — «для оздоровлення і психологічної реабілітації».
Про те, як насправді окупанти «рятували» українських дітей, скажімо, у Соледарі й Бахмуті, можна дізнатися із показань засуджених (а згодом помилуваних путіним) командирів підрозділів російської приватної військової компанії «Ваґнер» Азамата Улдарова та Олексія Савичова. В інтерв'ю проєкту Gulagu.net Улдаров розповідав: «Ми йшли та вбивали всіх. Були жінки, чоловіки, пенсіонери, діти… Дитині було 5−6 років, вона вищить, а я зробив контрольний постріл. Була команда зачистити всіх…». За словами бойовика, йому і його колегам у Бахмуті дали команду «зачистити» підвал, де перебувало близько 300−400 осіб, серед яких приблизно 40 дітей. «Мені сказали не випустити нікого. Я виконав команду. Я зі своєю групою поклав там усіх, ми всіх залишили там. Це був дев’ятиповерховий будинок, весь підвал, а також перший та другий поверхи були забиті людьми і заміновані. Я тоді дав команду «обнулити всіх».
Інший зек-«вагнерівець», Савичов, розповідав, що у районі Бахмута їм наказали знищити всіх, старших за 15 років. «Сказали — розстрілювати без слів. Було розстріляно 20−24 особи, з них десять осіб — 15-річні та 17-річні підлітки», — хизувався содіяним убивця.
Із юних українців, яких насильно доправлено у росію, з перших днів почали ліпити росіян, взялися навертати їх у свою віру, стирати їхню національну ідентичність. Забирали видані в Україні свідоцтва про народження, а замість них видавали російські посвідки (цьому сприяв виданий путіним у травні 2022-го указ про спрощене надання громадянства росії українським дітям). Українцям забороняли розмовляти їхньою рідною мовою, змушували перейти на російську. Їм втовкмачували, що такої держави, як Україна, не існує взагалі, що це — «штучне утворення». Маленьких українців змушують вступати до лав так званої юнармії, щоб там готувати їх до майбутньої боротьби з «нацистами». Тобто плекають новітніх яничарів. Дітям вбивають у голову, що цих «нацистів» в Україні треба знищити, а її територію «заради історичної справедливості» приєднати до росії.
Викрадених в Україні дітей росіяни поміщають у спеціальні табори, притулки, роздають їх для «усиновлення». Прийомним батькам це дає змогу отримувати від своєї держави чималу матеріальну допомогу. Їм також надають право повністю змінювати дані про усиновлених українців: їхнє прізвище, ім'я, дату і місце народження. Робиться це для того, щоб з часом, коли стануть дорослими, ці діти забули свою справжню Батьківщину, своїх батьків, свою попередню історію життя на рідній українській землі. До такого цинічного «усиновлення» вдалася, зокрема, російська омбудсменка львова-бєлова, яка фактично взяла у заручники хлопчика з Маріуполя.
Міжнародні експерти справедливо вважають, що у цих злодіяннях росіян проти українських дітей є всі ознаки геноциду, злочину проти людяності. Тож відповідною має бути і відповідальність москви.
«Не можу розповісти дітям-внукам про свої корені, бо — «бєзродная»
Нічого нового у теперішній російській національній політиці немає. Вона «один до одного» скопійована з політики попередників, радянських правителів, які намагалися із представників молодого покоління виховати бездумних роботів, безумовних виконавців облудних комуністичних ідей. А у нащадків козацького роду прагнули стерти їхню національну пам’ять, піддати забуттю їхнє героїчне минуле. Історія, про яку вам розповімо, — одна з багатьох ілюстрацій таких намагань.
У січні 1946 року, на сам Йордан, підрозділи комітету держбезпеки срср виселили у Сибір разом з іншими галичанами сім'ю хліборобів Анни і Стаха Сарабахів зі села Черниці нині Стрийського району Львівської області. Підставою було те, що один із синів цієї хліборобської родини, Микола, перебував у лавах УПА. Після прибуття в Іркутську область мати-батько і їхня 14-річна донька Катерина захворіли й померли від черевного тифу. Інших трьох малолітніх дітей навмисно, щоб назавжди забули одне про одного, роз'єднали — розселили по різних дитячих будинках, змінили їхні прізвища, дати народження, імена, по батькові, а місця їхнього народження у паперах викреслили. У графі «батьки» написали: бєзродниє. Унаслідок таких маніпуляцій Андрій Сарабаха став Сарабаховим. По батькові його записали Степановичем. Комусь його рідне «Стахович» дуже муляло очі - побачили у цьому спорідненість із персонажем пропагандистського роману Олександра Фадєєва «Молода гвардія», який начебто зрадив радянських підпільників у Краснодоні. Через оте «Стахович» Андрія його накручені пропагандою російські ровесники якось хотіли втопити у туалеті…
Ще драматичніше розвивалися події довкола наймолодшого із Сарабахів — Олекси, якого вивезли із Черниці у півторарічному віці. Його віддали на всиновлення бездітному радянському офіцеру. І через це Олекса Стахович Сарабаха став Алєксандром Івановічєм Волковим. Опинився аж у Казахстані. Про справжню історію його життя, про старшого брата і сестру Олексі навмисно не сказали. Так би і жив він «бєзродним», якби через пів століття у Розалії і Андрія, на той час уже пенсіонерів, не заговорили їхні гени…
Обняли рідну землю через 56 років
Двадцять два роки тому тодішній голова Пісочнянської сільської ради тодішнього Миколаївського району Андрій Кос розповів кореспонденту «Високого Замку» про незвичного листа, який надійшов йому з росії. Сільський педагог з Іркутської області Розалія Какаришкіна просила розшукати її родину, яка начебто походить зі села Черниці на Львівщині. У листі йшлося: «Бєзродною» я проживаю майже все своє життя. Роки минають, а я не можу розповісти дітям-внукам про свої корені. Не могла ж така велика сім'я зникнути безслідно…"
Листа ми опублікували у «Високому Замку», і того ж дня до нас зателефонувала вкрай схвильована львів'янка Софія Стеблій. У Розалії Какаришкіній вона впізнала свою двоюрідну сестру. Батько Розалії, Стах Сарабаха, був рідним братом батька Софії.
Завдяки їй і сільському війту з Пісочної вдалося знайти сліди родини Сарабахів, місце їхнього проживання, їхніх сусідів, очевидців їхнього виселення. Більше того — у травні 2002-го, через 56 років після виселення, із далекого Сибіру на Львівщину приїхали Розалія Какаришкіна та Андрій Сарабахов зі своїм сином!
Досі не забуду того сонячного післявеликоднього дня. Залізничний вокзал, хліб-сіль, квіти, голосні ридання і водночас — сльози радості. А потім дорога у Черницю, в урочище Кольонія, де колись жили Сарабахи. Посеред старого, але розквітлого саду колишнього обійстя розстелено обрус, на ньому — всякі святкові наїдки. Співає соловейко, кує зозуля. Збентежена Розалія каже, що у себе у Сибіру вона чує тільки крики ворон. Їй аж забиває дух від того, що опинилася на батьківській землі. Падає на коліна і цілує її, обнімає, раз за разом витирає вологі очі…
Раптом неподалік подає сигнал поїзд, що курсує зі Стрия до Львова. Сивочолий Андрій стрепенувся, встає з-за імпровізованого стола і кричить: «Я згадав це місце! Десь тут неподалік має бути річка!». Біжить через поля у напрямку до колії - і натрапляє на потічок. Та сама річка! А потім знаходить звивисту дорогу, якою «енкаведисти» їх вивозили з дому. Згадує молоденьку черешню, на яку в дуже далекому дитинстві лазив по солодкі ягоди. Знаходимо і її: колись тоненька, струнка, вона стала старим, крислатим, але таким же урожайним деревом…
А потім була церква, в якій хрестили усіх наших Сарабахів, поминальна молитва. І символічна могила борцям за волю України у центрі Пісочної. Бачили б ви, що робилося з Розалією і Андрієм, коли на меморіальній табличці, помережаній калиною, вони побачили викарбуване прізвище свого брата — воїна УПА Миколи Сарабахи! Ще за якісь пів години ми були на цвинтарі села Болоні, де поховано Миколу…
Наступного дня відвідали Шевченківський гай у Львові. Обходячи оселі-експонати, показували нашим гостям, якою приблизно могла бути їхня хата. І Андрія знову прорвало: «У нас вдома стояла ось така сама піч — тільки на ній ще були намальовані півні…»
На ранок почули ще одне відкриття від наших сибірських гостей: Андрій зізнався, що у сні розмовляв… українською мовою.
Такого не придумаєш і в кіно…
Повертаючись до свого сибірського дому, Розалія і Андрій Сарабахи, їхні діти дали слово, що знайдуть і свого наймолодшого брата-дядька Олексу, який зник внаслідок сталінської «денацифікації». Для цього знадобилися довгі 10 років пошуків. Брата знайшли у Казахстані, у тодішній Алма-Аті. Перебуваючи за три з половиною тисячі кілометрів один від одного, Андрій і Олекса (за документами — Алєксандр Волков) з'єдналися через комп’ютерний Skype. Коли побачили один одного на моніторі, ледь не втратили дар мови: подібні як дві краплі води. Рідні згодом розповідали: брати розмовляли між собою цілу ніч, а їхні дружини весь час бігали до аптеки по заспокійливе. Не могли повірити, що насильно розлучена родина через шістдесят з лишком років знову разом.
***
Тисячі ось таких родинних трагедій спричинила тоталітарна росія! Спричиняє їх і досі. Жертвами їх і далі стають вільнолюбні українці. Щоб ці трагедії не повторювалися, маємо добре засвоїти уроки історії.