Сумлінні платники за газ втрапили у халепу
Автоматичний перехід споживачів від «Львівгаз збуту» до «Нафтогазу» спричинив великі проблеми
У червні львів’яни отримали нові рахунки за газ (за травень), де постачальником блакитного палива значиться вже не ТОВ “Львівгаз збут”, а державна газопостачальна компанія “Нафтогаз України”.
Така “рокіровка” відбулася у масштабах усієї України, оскільки жодна з локальних фірм-постачальників газу для потреб населення не змогла підписати контракт із «Нафтогазом» на постачання газу в рамках спеціальних зобов’язань. Відтак усіх побутових споживачів країни автоматично перевели до «постачальника останньої надії» (ПОН), яким є ДК «Нафтогаз України». Тобто «Нафтогаз» додатково отримав 8,8 млн клієнтів у масштабах країни.
І начебто все добре у цій “рокіровці” – і ціна на газ не підвищилася (річний тарифний план “Фіксований”, становить 7,96 грн за кубометр), і перехід відбувся автоматично, не треба було писати заяв і підписувати угод. Але є одне “але”, і то суттєве – у халепу втрапили сумлінні платники.
“Попали” на кошти ті, хто оплатив за блакитне паливо у травні (своїй локальній газопостачальній компанії), оскільки про перехід клієнтів від локальних постачальників газу до ДК «Нафтогаз України» стало відомо лише на початку червня. Насправді де-юре вони ще з 1 травня вважалися у підпорядкуванні “Нафтогазу”. Тобто рішення про перехід було прийнято “заднім числом”. “Нафтогаз” покладає вину за це на локальні газопостачальні компанії, які завчасно не повідомили про свою неспроможність.
І така ситуація по всій країні. Споживачі блакитного палива обурені. Наприклад, у Чернівцях люди штурмують офіс місцевої газової компанії, стоять у довжелезних чергах. Про це повідомляє чернівецький сайт “Погляд”. На Львівщині, дякувати Богу, такого “газового ажіотажу” наразі не спостерігалося. Принаймні під офісом “Львівгаз збуту” черг немає.
Споживачам, які “попали”, запропоновано механізм повернення переплачених коштів. Але він настільки складний, що повернути ці гроші буде неабияким квестом. Принаймні чимало бабусь і дідусів точно з цим не впораються. Та вони і знати про це не будуть...
Отже, треба подати до “Львівгаз збуту” пакет документів – письмову заяву на повернення коштів, копії паспорта (1-6 сторінки) та ідентифікаційного коду, квитанції про помилкову оплату, довідку з банку з реквізитами карткового рахунку (може бути автоматично згенерована у мобільному додатку банку, повинна містити IBAN карткового рахунку). На копіях документів має бути посвідчувальний напис («Згідно з оригіналом»), а також підпис, ПІБ власника документа і дата. Підписану заяву та документи треба надіслати поштою до офісу “Львівгаз збуту” (79039, м. Львів, вул. Шевченка, 111А). Також підписану заяву та документи можна направити на електронну скриньку contact@lvgaszbut.com.ua. У цьому разі заява та копії документів мають бути завірені електронним підписом (ЕЦП).
І чому б ото двом поважним компаніям – “Нафтогазу” і “Львівгаз збуту” – не розібратися між собою, не перекинути ті людські грошики з одного рахунку на інший і не мучити споживачів? Та, як запевняють у “Львівгаз збуті”, “наразі відсутній погоджений сторонами механізм автоматичного переведення коштів з особових рахунків споживачів у ТОВ «Львівгаз збут» на особові рахунки споживачів у ТОВ «ГК «Нафтогаз України», оскільки з ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не досягнуто згоди з цього питання”...
Коментар для «ВЗ»
Павло Майк, директор ТОВ «Львівгаз збут»
ТОВ «Львівгаз збут» отримує заяви від клієнтів на повернення переплат щодня. Завдяки тому, що ми запропонували споживачам два дистанційні варіанти подачі пакета документів – онлайн та поштою, зараз великих черг біля наших відділень немає. Виплати здійснюються щотижня. Минулого тижня товариство повернуло побутовим споживачам 959 тисяч гривень переплат та помилково сплачених у травні коштів за спожитий природний газ. Загальний борг побутових споживачів за газ, який спожито до 1 травня, становить 1,9 мільярда гривень. Понад 60% колишніх клієнтів ТОВ «Львівгаз збут» мають борг перед компанією. У липні боржники отримають квитанції від ТОВ «Львівгаз збут», які необхідно оплатити для остаточного розрахунку з постачальником.