Замість дитсадочків і шкіл – гуртожитки профтехосвіти
До 1 вересня Львівська ОВА хоче звільнити більшість шкіл області, у яких зараз мешкають внутрішньо переміщені особи
Заклади освіти треба готувати до нового навчального року. Отож переселенці планують розселити по інших місцях, зокрема у гуртожитки закладів профтехосвіти. Про це під час зустрічі з головними редакторами міських медіа повідомив голова Львівської ОВА Максим Козицький.
Про реалізацію цього проєкту “ВЗ” детальніше розповів директор департаменту освіти і науки ЛОВА Олег Паска.
“Розмовляємо з керівниками відділів освіти і головами громад області. Пропонуємо їм шукати можливості переселяти людей в уже закриті заклади освіти, у порожні будівлі, – сказав Олег Паска. – Багато громад так і роблять – допомагають відремонтувати порожні будинки, щоб переселяти туди людей, які не мають куди найближчим часом повернутися.
Щодо гуртожитків наших закладів освіти, то зараз там починаються ремонти. Йдеться про гуртожитки, які, можливо, були недобудовані, в яких було мало учнів, щоб зайняти весь гуртожиток, і вони з часом стали потребувати ремонту. Зараз у закладах обласного підпорядкування і вищої освіти живе 13 тисяч внутрішньо переселених осіб (ВПО). Аби почати навчальний процес, треба звільнити місця для проживання дітей, які вступлять у заклади профтехосвіти й вищої освіти. Маємо кількадесят тисяч студентів у закладах вищої освіти з-поза меж області.
На ремонти гуртожитків підуть спеціально надані кошти з обласного бюджету – близько 47 мільйонів грн. Кількість гуртожитків ще точно не визначена, бо є такі заклади освіти, де є кілька гуртожитків. Наприклад, заклад профтехосвіти у с. Червоному (Золочівський район) – там гуртожиток складається з двох частин. Одна частина була недобудована, там не було комунікацій, каналізації, електрики. Відколи збудований цей гуртожиток, там ніколи не жили учні. Жили у другій половині. Тобто все це треба доробляти. Цей гуртожиток мають намір відбудовувати коштом одного приватного благодійного фонду. В інших гуртожитках будуть залучені власні кошти громад, як у вищому професійному училищі №8 міста Стрия.
Загалом по області таких закладів профтехосвіти 49. Мова про кількадесят їхніх гуртожитків. Згідно із нашими підрахунками, зможемо поселити там до двох тисяч ВПО. А живуть у нас 13 тисяч, тому є проблема. Сподіваємося також на підтримку благодійних фондів, щоб можна було відновити більше гуртожитків. Наприклад, у Червонограді є недобудований дев’ятиповерховий гуртожиток. Є можливість його добудувати, але потрібні більші кошти. Загалом ми вибирали заклади, де нам найдешевше обійдеться одне місце для поселення”.
– Чи встигнуть відновити гуртожитки до 1 вересня?
– Не думаю. Будемо намагатися, але це залежить від будівельників і від процедури.
– За словами голови ЛОВА, щодня кількість ВПО в області зменшується, близько 200-300 осіб повертаються додому.
– Ми відстежуємо динаміку і бачимо, що кількість ВПО зменшується повільно. Найбільше в нас було 25 тисяч ВПО, які жили в усіх закладах освіти. Зараз ця кількість зменшилася до 21 тисячі. Сюди входять і ті 13 тисяч, які живуть в закладах обласного підпорядкування і вищої освіти, а решта живуть у закладах загальної середньої освіти області, тобто у громадах.
Крім ремонтів гуртожитків, розглядаємо ще один варіант для проживання ВПО: якщо не вистачить інших приміщень у селах, пропонуємо громадам у підготовці до 1 вересня особливу увагу звернути на школи, які мають найвищий рейтинг по ЗНО. І максимально в першу чергу з тих шкіл переселяти ВПО в інші школи. Наприклад, вибрати одну школу в громаді з нижчим рейтингом і переселити всіх туди. Або вибрати таку школу, яка має велике приміщення, а учнів мало, – і переселити туди”.