«Було би краще, якби «ОПЗЖ» саморозпустилася...»
В Україні призупинено діяльність 11 проросійських партій
Міністерство юстиції у вівторок, 22 березня, звернулося до суду із позовом про заборону в Україні діяльності 10 проросійських партій. Справа щодо ще однієї такої політичної сили вже перебуває у суді.
У перелік тих, кого хочуть поставити поза законом, потрапили «Опозиційна платформа – За життя» (має 44 представників у Верховній Раді), «Партія Шарія» (позов щодо неї почали розглядати раніше), партії «Наші», «Опозиційний блок», «Ліва опозиція», «Союз лівих сил», «Держава», «Прогресивна соціалістична партія України», «Соціалістична партія України», партія «Соціалісти», «Блок Володимира Сальдо». Головне звинувачення, яке інкримінують цим партіям, – пропаганда війни, заклики до зміни конституційного ладу, загрози порушення суверенітету України, колабораціонізм. Як відомо, деякі представники органів місцевого самоврядування на сході України, порушивши присягу, пішли на співпрацю з окупантами, надають їм усіляку підтримку, схиляють до неї своїх виборців.
У зв’язку із повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну Рада національної безпеки і оборони України на час дії воєнного стану призупинила діяльність політичних сил, які пов’язані з країною-агресором. Інформацію про таку співпрацю подали у РНБОУ правоохоронні органи. Реалізувати заборону через суд було доручено Мін’юсту.
Заступник міністра Валерія Коломієць повідомила: якщо органи досудового розслідування, зокрема Генпрокуратура, СБУ, матимуть матеріали про антиукраїнську діяльність інших партій, об’єднань, щодо них теж скерують позов до суду.
В “ОПЗЖ” заборону своєї політичної сили назвали незаконним політичним рейдерством, залякуванням, репресіями, позбавленням прав виборців. Та навіть “порушенням демократії”. І пообіцяли боротися “за відновлення справедливості”... Нервово зреагували на це рішення і у росії. Голова держдуми рф В’ячеслав Володін назвав заборону проросійських партій «черговою помилкою Зеленського», вважає, що президент України «розколов суспільство».
Коментар для «ВЗ»
Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій
У проросійських сил жодних перспектив в Україні немає. Для їхньої власної безпеки краще, щоб ці партії ліквідували. Бо їхню риторику буде надзвичайно вороже сприйнято в українському суспільстві.
Заборона «ОПЗЖ» та їхніх однодумців – цілком логічний крок. Заявляти у час війни про необхідність іти росії на поступки – означає підігравати ворогові. Відтак ці партії не можуть існувати у нас. У них немає політичного майбутнього. А тепер не буде і юридичних перспектив. Думаю, проросійська політика в Україні завершилася. Після бомбардувань Харкова, Маріуполя, Миколаєва, Херсона у тих регіонах, які раніше голосували за “ОПЗЖ”, тепер не буде жодної симпатії до тих, хто пропагував “русскій мір”.
Що буде з фракцією “ОПЗЖ” у Верховній Раді? Думаю, вона розпуститься. Було би правильно, якби вона це зробила добровільно і оголосила про це публічно. Це принаймні було б якось прийнятно. Але якщо керівництво “ОПЗЖ” цього не зробить, буде ухвалено правове рішення.
Читайте також: Адам Міхнік: «Тепер українців сприймають як людей вищого сорту!»