«Ворог так і не зрозумів українців. У цьому його прорахунок»
На думку військового експерта, позиція НАТО є коректною: Альянс допомагає нам зброєю і військово-технічним майном, але далеко не все афішує
Україна в огні! Назва кіноповісті Олександра Довженка через 79 років після її створення стала, на жаль, новою реалією. Але якщо у минулому столітті українські простори спопеляла фашистська чума, то тепер нашу землю, наш народ своїми ракетами, літаками, танками терзають рашисти, які засіли у Кремлі. Новоімперська Росія, яка любить хвалитися своїми інтернаціональними, християнськими чеснотами, безжалісно нищить церкви, школи, лікарні, будинки, вбиває мирних громадян, прирікає їх на голодну і холодну смерть. Світ став очевидцем новітнього геноциду. Лаври Сталіна приміряє на себе самодержець Путін. Іде жорстока боротьба між цивілізаціями, між світоглядами, між силами темряви і світла. Як у ній нам вистояти? Про це та інше – у розмові з військовим експертом, полковником запасу Збройних сил України Олегом Ждановим. На початку розмови ми попросили його згадати минуле…
2014 року Україна отримала потужне антиросійське щеплення
– Ще якийсь місяць тому політичне керівництво України запевняло нас з вами, що війни з Росією не буде, що попереджувальні заяви західних союзників і статті про це у медіа – явна провокація. Мовляв, усе у нас буде добре, і навесні будемо смажити шашлики. Путін все ж пішов на Україну війною. На Банковій прорахувалися, недооцінили ворога? Чи своїми заспокійливими заявами робили певний маневр, аби відтягнути початок вторгнення і за цей час зміцнити армію, наростити її силу?
– У фільмі «Сімнадцять миттєвостей весни» один з його персонажів, группенфюрер СС Мюллер казав: «Найважче – працювати з непрофесіоналами. Тому що логіку непрофесіоналів не можна передбачити». Думаю, саме з ними й довелося “працювати” нашому керівництву.
Та я і сам до останнього не вірив, що Путін наважиться на збройний конфлікт з Україною. Розумів, що це може статися, але – не так швидко. Тим паче – у таку пору. Зимова кампанія є дуже складною для війни: спочатку морози, потім – відлига, бездоріжжя, важкопрохідна місцевість. З точки зору військових, воювати у такий період – непрофесійно. Але Путін все ж пішов на це.
Думаю, йдеться не про недооцінку з нашого боку, а про алогічні дії російського президента.
– Як ви оцінили б успіхи/неуспіхи агресивної Росії і якість спротиву України упродовж двох тижнів великомасштабного вторгнення? У чому сильні-слабкі сторони ворога і ЗСУ?
– Ворог досі, починаючи з 2014 року, відколи воює з нами, не зрозумів ментальності українців. У цьому його головний прорахунок. Росія зібрала своє військо для парадного маршу Україною. Але його не вийшло. Своїми віроломними діями у 2014 році Москва почала шокову антиросійську терапію, зробила українцям таке потужне антиросійське щеплення, що сьогодні ми зустріли ворога шаленим спротивом всієї країни. Путін і досі не вірить, що не може нас перемогти. Судячи з тієї інформації, яка надходить із Кремля, він не збирається іти на поступки, вимагає від своїх переговірників тиснути на нас, діяти з позиції сили…
Щодо нас самих. На жаль, за вісім останніх років ми так і не спромоглися завершити розробку тієї моделі ЗСУ, яка відповідала би викликам, що стоять перед країною. Ми все сподівалися, що війни не буде. Що всі проблемні питання вирішимо мирним, дипломатичним шляхом. Хоча здоровий глузд підказував, що Мінськ-3 виконати фізично неможливо, ми все намагалися «якось порішати»…
Кремль мріє про СРСР у версії 2.0
– Яка головна мета Путіна сьогодні? Повна окупація України і з допомогою маріонеток – повернення до її радянського варіанта, а надалі – відновлення СРСР? Захоплення промислових регіонів? Роздроблення України? Помста Заходу за колишні події в Югославії?
– Єдиний план, який реалізує Путін (і це видно неозброєним оком), – повернення всієї України у політичну орбіту Кремля. Судячи з кількості того війська, яке вторглося, у Кремлі не розраховували на повну окупацію. Сподівалися за два дні дійти до Києва, а потім щоб або Зеленський, або привезений Янукович підписали капітуляцію. Хотіли, щоб Україна згодом увійшла до складу Російської Федерації, у склад нової імперії, або у СРСР у версії 2.0.
Сьогодні Путін намагається захопити Київ, оголосити там акт капітуляції України перед Росією... У тому й прорахунок нашого ворога, що йому треба було розраховувати на повну окупацію. Він не знав внутрішньої ситуації в Україні! Це доводить така інформація: днями російські високопосадові особи, починаючи від голови Слідчого комітету РФ, генерального прокурора, голови Контрольно-ревізійної комісії, отримали від Путіна особисте завдання: розслідувати, куди поділися 5 млрд доларів, які Росія виділила на дестабілізацію в Україні, формування у ній «п’ятої колони». Путін сподівався, що у всіх великих містах повинні бути підпільні осередки, що, як у 2014 році на сході, піднімали би сепаратистські прапори і оголошували «народні республіки», тероризували б Україну. Сьогодні таких осередків немає. Тож правитель РФ ставить питання: а куди поділися гроші?
– Чи можливе вторгнення в Україну з території Білорусі?
– Сьогодні Білорусь може виставити проти нас 20-30 тисяч війська, не більше. Мобілізація у них буде проблемною – народ налаштований по-іншому…
Вірогідність білоруського вторгнення існує, її не треба скидати з рахунків. Тим більше, що білоруські підрозділи проводять демонстраційні дії довкола наших кордонів. Особливо – у Гомельській області, також навпроти нашої Волинської. Це для нас дуже ризиковано. Адже важливо, щоб не було відрізано шляхів постачання гуманітарної допомоги і зброї від країн Євросоюзу.
Але, судячи з поведінки Лукашенка, можу сказати: він буде першим, хто зрадить Путіна. Лукашенко дивиться на ситуацію, максимально відтягує час для конкретного рішення – щоб залишити для себе запасний аеродром.
Ми не можемо не зважати на ризики, а тому змушені тримати частину своїх військ на білоруських напрямках, постійно бути готовими до відсічі. Хоча білоруська армія взагалі не має бойового досвіду і настрій там далеко не бойовий, загроза її вторгнення все ж існує.
Не треба нарікати на союзників
– Наскільки адекватною вам виглядає у цій війні поведінка НАТО? Чи не «здрейфили» в Альянсі перед Росією?
– На речі слід дивитися з точки зору геополітики. Позиція Альянсу цілком твереза. Якщо НАТО закриє небо над Україною – значить, його системи протиповітряної оборони змушені будуть збивати літаки і ракети Росії. А це – пряме зіткнення. 5-та стаття статуту НАТО передбачає принцип «всі за одного».Тобто це загрожує новою світовою війною. 30 країн цього оборонного блоку одночасно вступлять у війну з Російською Федерацією. Якщо це станеться, Росія відразу намагатиметься застосувати ядерну зброю. Скаже: ми – невинні, бо проти нас пішов майже увесь світ…
У НАТО поводяться коректно. Вони нам допомагають зброєю і військово-технічним майном – але не афішують цього. А ось ми повинні би згадати, що у нас у тому числі гібридна війна. То чому би нам не застосувати гібридних способів її ведення? Чому би нам не попросити у друзів літаків і систем протиповітряної оборони? І це можна робити не вголос, а кулуарно. Посилити нашу оборону в повітрі, і таким чином вирішити питання «закриття неба»…
– Володимир Зеленський днями заявив, що вже «охолов» до НАТО. І обмовився про інші військові союзи. З ким можемо їх укласти? І чи не повторять вони долю Будапештського договору?
– Ні, не повторять. Ми зараз самі «витягнемо» цю війну – а повинні її «витягнути» (бо в нас така доля: воля або смерть). А після цієї війни не всі члени НАТО будуть упевнені, що Альянс може ефективно протистояти загрозам. Тоді не виключена поява нової світової системи безпеки. Після нашої перемоги вона ґрунтуватиметься на регіональних союзах. У нас є підстави і дуже добрий фундамент для такого безпекового утворення: – Балтійсько-Чорноморський союз. Заявлено перший крок – політичний союз Велика Британія – Польща – Україна. Думаю, до нього ще приєднаються країни Балтії. До речі, у нас уже є військова основа – Українсько-польсько-литовська бригада. Більше того, у неї вже є оперативний штаб, який майже два роки займався адаптацією бойових стосунків членів НАТО до наших бойових стосунків – щодо ведення бойових дій. У нас уже є спільні розробки. Якщо укладемо політичний союз, то у нас будуть підстави зробити його військово-політичним. До нас ще може доєднатися Азербайджан, можливо – Молдова, Грузія, Туреччина.
Путіна може знести його ж оточення
– Де пролягає межа компромісу з Росією, на який готова піти Україна заради миру?
– Та немає межі компромісу! Ви ж послухайте Путіна! Він хоче лише своєї перемоги і капітуляції України! Він нам не залишає вибору. Ми не можемо йти на будь-який компроміс, тому що Путін прагне нашого знищення. Він поставив на карту навіть власне фізичне життя. Спалив за собою всі мости. У нього вже немає шляху назад. Якщо Путін програє у цій війні, його оточення його і знесе…
– Ви частково вже обмовилися про це, але повторю питання: чи можливий у Кремлі «палацовий переворот» і перемога антимілітаристських сил у Росії?
– Перша частина – так. Друга частина – ні. Російська держава побудована суто як вертикаль тоталітарного способу правління. Тому хто не прийшов би після Путіна, він рано чи пізно все одно повернеться до диктаторських законів і до тоталітаризму. Бо об’єднати всі федеральні народи, кожен з яких дивиться у свій бік, без жорсткої вертикалі управління неможливо. Якщо прийдуть ліберали-демократи, з’явиться ризик розвалу Російської Федерації.
Щодо перевороту. Кілька днів тому літак із авіазагону президента Росії вилетів до Вашингтона. Начебто мав забрати звідти висланих дипломатів – усього аж дві особи. Щоб за ними послали «борт №1» – у житті у це не повірю. Зрештою, щось не чув, щоб той літак повернувся до Росії. Я так розумію, що є представники російської еліти, які зараз виторговують преференції у Сполучених Штатів.
Тут два шляхи. Або вони торгуються, і тоді Росія як країна, що програла, відступає, Путіна – зносять, і Москва починає свою дипломатію і всі контакти із Заходом із чистого аркуша. Або ми перемагаємо Росію фізично, і знову ж таки Путіна зносять, а до влади у Росії приходить нове керівництво… У будь-якому випадку ми як держава вистоїмо!
Ядерні погрози Москви? Усе можливо…
– У Путіна заявляли, що підвищили бойову готовність так званих сил стримування. Кремль готовий застосувати проти України ядерну зброю? Чи це блеф?
– Гадаю, це не блеф. Це останній крок Путіна, яким він демонструє Заходу, що налаштований рішуче і готовий застосувати свою силу. Згадайте російський документальний фільм про Крим – «Повернення у рідну гавань». Путін сказав у цьому фільмі: якби операція із захоплення півострова пішла не так, як він планував, то він був би готовий застосувати ядерну зброю.
Ймовірності застосування Путіним ядерної зброї у нинішніх умовах я би не відкидав. Це як Гітлер 1945 року, який з дня на день чекав появи «зброї помсти». Навіть коли бої йшли на околицях Берліна, Гітлер вірив, що одним ударом цієї нової зброї переможе у війні... Те саме відбувається з Путіним. Я навіть не виключаю: якщо почнемо гнати цю російську навалу з нашої території, то Путін може застосувати ядерну зброю як превентивний удар по якомусь об’єкту НАТО десь в акваторії Світового океану – щоб Альянс злякався. Це цілком можливо. Єдиним запобіжником такого розвитку подій може бути те, що відповідна команда (про ядерну атаку) може просто не дійти до пускової установки. Думаю, все-таки є ще сили в Росії, які намагаються домовлятися із Заходом.
– За рахунок чого Україна може здолати такого сильного ворога?
– Ми вже частково стримали цю навалу. За 12 днів війни у хваленої російської армії закінчився паливний ресурс, ми вимотали 150-тисячне російське угруповання. Воно сьогодні проводить лише тактичні дії, атакує окремі населені пункти. У нас є резерв. І тут я пошлюся на слова міністра оборони України Олексія Резнікова: якщо будемо впевнені, що вибили з них весь наступальний потенціал (а це з’ясується у найближчі дві, максимум – три доби), то можемо перейти у контрнаступ. У нас є сили, є засоби. Ми мобілізували достатню кількість військовозобов’язаних – для того, щоб це здійснити. Усе буде Україна!