«Зеленський випустив з пляшки політичного джина, який згодом може полювати і за ним...»
Враження від найбільш резонансного судового процесу року
Найважливіша політична подія України на старті 2022-го – судовий процес з обрання запобіжного заходу народному депутату, п’ятому президентові Петрові Порошенку. Йому висунули гучні звинувачення у державній зраді і сприянні тероризму (так звана вугільна справа). У понеділок, 17 січня, процес розпочався, але того дня вердикт Феміди так і не прозвучав, хоча суддя для підготовки висновку провів у нарадчій кімнаті майже... п’ять годин. Своє рішення суддя Олексій Соколов озвучив лише у середу, 19 січня. Суд відпустив Порошенка під особисте зобов’язання. По суті, визнав претензії Генпрокуратури безпідставними.
Перипетії суду над лідером опозиції і ймовірні наслідки судового рішення “Високому Замку” прокоментували фахівці у сфері політології і права.
«Порошенко переламав ситуацію»
Євген Магда, виконавчий директор Інституту світової політики
– Під час цього судового процесу багато говорили про вугілля, його закупівлю, ціну, переміщення. І про високопосадовців, які начебто були причетні до цих операцій. То яким був судовий процес – “господарським”, як про це каже дехто у владі, чи політичним?
– Даруйте, якщо йдеться про державну зраду, то який це тоді “господарський процес”? Але тоді виникає інше питання: якщо йдеться про зловживання під час закупівлі вугілля, то де ж тоді “державна зрада”? Якось не зовсім складається, не накладається одне на інше....
А якщо згадаємо, що вугілля у Росії, країни-агресора, Україна закуповує і сьогодні, то це створює взагалі дивну ситуацію. Це означає, що представники нинішньої влади, включаючи президента – бо він є її уособленням, – згодом також можуть одержати аналогічні претензії від правоохоронних органів! Адже сьогодні вугілля закуповують набагато більше.
Ця проблема нагадує джина, якого з політичних міркувань випустили з пляшки. Люди, які зробили це, не розуміють, що той джин може достатньо швидко почати полювати і на них. Ця недалекоглядність, короткозорість уже небезпечна і для країни загалом.
Оцінювати переслідування Порошенка слід у певній ретроспективі, ще з минулого місяця, а не за самим судовим процесом, де обирали запобіжний захід. Тоді здавалося, що влада начебто дотиснула Порошенка: виїхав за межі України, суд напередодні Різдва заарештував його майно. Причому так цікаво заарештував, що рішення про це буде оприлюднено тільки 19 січня, через два тижні після його винесення...
Порошенко, як на мене, зумів переламати ситуацію. Перебуваючи в Європі, зустрічався з політичними союзниками – Європейською народною партією, депутатами Європарламенту – і при цьому у ставленні до українського питання виявляв державницьку позицію. Наголошував, що Зеленський – лише його опонент, а от Путін – його ворог. Цей чинник свідчить про тверезу оцінку ситуації, про готовність Порошенка діяти не лінійно, а часом – неочікувано. Наприкінці минулого тижня і у понеділок Порошенко повністю домінував у інформаційному просторі. Влада так і не зуміла нічого протиставити йому. Це, як на мене, тривожний дзвінок для Зеленського, навіть справжній набат.
– Як розвиватиметься внутрішньополітична ситуація в Україні, у разі якщо суд вирішить відправити Петра Порошенка у СІЗО чи під домашній арешт? Тобто якщо експрезидент буде ізольований від великої політики?
– Перебування під домашнім арештом не ізолює Порошенка. Так само треба пам’ятати, що до процедури ухвалення йому запобіжного заходу привернуто увагу не лише українських, а й світових медіа. І тут Зеленський може говорити “зробили це разом”...
Будь-яке рішення, яке не сприймуть прихильники Порошенка, може викликати спротив і протести. Це небезпечно для України, бо біля наших кордонів зосереджені російські війська. Тому слід бути обережними. Будь-яке рішення Печерського суду й реалізація сценарію влади не повинні спричинити масштабних негативних наслідків. Але і влада (а це – сила) має розуміти, що цю силу треба використовувати відповідально. А не розмахувати нею, як кийком, направо-наліво.
«На ухвалення рішення про запобіжний захід судді потрібно 10-15 хвилин. А не п’ять годин»
Микола Сірий, кандидат юридичних наук, старший науковий співробітник Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України
– Наскільки під час цього резонансного юридичного поєдинку у Печерському райсуді Києва були переконливими аргументи сторін обвинувачення і захисту, самого Порошенка?
– Процес транслювали у відкритому режимі, за ним наші громадяни могли спостерігати. І це давало можливість кожному оцінити переконливість одних та інших. У цьому питанні не потрібні посередники...
Мені видається, що насамперед слід привернути увагу до того, як наші зарубіжні партнери, демократичні країни, відреагували на цей процес. Зазвичай намагаються перебувати на дистанції, а тут наголосили на необхідності дотримання верховенства права і базових основ правової системи.
Відреагували й українські правозахисники. Вважаю, зробили цілком правильні акценти: у кожному випадку, коли влада має намір оголосити обвинувачення чи підозру в державній зраді, вона повинна максимально відповідально ставитися до такого кроку. Тим більше, якщо таке оголошення стосується осіб, які обіймали у країні високі державні посади. Тобто, якщо влада готується оголосити таку підозру, її доказова частина має бути бездоганною, максимально міцною. Інакше непереконливо виглядатимуть правоохоронна, судова системи. І це сильно битиме по іміджу нашої держави загалом.
– Чим би ви пояснили той факт, що суддя не спромігся оголосити свого рішення у понеділок, коли сторони висловили свої позиції? Цьому завадили складність справи, втома – чи могли бути якісь суб’єктивні чинники?
– Маємо унікальний випадок! П’ять годин у нарадчій кімнаті без оголошення рішення різко контрастують із чинною судовою практикою. Згідно з нею суддя може перебувати у нарадчій кімнаті щодо таких справ максимум годину. А зазвичай на ухвалення рішення про запобіжний захід йому достатньо хвилин 10-15 – після цього оголошує учасникам процесу резолюційну частину свого вердикту.
Ми не знаходимо жодного виразного (або будь-якого) пояснення такої затримки. Якби йшлося про якісь надзвичайно складні документи, які потребували би серйозного дослідження, – тоді зрозуміло. Насправді матеріал цього розгляду є простим, як мовиться, лежить на поверхні. У ньому просто треба зробити вибір: так чи ні. Якщо суддя не виявив здатності зробити такий вибір, це яскраво показує, в якому стані перебуває судова система. Це показує, що у неї серйозні проблеми і з професійністю, і з незалежністю. Я вже не кажу про правильність організації інституції слідчого судді...
– Спрогнозуєте вердикт суду?
– Специфічність цього розгляду у максимально великій відстані між тим, що просять прокурори (а вони клопотали, щоб взяти Петра Порошенка під варту або внести грошову заставу у сумі 1 млрд грн), і позицією захисту. Адвокати заявили, що немає жодних підстав для розгляду клопотання прокурорів! Якщо пригадати подібні справи, які розглядали раніше, то в них, як правило, були присутні позиції “взяти на поруки”. Було багато листів від громадських організацій на підтримку, були пропозиції застосувати не максимально важкий запобіжний захід... І це давало судді можливість вибору. У нашому випадку розбіжність широка. І суддя шукав той варіант, на який міг би пристати і обґрунтувати. Можливо, це й пояснює таке тривале ухвалення рішення.
Суддя міг би самостійно ухвалити інше рішення: наприклад, особисте зобов’язання, домашній арешт – але при цьому повинен спиратися на якусь аргументацію сторін. А вона з боку обвинувачення була дуже жорсткою. А з боку захисту ми почули категоричну незгоду. Ця особливість накладала певну специфіку на цей розгляд…
Читайте також: Президент наніс потужний удар по наших відносинах із західним світом