«Нікого ми не били. Нікого не придушували. Ми були у резерві...»
Екскомандира львівського «Беркуту» судять за участь у кривавих подіях на Майдані
Обвинувачений у злочинах проти Майдану екскомандир львівського «Беркуту» підполковник Ростислав Пацеляк отримав поблажливіший від попереднього запобіжний захід. Якщо раніше перебував під вартою, згодом — під домашнім арештом, тепер, на час судового розгляду справи, його відпустили на волю під особисте зобов’язання. Таке рішення ухвалив Святошинський райсуд столиці.
Від Пацеляка тепер вимагатимуть зовсім небагато: прибувати на кожну вимогу до суду; повідомляти прокурора та суд про зміну місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками. Сторона обвинувачення клопотала, щоб Пацеляк здав свій закордонний паспорт, носив електронний браслет, не відлучався з населених пунктів, де проживає…
Ростиславу Пацеляку інкримінують виконання злочинного наказу, незаконне перешкоджання мітингам, перешкоджання журналістській діяльності, перевищення влади та службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки. А також керування вчиненням злочину та умисне заподіяння шкоди державним діячам (епізоди справи стосуються подій на Інститутській, Грушевського та у Кріпосному провулку 18 лютого 2014 року).
У березні 2014 року один з колишніх бійців львівського «Беркуту» у розмові з кореспондентом «Високого Замку» розповідав, що у січні того року, ще до кривавих подій на Майдані, частина його товаришів, побачивши, що їх кидають на мирних демонстрантів, звільнилася із лав цього спецбатальйону. Інші написали заяви на звільнення у лютому, дізнавшись про запланований штурм Майдану. «А решта — людей 40−50 на чолі з командиром батальйону підполковником міліції Ростиславом Пацеляком та його заступником з кадрів підполковником Мироном Процишиним — вирішили «проти екстремістів стояти до кінця», — розповідав нам ексберкутівець. За його словами, ці люди на чолі з Пацеляком брали участь у придушенні опору майданівців, стояли у перших рядах, намагалися «дотиснути» протестувальників. Несли свою злочинну вахту упродовж 14 годин, внаслідок фізичного виснаження не могли навіть тримати щитів. А коли побачили, що Майдан перемагає, почали драпати…
Ексберкутівець, з яким спілкувався журналіст «ВЗ», звинувачував Пацеляка у фінансових зловживаннях. А також у причетності до навмисного підриву складу зброї на базі у Львові, внаслідок чого загинуло двоє бійців цього батальйону. А ще — у помсті колишнім підлеглим, які звільнилися із цього підрозділу, щоб не бути причетними до бійні. Називав цих людей «зрадниками», а у нові, «реформовані» структури набирав тих, хто був з ним на Майдані «до кінця».
Побував у редакції «Високого Замку» і сам пан Пацеляк. Свою вину у побитті майданівців заперечував. «Нікого ми не били. Нікого не придушували. Ми були у резерві…» — казав він у коментарі для «ВЗ».
Як насправді поводився «беркутівець» Ростислав Пацеляк під час подій 2013−2014 року на Майдані, остаточно має встановити суд у цій справі.
Читайте також: Затримали екссиловика, який може бути причетний до вбивств активістів