«Не можу змиритися з тим, що відвідувачі платять за вхід»...
У Львові завершився 28 BookForum – один із головних книжкових фестивалів України
Торік через пандемію львівський BookForum (колишній Форум видавців) відбувся онлайн. Тож на цьогорічний, 28-й BookForum, з нетерпінням чекали, здавалося, не лише організатори, письменники і видавці, а й львів’яни та гості нашого міста. І зіркові гості приїхали, і зустрічі з письменниками відбувалися, але… Судячи з деяких відгуків у соцмережах, книжкова подія року залишила також певний неприємний осад.
Чула від письменників, які орендували намети, що цьогоріч ціни за орендовані квадрати ще більше виросли. Вразила публікація на Фейсбуці одного дописувача Олександра Молодого:
«Усі хочуть заробити побільше грошей, і це нормально. Але треба ж трішки дивитись далі, ніж на один день. Не найбільший стенд — понад 20 тисяч грн. Допотопна, куца палатка — 6 тисяч грн. Внесок — 4 тис. грн (який внесок, куди внесок)? А ще доїзд-від'їзд, проживання, харчування, оплата продавцям, оплата доставки книг + платний вхід на Форум — 60 грн… Форум видавців, а ви впевнені, що наступного року хтось приїде? Про захід у Палац для відвідувачів просто мовчу, бо це ганьба і сором. Може, трішки апетити зменшити?»
У репортажі з відкриття 28-го BookForum я писала, що не розумію, чому вхід на ярмарок платний. А цьогоріч аж 60 гривень на день. Справді, за що платять звичайні містяни чи гості, які приїхали придбати книжку з автографом від улюбленого письменника? Так, я бачила, як дехто підходив до входу, бачив ціну за вхід і… йшов повз Палац.
Обурився у соцмережах і відомий казкар Сашко Лірник: «У селі Моринці на Шефесті книжок продалося більше за один день, ніж у Львові за п"ять. Висновок. Моринці — культурна столиця України!».
В ексклюзивному коментарі журналістці «ВЗ» Сашко Лірник сказав: «Цьогорічний Форум, хоч і важливий для мене, але — провальний! Насправді я продав трохи більше книг, ніж позаторік. Я був усі 5 днів, придбав за великі гроші стенд — віддав більше, ніж заробляю за місяць (точної суми пан Олександр не назвав. — Г. Я.). Не можу змиритися з тим, що відвідувачі платять за вхід. Це що, щоб купити книжку, ще й треба заплатити за вхід? Львів’яни вирізняються ощадливістю, добре думають, чи варто платити, до прикладу, за двох 120 грн? Ми, видавці, і так уже за все заплатили. Намагання на всьому заробити у той час, коли людям і так важко через ті локдауни, до добра не приведе. Порівняно з минулими роками, покупців було дуже мало. Бо ж на проспекті Свободи люди могли придбати книжки без плати за вхід. Але люди йдуть на Форум не лише по книжки, бо це не базар. До прикладу, приїхав зі мною художник, який працював над книжкою. Готував відеоматеріали, щоб розповісти, як робиться книжка. А презентацію книжок порозпихали по бібліотеках, у які прийшло буквально по кілька відвідувачів. Бо ж ніхто не знав про ту презентацію. Розумію, що запросили зарубіжних зірок, але ж треба своїх підтримати…».
Які враження про цьогорічний BookForum залишилися у відомої письменниці, «мами» відомих «36,6 котів» Галини Вдовиченко?
— Від початку 2020 року світ кардинально змінився і продовжує змінюватися. Відбулися помітні зсуви й в усій видавничій і книготорговельній галузі, тому й BookForum уже не той, що був. Особливо та його складова, що є Книжковим ярмарком. Видавці нарікають на низькі продажі через низьку відвідуваність Палацу мистецтв. Отже, настав час фахівцям зібратися, тепер уже онлайн, і виробити спільну стратегію, що, до речі, й пропонує програмна директорка Форуму Софія Челяк.
Є чимало проблем, які даються взнаки на книжкових форумах, арсеналах, ярмарках, і одна з них — наслідки демпінгування цін, що знищує галузь. Мабуть, ми підійшли до того, що маємо встановити певні правила, зокрема фіксовану ціну на конкретну книжку, хоч би де її продавали — у великому книжковому супермаркеті чи у маленькій книгареньці, онлайн чи офлайн.
Щодо саме Бук Форуму, то варто нагадати, що у рамках Бук Форуму відбувається не лише ярмарок, де торгують книжками, а й літературний фестиваль, і бібліотечний фестиваль… Частина подій — наживо, частина — онлайн. Події літературного фестивалю були розведені по усьому середмістю, але дістатися будь-куди можна було за кілька хвилин. Це й зроблено було задля того, щоб не скупчувалися відвідувачі. Я була на зустрічах із читачами в дитячій бібліотеці, у науковій бібліотеці ЛНУ, в «РадіоГаражі», в Музеї етнографії, в готелі «Жорж», ходила послухати колег у Театр Курбаса і у конференц-зал Палацу мистецтв… Для авторів Форум — це перш за все радість від зустрічі з читачами і з письменниками-колегами, це обійми і спілкування, публічне й приватне. Тут все, як завжди. Інша річ — продажі зі стендів у Палаці мистецтв. Про результати знають видавці. І такі автори, як, скажімо, Андрій Кокотюха. Він сам продає свої книжки на таких подіях. Суто візуально у Палаці відвідувачів було менше. Але й умови були особливі — наближення карантину, зокрема. Ігнорування з боку, скажімо, відомих політиків. Окрім Юрія Луценка та Софії Федини, начебто ніхто з них не був помічений за купівлею книжок на Форумі. А пересічні покупці рахують гроші. Дехто казав: краще куплю книжки на стометрівці, на свіжому повітрі, і не треба платити за вхідний квиток…