Пам’ятник Моцарту називають... «чупакаброю»
Дивну «алегоричну скульптуру», встановлену на площі Маланюка, вже закликають знести
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/441926/mozart.jpg)
Не встигли у Львові на площі Маланюка відкрити перший у світі пам’ятник композитору Францу Ксаверу Моцарту (до його 230-ліття), як уже зареєстровано електронну петицію про демонтаж пам’ятника. З такою ініціативою виступила львівська авторка й виконавиця пісень Наталка Криничанка. «Це мій перший досвід електронного звернення до Львівської міської ради», — написала вона на своїй сторінці у соцмережах.
Якщо судити за дописами у соцмережах, багатьом львів’янам вкрай не подобається зовнішній вигляд пам’ятника Моцарту. Кажуть, це «страшило» й «одоробло» нагадує «чупакабру, чорта, пуделя»… А деяких митців обурило те, що не було проведено міжнародного конкурсу, який мав визначити найкращий проєкт пам’ятника.
Електронна петиція Наталки Криничанки — уже другий офіційний документ із жорсткою критикою пам’ятника Моцарту-молодшому (Франц Ксавер — син знаменитого австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта). Спочатку петицію до виконкому Львівської міської ради з вимогою перешкодити встановленню скульптури зареєстрував колишній міський голова Винників, депутат Львівської облради Володимир Квурт. До завершення голосування за цю петицію — більше тижня. Пана Квурта обурило, зокрема, що за визначенням «алегорична скульптурна композиція (пам'ятний знак)» виконавчий комітет ЛМР приховав, що насправді йдеться не про «алегоричну композицію», а про пам’ятник. Це було зроблено, вважає Володимир Квурт, аби уникнути конкурсу на найкращу проєктну пропозицію щодо пам’ятника.
Якщо петиція Наталки Криничанки набере упродовж двох місяців 500 голосів, питання про демонтаж пам’ятника Моцарту мають розглянути на сесії Львівської міської ради. «Наразі не можна сказати, чи будуть зносити скульптуру Моцарта на площі Маланюка, — сказала прессекретарка міського голови Львова Христина Процак. — Це залежатиме від того, чи депутати проголосують на сесії «за».
Як наголосив у коментарі для «ВЗ» депутат Львівської міської ради Юрій Ломага, пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту є ганьбою для Львова як культурної столиці України. Депутат вважає, що такому недолугому пам’ятнику місце на кераміко-скульптурній фабриці на вулиці Мучній, де, за задумом голови Львівської ОТГ Андрія Садового, має постати сучасний мистецький простір. «Буду голосувати на сесії за підтримку петиції про демонтаж пам’ятника Моцарту, — зазначив Юрій Ломага. — Ця „какашка“ — межа»…
Коментар для «ВЗ»
Андрій Садовий, міський голова Львова
Якщо культура спричиняє великі дискусії і дебати, це означає, що вона виконує свою функцію. Якщо згадаєте пам’ятники, які встановлювали у Львові сто-двісті років тому, чи будинки, — усі вони викликали великі дискусії. А сьогодні ми гордимося ними! Якщо говорити про монумент Ксаверу Моцарту, то є цікава закономірність. Як правило, він подобається молодим людям, які краще сприймають сучасне мистецтво. І спричиняє дебати серед людей старшого покоління. Завдання виконано! Ми говоримо й дебатуємо про сучасне мистецтво. І це дуже правильно.
Думки з приводу
Оксана Линів, директорка фестивалю LvivMozArt
Одна з ініціатив цьогорічного фестивалю LvivMozArt — встановлення символічної, алегоричної скульптури композитору, цілій династії Моцартів. Для цієї роботи було запрошено видатного австрійського скульптора Себастіана Швайкерта. Його робота показує сина Моцарта у символічному диригентському русі, з перебільшеною старовинною бароковою перукою, яка символізує його зв’язок з легендарним батьком, відповідальність перед славою якого він усе життя відчував, а також з його дідом Леопольдом, основоположником музичної династії Моцартів.
Під перукою монумента чітко проглядається портрет Франца Ксавера Моцарта в типовому образі композитора доби романтизму, що символізує зміну мистецьких епох. Легка танцювальна поза та театральний диригентський жест означають зв’язок Моцарта-молодшого зі Львовом, коли він кілька років поспіль був капельмейстером, а пізніше — головним диригентом Цісарсько-королівського привілейованого міського театру. Ідея такої скульптури полягає в тому, щоб максимально популяризувати мистецтво, музику. Основне завдання — щоб скульптура Моцарта жила в просторі міста і давала поштовх львів’янам більше дізнаватись про нашу історію.
Орест Голубець, мистецтвознавець
Одне з моїх фахових зауважень було враховано, і нижня частина фігури Моцарта позбулася світлої, блискучо-полірованої поверхні. У мене питання — чи буде біля скульптури хтось, хто постійно пояснюватиме глядачам глибину авторського задуму й причину гнітючого враження, яке викликає скульптура? Чим можна пояснити використання такого благородного металу, як бронза, за відверто недбалого опрацювання всієї поверхні скульптурної пластики?
Читайте також: Без конкурсу і голосувань у Львові встановили пам’ятник Моцарту-молодшому