Замість площі Коліївщини – площа Сусідів
Її «фішкою» буде криниця-фонтан з іменами людей, які тут мешкали у давнину
12 вересня після тривалого ремонту планують відкрити площу Коліївщини. Про це заявив голова Львівської ОТГ Андрій Садовий під час інспектування ремонтних робіт. Площа буде з незвичними вуличними меблями, замість старих лавок — стільці й фонтан-криниця з іменами визначних людей, які тут мешкали у давнину. Воду з криниці можна буде пити. Проте головна інтрига — довкола зміни назви цієї площі. Її планують перейменувати на площу Сусідів.
«Ця площа має особливу енергетику, — сказав Андрій Садовий. — Тут будуть нові світильники, нові крісла, нова атмосфера. Після відкриття ця площа називатиметься площею Сусідів. Чому саме так? Будемо розповідати про тих людей, які тут жили в різні періоди, але завжди у мирі — українці, євреї, поляки, австрійці, німці. Це дорога вперед! До 30-річчя Незалежності України площа Сусідів — це круто».
Архітекторка Ольга Криворучко додала: «Площа історично цікава. Під час археологічних досліджень було знайдено стару історичну криницю. Ми запроєктували її відновлення на тому ж місці, де вона була знайдена. Так само можна побачити відтрасовані будинки, залишки яких знайшли під час археологічних розкопок. Знайдено й мур, який проходив вулицею Братів Рогатинців. Тому ми постаралися якомога більше історії „витягнути“ на поверхню».
Площа Коліївщини розташована на території колишньої єврейської дільниці міста. Як розповів львовознавець Ігор Лильо, площа історично мала декілька назв. Спочатку була Жидівською. 1871 року площу перейменували на Векслярську (від німецького wechseln — міняти). У тодішній єврейській дільниці жили, зокрема, лихварі. Для того, аби гроші поверталися вчасно, підписували відповідний фінансовий документ — вексель. 1950 року радянська влада змінила назву — на площу Коліївщини, бо вона розташована поблизу місця ув’язнення полонених гайдамаків (підвалу міського арсеналу).
Екс-депутат Львівської обласної ради, юрист Володимир Гірняк проти того, щоб площу Коліївщини перейменували на площу Сусідів. «Гайдамаччина — складна сторінка нашої історії. Але це наша історія. Нам з нею жити і нам її осмислювати, — каже пан Гірняк. — На 30-му році Незалежності красти нашу пам’ять неприпустимо. Мотивація Садового проста. Зробили, відновили у партнерстві з кимось, а тепер давайте Львів ліквідує назву, яка комусь муляє очі… Нічого не маю проти славного міста Умані. Але коли голова Львова хизується, що партнером проєкту відновлення площі Коліївщини стало управління культури Уманської міської ради, то це якийсь сюрреалізм. Так догосподарювався, що вже без управління культури Уманської міської ради у Львові навіть маленької площі відремонтувати не здатен».
А от краєзнавець, юрист Віталій Надашкевич вважає, що назва площі Сусідів є значно кращою, ніж історично-суперечлива назва площа Коліївщини.
«Торік я особисто проводив соціологічне дослідження, опитав кількасот людей з різних середовищ — екскурсоводів, істориків, представників єврейської громади, користувачів соцмереж, — розповів Віталій. — Дізнавався думку про кращу назву для площі Коліївщини. Серед пропозицій — площа імені Давида Галеї, відомого рабина, який написав молитву „Турей Загав“, тобто „Золота рожа“, на честь якої було названо у Львові синагогу. Друга пропозиція — площа Криниці, оскільки у центрі цього громадського місця — колодязь. Усе життя дільниці крутилося довкола води, криниця була місцем зустрічей… Утім, за результатами мого опитування, на першому місці — повернення до старої назви, площі Векслярської. Або підлаштувати назву до сучасного правопису — площа Вексельна. У давнину на площі мешкали люди, які займалися торгівлею цінними паперами, так званими векселями».
На площі Коліївщини замінили всі мережі та комунікації, замостили нову бруківку. Ремонт площі коштував понад три мільйони гривень, з них мільйон — кошти міської скарбниці, решта — грант від Європейського Союзу.
Читайте також: «Тепер Святий Антоній стоїть на ногах» (фото)