Ярослав Рущишин: «Хочу, щоб ми піднялися над своєю містечковістю воювання тільки за мову»
Про тернистий шлях у бізнесі, перший мільйон, ставлення до Святослава Вакарчука, перспективи партії «Голос», де стався внутрішній розкол, – у розмові з нардепом Ярославом Рущишиним
«Пів стипендії віддавав мамі»
— Почнемо розмову з вашого дитинства. Яку рису характеру ви пронесли з дитинства до сьогодні?
— Мене батьки навчили працювати. Ми з братом, ще навчаючись у школі, допомагали батькові ремонтувати автомобілі у гаражі. В інституті я мав підвищену стипендію, і пів стипендії віддавав мамі.
— Ваш батько мріяв, щоб ви були лікарем…
— Батько нас з братом (а ми — двійнята, брат старший від мене на 15 хвилин) умовив, аби ми вступали у медичний, але недобрали балів… Нас одразу в армію забрали.
— Ви не вступили у медичний, але, наскільки я зрозуміла, і не хотіли.
— Я поважав авторитетні слова батька, тому мусив піти туди, куди мріяв він. Тим паче, що батько працював без зарплати в медінституті 10 років лише заради того, щоб ми туди вступили.
— Як це безплатно?
— Робив там щось, по-моєму, електричні станції обслуговував. Йому зарплати не платили, але обіцяли, що дітей візьмуть. І не взяли…
— Чому не хотіли бути лікарем?
— Я млію від вигляду крові.
— Після армії ви з братом пішли вчитись у торгово-економічний інститут. Чому туди?
— Спочатку думали вступати у Політехніку. Ми прийшли восени з армії, мали вісім місяців до вступу, тому пішли працювати на завод. Я там був електромонтером 3-го розряду. Коли мене тричі струмом гримнуло, зрозумів, що в політехніці на інженера не хочу вчитися. Тим паче бачив тих інженерів на заводі, які отримували меншу заробітну плату, ніж електромонтер 3-го розряду. У торгово-економічний після армії, як правило, брали. Тому був шанс вступити. І ми спробували…
«Ми усіх ошарашили не биттям шибок чи вітрин, а жертовністю»
— Яке ваше найяскравіше враження зі студентських років?
— Революції.
— Маєте на увазі Революцію на граніті, бо ви один з її активних учасників?
— Це найбільш розпіарена річ, насправді такої роботи ми робили багато. Я би більше похвалився фестивалями, які ми робили: два «Вивихи», «Українська молодь — Христові», де була написана рок-опера.
— Ми — це хто?
— Студентське братство.
— Один з ваших проєктів — мистецьке об’єднання «Дзиґа». Як ця ідея народилася?
— Один з успішних фестивалів показав, що ми дуже злагоджена команда, тож ми хотіли продовжити працювати далі, особливо з сучасним мистецтвом. Тоді і вирішили створити мистецьке об’єднання. Маркіян Іващишин придумав назву. Я хотів, щоб у назві були українські звуки: «дз», «ґ», «дж», і він зразу видав: «Дзиґа».
— Ви, як учасник Революції на граніті, їздили на протести до Києва…
— Так, це був пік такого зриву, студентського здвигу. Ми усіх ошарашили не биттям шибок чи вітрин, а жертовністю. Україна була шокована. І тільки на 10-й день прорвало: вийшли університети. І ми перемогли!
— Пригадуєте цей перший смак перемоги? Який він?
— Це була ейфорія. Революція зробила прорив у свідомості багатьох українців. Це був світоглядний прорив. Тоді вперше заявили, що наш вектор — на Захід.
— Багато хто з революціонерів на граніті швидко пішов у політику. Наприклад, Олесь Доній. Ви ж у політику пішли зовсім недавно. Чому не одразу?
— Вважав, що себе треба підготувати. Я потім закінчив Могилянку, після цього юриспруденцію в Університеті Шевченка. У парламенті не може працювати людина, яка не має юридичної освіти.
«Я один з небагатьох, хто може пояснити свій перший мільйон»
— Розкажіть, як започаткували свій бізнес? Як вдалося у буремні дев’яності роки створити прибуткове підприємство?
— Ми проростали крізь асфальт. Що тоді у нас було? Освіта і дешева робоча сила. Мій бізнес на цьому і був побудований. Просто треба було мати достатньо відваги, щоб його розпочати. За що найбільше дякую своїм викладачам — це за англійську мову. Вона мені дуже допомогла. І бухгалтерія. Я починав на «Дзизі» як головний бухгалтер. А потім ми знайшли інвестора, технолога з Лондона. Він приїхав до Львова і шукав, хто розмовляє англійською. Ми почали з ним працювати, розміщувати іноземні замовлення на наших фабриках.
— А як почалася ця співпраця? Ви займалися мистецтвом у «Дзизі», тусувалися з музичними гуртами, робили фестивалі — і раптом створили підприємство, яке шиє одяг…
— Ми на той час вже мали п’ять кав’ярень. Зараз у це важко повірити, але одна кав’ярня у Пороховій вежі, де кава коштувала 50 копійок, утримувала мінімум п’ять людей штату «Дзиґи», які займалися мистецтвом. Ми навіть автомобіль купили, стару «сімку» за ті гроші. В одній з наших кав’ярень і зустріли цього технолога. Він був дуже незадоволений співпрацею з іншою українською фірмою.
Він приїхав розміщувати замовлення на пошиття одягу в Україну — через дешевизну робочої сили. Я один з небагатьох, хто може пояснити свій перший мільйон. Заробітна плата тоді була 4 долари на місяць: 800 тисяч купонокарбованців, а долар тоді був 200 тисяч купонокарбованців.
— І ви заснували фірму…
— «Дзиґа» заснувала цю фірму, тому вона й називається «Тротолла», з італійської це «дзиґа».
— І почали шити одяг на експорт.
— Так, ми почали шити одяг на замовлення його друзів з Лондона. Якість була жахлива, вироби були не прасовані, бо у нас прасувального обладнання не було. Кишені були криві… Чому так шили? У радянські часи тотального дефіциту забирали все з руками і ногами, тому ніхто не дбав про якість. Не було такого поняття, як конкуренція. Ми наймали технологів, які їздили по фабриках і контролювали якість. Але фабрики хитрували, примудрялися показувати продукцію в останній момент перед відправкою, коли не було часу щось виправляти. Тоді ми створили дільницю для виправлення браку, пізніше створили такий цех. В одну зміну виправляли брак, в іншу найняли людей, щоб шити самим. Побачили, що наша продукція набагато краща. І нам вигідніше шити самим, ніж роздавати по фабриках. Почали заробляти. Своїми руками зробили ремонт у цехах, винайняли обладнання і почали шити. За короткий час розрослися до 200 людей. Я був і перекладачем, і шофером, і бухгалтером, і вантажником. Але коли технолог приходив до людей, він дуже зверхньо з нами розмовляв. Я, коли перекладав, згладжував як тільки міг. Тоді він сказав: «Я наймаю свого перекладача, буду говорити з трудовим колективом без тебе». Коли той перекладач почав перекладати, технолога з цеху винесли, сказали: «Ми шити на тебе не будемо, до побачення». Так зверхньо не можна з людьми говорити, коли вони заробляють чотири долари на місяць. Він сказав мені: «Будеш стояти переді мною на колінах і випрошувати замовлення…»
Це були страшні часи, ми позбулися замовника. Інші замовники були пройдисвітами, давали замовлення і не оплачували.
В українців є комплекс: думаємо, якщо людина з Європи, значить, це порядна і чесна людина. Всі іноземці, які з нами у ті часи працювали, не розрахувалися за останню поставку.
Але я раптом отримав запрошення в Лондон. Тоді ледь-ледь нашкребли гроші на квиток — 2000 доларів. Це були страшні гроші. Тоді 2000 доларів коштувала однокімнатна квартира на Сихові. Я полетів. У мене вибору не було: або повертаюся ні з чим і мене за ті 2000 доларів розірвуть, або приїду з результатом, з контрактом. Скільки я там принижень пережив! Заходиш в офіс, і тебе принижують: «Будеш шити за ту ціну, за яку скажемо». Але я повернувся з контрактом. Люди, які давали замовлення через того технолога, замовили прямо на «Троттолу». Що ви думаєте, він на нас наслав рекет. Але ми дали собі раду, хоча було тяжко. Та і не мали чим платити. Сім років часом без зарплат працювали, без відпустки і без вихідних. Але що ми зробили тоді добре — почали шукати інвестиції. Тоді в Україні працювала консалтингова фірма зі США. Ось там я побачив висоту справжньої інтелігентності західної людини. Вони допомогли мені написати бізнес-план. Я мав п’ять іспитів, захищаючи свій бізнес-план: три в Україні — один у Львові, два в Києві, і два захисти у Бостоні. Разом з ними поїхав в Америку. Вони оплатили мені дорогу, я мешкав у них вдома. Коли очікував результату, поруч сидів представник величезного концерну зі сходу України. Інвестицію мали дати або їм, або мені. Я кажу: «Покажи свій баланс». А там мільйони на балансі. Показую свій, а у мене скрізь прочерки — нічого нашого нема, все орендоване. Думаю: «Та де там, я не виграю». Мене запрошують і кажуть: «Ви виграли інвестицію 250 тисяч доларів». Це був 1996 рік, страшні гроші на той час. Пізніше, коли почав ґрунтовно вивчати економіку, зрозумів, що підприємство, яке працює, коштує набагато більше, ніж дорожезні будинки, що стоять без роботи. Я повернувся з Америки з перемогою. Ми купили все необхідне обладнання, у тому числі і прасувальне, дві вантажівки. Почали возити наші попрасовані вироби на вішачках. І почали скуповувати фабрики.
«На „Львівську газету“ витрачали 50 тисяч доларів щомісяця»
— Коли «Троттола» вже міцно стояла на ногах, ви заснували «Львівську газету». Для чого вам це було потрібно ?
— Це була ідея Маркіяна Іващишина. Коли з’явилися кошти, ми вирішили їх інвестувати. Маркіян більше цікавився політикою, і ми вирішили, що нам потрібен власний засіб інформації. Але це був провальний проєкт. Хоча ми зібрали чи не найкращих журналістів — Ониська, Смирнова і Білоуса. Ми їх називали «три мушкетери».
— Хто був засновником газети, окрім вас?
— Я, Маркіян і один анонімний політик.
Я мав фінансувати, Маркіян працювати зі змістом, а політик робити політичне прикриття. З ним і були проблеми, бо після першої статті про Тараса Козака (на той час перший заступник начальника Львівської обласної податкової інспекції. — Авт.) до нас прийшла податкова перевірка і сказали: «У нас команда „фас“…»
— До вас прийшла податкова на підприємство через те, що ви фінансували газету, яка писала критичні статті проти…
— Проти Сергія Медведчука. Медведчук був керівником обласної податкової, його брат був головою адміністрації президента Кучми.
— «Львівська газета» завжди була дотаційна чи згодом вийшла на самоокупність?
— Ми постійно її фінансували з «Троттоли».
— Скільки грошей на газету витратили?
— Близько 50 тисяч доларів щомісяця. Розміщали там рекламу нашої продукції, за неї платили…
— І скільки часу ви протримались?
— Три роки. З 2002-го. Ми судилися з податковою, і тягнулося це два роки. Мали 39 процесів! Були адвокати, які не побоялися Медведчука, хоча більшість відмовились нас захищати…
Це були не тільки допити. Весь штат податкової поліції був на нашій фабриці. Роботу було заблоковано. І тоді люди вийшли з патиками їх виганяти. Брата, який працював у податковій, зіслали на Закарпаття через мене. Згодом ми домовились, що показуємо їм завтрашній номер газети. Не хотіли лізти на рожен. Але що Маркіян робив: спеціально писали такі дурниці проти Медведчука, Козака, це їм показували і казали: «Добре. Оце і це ми знімемо». Вони: «Ну, добре». А потім, коли читали номер, що вийшов друком, звіріли, бо багато чого пропустили.
«Дружина досі сердита, що я пішов у політику»
— Микола Горинь є вашим тестем. Як познайомилися з його донькою?
— У Студентському братстві. Ми влітку відпочивали на інститутській базі у Закарпатті. Там зустрілися, і пішло-поїхало.
— Там закохалися…
— Ну, може, закохалися не одразу там. Я шість років мучився… На такі рішення я тяжкий.
— Вас підкупило, що вона з родини Горинів?
— Це також мало значення, оскільки з цінностями у цій родині все зрозуміло.
— Пан Микола у ті важкі для вашого бізнесу роки був головою обласної ради, головою обласної адміністрації, згодом працював на митниці…
— Я вже на той час мав фабрику. Мене «мочили» податкова і митниця, коли він ще працював. Брат був у податковій, тесть — на митниці, а мені вантажівки заблокували.
— Як пан Микола відреагував на те, що ви два роки тому пішли у парламент від партії «Голос», бо він, наскільки я знаю, є прихильником Петра Порошенка. Ба більше! У 2019 році, на президентських виборах, ви були довіреною особою Петра Порошенка.
— Не думаю, що це було однозначне схвалення з його боку…
— Мали з паном Миколою розмову на цю тему?
— Та я дружині навіть не сказав. Вона на мене досі сердита, що пішов у політику.
— Чому прийняли таке рішення?
— Напередодні ми святкували тридцятиріччя заснування Студентського братства. Маркіян за два дні після цього помер. А на святкуванні був такий веселий… Ми там говорили про майбутнє. І він сказав таке: «Ми робили гроші — це примітивна справа. Треба робити щось більше, треба йти у політику». Після того, як він помер, мене ці слова дуже зачепили. У цей час до Львова приїхав Святослав Вакарчук і запросив мене у команду. Якби цієї розмови з Маркіяном не було, я би Вакарчуку, напевно, відмовив.
— Але він вже один раз ішов у політику, і потім покинув її. Цього разу пообіцяв, що так ніколи не зробить, і знову так вчинив. Чому ви йому повірили?
— Цінності, які декларує Вакарчук, є моїми цінностями. Він, будучи улюбленою всім українським народом людиною, пішов у це лайно. Це виглядало як велика жертва. Жертовність викликає довіру.
— І вийшло, що він обманув вашу, і не тільки вашу, довіру.
— Він гідно це зробив.
— Ви не бачите тут зради?
— Ні. Нікого звинувачувати не можу. Жодної образи немає, у мене до нього залишилась повага. В політиці з’явилася нова політична сила з іншим поглядом. За це йому треба подякувати. А місцеві вибори ми робили у період піку негативу, коли він пішов.
— Власне це особливо дивно. Він не просто пішов, а зробив це у найбільш невдалий час — напередодні місцевих виборів. Ба більше! Підставив не лише свою партію, а вас, пане Ярославе, персонально. Ви балотувалися на мера Львова. І вже виготовили білборди, де ви були поруч з Вакарчуком. Це виглядало комічно…
— Я прийняв це рішення і без нього. Можливо, я диваком виглядаю, але як він це зробив, як це пояснив, я його поважаю.
— А ви йому не казали: «Славку, ти ж мене підставляєш. Як я буду виглядати на тих білбордах?».
— Коли «ти мене підставляєш» — це значить, що я під тобою. А ми рівні, я не під ним. Я приймав рішення сам, і я відповідальний за своє рішення. Так, у нього є популярність, впізнаваність набагато більша, що нам допомагало. І він завдяки цьому завів фракцію у Верховну Раду.
«Обрання певної сторони конфлікту є принизливим»
— Ми говоримо у період, коли в партії «Голос» відбуваються неприємні процеси, розкол. Значна частина відомих людей, які створювали партію, покинули її. Вони звинувачують нинішнього лідера — Кіру Рудик — в узурпації влади. Це суперечить тим принципам, які ви декларували під час виборів у Верховну Раду.
— Тут я з вами згоден. Нам треба навести лад у партії. Наша партія відрізняється від інших тим, що у нас те, що відбувається всередині, одразу виходить назовні. Такі самі процеси відбуваються у всіх партіях, тільки там є «папік» чи «мамік», який каже: «Заткалися, бо не буду платити гроші». А у нас такого нема, ніхто нічого не платить…
— Бо у вас «папік» пішов з партії, лишив «діток»…
— Маю на увазі у поганому розумінні «папік».
— А в «Голосі» не було «папіка» у поганому розумінні?
— Ні! Усі рішення ухвалюємо разом. І всі все бачать і можуть насміхатися за наші помилки. У цьому якраз наша сила.
— Вас все влаштовує у теперішньому лідері партії?
— Ні. Наявність конфлікту не влаштовує. Але голова партії діє згідно зі статутом. А статут написаний під лідера. Тобто формально діє законно. Нам це треба привести до порядку.
— Ви все-таки більше схильні підтримувати голову партії чи опозицію до неї? Бо ви своєї позицію публічно не висловлюєте.
— Обрання певної сторони конфлікту є принизливим. Ми над конфліктом. Зробимо так, що партія вийде з цього гідно і буде переможцем. В іншому разі партії не буде. Тому у нас добрий стимул…
— Як ви ставитесь до демаршу Сергія Притули, який вийшов з партії?
— Я з ним не говорив, а він не дуже пояснював свій вчинок. Але коли ти збираєш навколо себе людей і хтось за тобою іде, ти вже відповідальний за них. Дуже легко встати і піти, а це безвідповідальність.
— Давайте ці ваші слова скеруємо у бік Вакарчука.
— Він не вийшов, він залишився у партії.
— Вчинок Вакарчука — це не безвідповідальність?
— Не хочу виправдовувати Вакарчука, хотів би, щоб він був з нами. Але сталося як сталося. Притула зібрав навколо себе гарних людей, які також переживають за партію. І ось так піти з партії — означає від них відмовитись. Я, наприклад, відповідальний за кожного партійця, за кожного виборця, який голосував за нас на Львівщині. Не можу собі дозволити все покинути, хоча часом ой як би мені цього хотілося…
«Львів перетворюється у сплячу дорогу на цвинтар»
— Ви балотувалися на посаду міського голови Львова з розрахунком перемагати чи взяти участь?
— Спочатку йшли з розрахунком перемагати, у нас були всі підстави для того. Але коли у партії все посипалось… Я зрозумів, що не переможу, бо ресурсів замало. У мене була низька впізнаваність. Впізнаваність — це основа, з якої треба починати вибори.
— Вас не влаштовувало те, що було у місті?
— Мене досі не влаштовує те, що відбувається у місті. Ми перетворюємось у сплячу дорогу на цвинтар. У нас чистенько, гарненько, пляцки, бабуся Австрія, всі приїжджають і усміхаються нам, мовляв, як у вас тут добре, а потім насміхаються з нас… Хочу, щоб Львів був не через пляцки знаменитий, а щоб у місті творилася культура.
— Як ставитеся до Андрія Садового? Він хороший мер чи поганий?
— Він непоганий мер, але про себе сам добре сказав, коли його запитали, чи піде він на мера? Він відповів: «Скільки можна?!». Місту потрібна нова енергетика. Влада потребує нової крові.
— Ось у державі до влади прийшла «нова кров» у вигляді Зеленського та його 95-го Кварталу і монобільшості у парламенті. Вважаєте це позитивним явищем для України?
— Це позитив, там багато патріотів. Є люди, які кинули бізнес і пішли на війну. Загалом мені не дуже подобається їхній спосіб мислення — це не наша ідеологія. Але я не можу їх назвати антиукраїнською силою.
— Тобто ви вважаєте «слуг», що хочуть вивести телебачення з-під закону про українську мову, проукраїнською силою?
— Скажу непопулярну річ. Влада, щоб приструнити опозицію із заходу України, має у загашничку 3−4 закони про мову, які викидає, коли треба. Опозиція кидається на мову і пропускає щось важливіше. Якщо побачите, що з’явився закон про мову, значить, щось пішло важливіше, яким треба розторгуватись. Даю гарантію, про мову нічого небезпечного у парламенті не пройде. Не бачу загрози українській мові в Україні. Це цинічно, але нам, галичанам, врешті-решт треба зрозуміти, що, крім мови, є важливіші питання.
— Те, що хочуть телебачення вивести з-під дії закону про мову, не є важливим питанням?..
— Кінематограф попросив відтермінувати дію закону на два чи три місяці, бо у них немає нових серіалів українською.
— Вони не хочуть відтермінувати на 2 -3 місяці, вони хочуть це викинути з закону. Зрештою, вони мали три роки, щоб підготуватися.
— Це не пройде. Але хочу, щоб ми піднялися над своєю містечковістю воювання тільки за мову. Крім мови, треба воювати за набагато більше.
— Як ставитесь до президента Зеленського?
— У нього є бажання зробити щось добре, можливостей немає…
— Чому немає? У нього достатньо повноважень!
— Тому, що немає бекґраунду управлінського і політичного. Партії, політичні зв’язки будуються досить довго, а це був наскок. Можливо, з добрими намірами, але наразі без успіху.