Бій олігархам. Чи політичним опонентам?
Першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні має стати ухвалення закону “Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)”
Таку думку висловили в Офісі президента, коментуючи реєстрацію у Верховній Раді проєкту відповідного закону. Володимир Зеленський вніс його у парламент як невідкладний.
Як випливає із тексту цього законопроєкту, що містить 10 статей, олігархів визначатимуть за чотирма критеріями. Підтверджена вартість активів цих осіб має становити більше мільйона прожиткових мінімумів, на теперішній час — не менше 2 млрд 270 млн грн; їхні компанії займають домінуюче, монопольне становище на загальнодержавному товарному ринку; самі вони беруть участь у політичному житті країни; ці особи мають вплив на засоби масової інформації. Щоб ту чи іншу особу офіційно назвали олігархом (їх заноситимуть у спеціальний реєстр), вона має відповідати бодай трьом із цих критеріїв.
Найцікавіше, що статус олігарха планують надавати за рішенням… Ради національної безпеки і оборони України. Відповідне подання у цей державний (дорадчий) орган можуть надсилати члени РНБОУ, Кабмін, Нацбанк, СБУ, Антимонопольний комітет.
«Узаконеним» олігархам заборонять перераховувати (у тому числі опосередковано, через інших осіб) кошти на підтримку партій, купувати об’єкти великої приватизації. Олігархів зобов’яжуть подавати декларацію про всі свої статки. Чиновники, які контактували з олігархами чи їхніми представниками, мають інформувати про це відповідні органи: де, коли і про що розмовляли…
За закон планують проголосувати до кінця нинішньої парламентської сесії. У разі ухвалення він функціонуватиме упродовж 10 років, протягом яких начебто планують ліквідувати олігархічну систему.
Законопроєкт про олігархів викликав неоднозначну реакцію у суспільстві — від захоплення до несприйняття. Багато експертів бачать у ньому інструмент грубого тиску на політичних опонентів нинішньої влади. А спікер парламенту Дмитро Разумков сказав про конфлікт інтересів у президентському законопроєкті — мовляв, у складі РНБОУ можуть бути самі олігархи…
Думки з приводу
Володимир Омелян, ексміністр інфраструктури
Після оприлюднення законопроєкту щодо боротьби з олігархами публічні вибачення на адресу «Дзеркала тижня» мали висловити секретар РНБОУ Данілов і непорозуміння у вигляді радника ОПУ на прізвище Подоляк. Вони двічі збрехали: що цей законопроєкт геть інший, і що журналісти написали неправду. А виявилося, що це поважне видання і правильно проаналізувало президентську ініціативу.
Як і очікувалося, цей документ спрямований не на ліквідацію чи упокорення олігархів, а виключно на рейдерське захоплення медіа: про Зеленського або добре, або ніяк…
РНБОУ з кожним кроком все більше набуває рис Священної Інквізиції
Андрій Магера, правник, колишній член ЦВК
Законопроєкт про «олігархів», ініційований президентом України, містить очевидні ознаки невідповідності таким статтям Конституції України:
— ст. 24 (щодо рівності конституційних прав і свобод громадян незалежно від майнового стану та заборони привілеїв і обмежень за цією ознакою),
— ст. 38 (щодо права доступу усіх громадян до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування),
— ст. 42 (щодо гарантій прав громадян на підприємницьку діяльність).
Існує безліч прикладів за кордоном, коли дуже багаті люди обіймали чи обіймають високі державні посади і одночасно мають у власності окремі ЗМІ. Наприклад, колишній президент США Дональд Трамп чи колишній прем’єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі. Але ніхто в розвинутих демократичних країнах світу не обмежує дуже багатих людей у конституційних правах і свободах.