Окружний адмінсуд Києва виключив Малехів зі складу Львова...
У Ратуші обіцяють подати апеляцію – щоб повернути «бунтівне» селище
Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним включення Малехівської територіальної громади Жовківського району до Львівської територіальної громади (з адміністративним центром у Львові). З позовом до суду звернулася громада Малехова. У рішенні Феміди йдеться, що під час включення Малехова до складу Львівської ОТГ були грубі юридичні порушення щодо принципів добровільності, відкритості та прозорості — при формуванні перспективного плану території Львівської територіальної громади.
Юрист Малехівської сільської ради Олег Лосин розповів «ВЗ», що торік громада Малехова хотіла приєднатися до Мурованської територіальної громади. На сільських зборах більшість жителів сказала «Так», щодо цього є протоколи голосування і відповідні рішення. Ці документи громадські активісти Малехова представили в суді як докази, що їх ніхто не чув, і що у Львівській ОДА адмінреформу на Львівщині організували по-своєму. «Зі ЗМІ нам стало відомо, що Малехів буде приєднано до Львівської ОТГ, — каже юрист. — Оскільки у Львівській ОДА нас не почули й не врахували думки громади, у червні 2020 року ми звернулися з позовом до суду. Тепер Феміда стала на наш бік і визнала протиправним рішення ЛОДА. Чекаємо на можливу апеляцію».
«Рішення ОАСК не набуло законної сили і буде оскаржене в апеляційній інстанції, — пояснив заступник голови Львівської ОТГ з питань містобудування Любомир Зубач. — Рішення щодо Малехова не буде мати жодних правових наслідків! По-перше, це рішення суду лише першої інстанції. По-друге, позивач (ліквідаційна комісія Малехівської сільської громади) планує подати заяву про відмову від позову під час апеляційного розгляду справи (у першій інстанції таку заяву не задовольнили). По-третє, якщо почитати рішення суду, то всі його аргументи зводяться до положень закону про добровільне об’єднання громад. Натомість усі громади в Україні були створені не згідно із цим законом, а шляхом внесення змін до закону про місцеве самоврядування та подальших постанов Кабміну. В державі відбулася адміністративно-територіальна реформа, а не добровільне об’єднання. Можливо, Окружний адмінсуд Києва скасовує адмінтерустрій? А це вже зазіхання на цілісність держави».
Пан Зубач каже, виконати рішення суду не можна ні теоретично, ні практично. «У громадах, які об’єдналися зі Львовом, уже немає ні сільських рад, ні бюджетів, ні повноважень… Тому якщо не Львів — тоді правовий вакуум, безвладдя та хаос. Хто у цьому зацікавлений?» — підсумував заступник голови Львівської ОТГ.
А от політолог, активіст Комітету захисту прав громад Віталій Горбатенко вважає пояснення Зубача про рішення ОАСК абсурдним. «У львівській Ратуші серйозно стурбовані рішенням суду, тому почали валити з хворої голови на здорову, — стверджує Горбатенко. — Не розібравшись у мотивувальній частині рішення суду, заступник Андрія Садового звів усе до закону про добровільне об’єднання громад. Основний мотив суду — порушення принципу добровільності. У чому це виявлялося? Та хоча би в тому, що, згідно із Європейською хартією місцевого самоврядування та Методикою формування спроможних громад, мали би відбутися консультації. Любомир Зубач голослівно заявив про скасування судом адмінтерустрою. Неправда! Скасовано не адмінтерустрій, а протиправний нормативний акт у частині приєднання Малехова до Львова».