«Арену Львів» назвуть на честь Бандери?
Ініціативу депутатів Львівської обласної ради має затвердити Кабмін, бо стадіон – у державній власності
Депутати Львівської облради звернулися до Кабінету Міністрів з проханням присвоїти стадіону «Арена Львів» ім’я провідника ОУН Степана Бандери. «За» — 68 обласних обранців, а семеро депутатів не голосували.
Автор ідеї про присвоєння «Арені Львів» імені Степана Бандери — фракція «Європейської Солідарності» у Львівській обласній раді. «А чому ні? — прокоментувала для „ВЗ“ депутат ЛОР від „ЄС“ Ольга Березюк. — Бандера — герой України, і фракція „ЄС“ вирішила назвати стадіон на його честь. На черзі — рішення Кабміну щодо перейменування. У Тернополі уже є стадіон імені Романа Шухевича, а ми хочемо, щоб у Львові був стадіон імені Степана Бандери. Хочемо, щоб Львів був солідарним із Тернополем, і щоб Львів став більш патріотичним».
Нагадаємо, нещодавно Тернопільська міськрада присвоїла муніципальному стадіону ім’я командувача УПА Романа Шухевича. (У травні на стадіоні ім. Шухевича планують провести фінальний матч Кубка України з футболу). Посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон зробив через присвоєння тернопільському стадіону імені Шухевича демарш, вимагає скасувати перейменування. «Посол має право робити заяви, але ми на своїй території маємо право ухвалювати рішення, які вважаємо доцільними», — наголосила пані Березюк.
А пізніше мерії двох польських міст, Замостя й Ниси, офіційно заявили про розрив партнерських відносин з Тернополем — через присвоєння тамтешньому стадіону імені Романа Шухевича. Зокрема, скасовують фінансування проєкту «Спільна історія Тернополя й Замостя», на який Польща планувала надати 70 тисяч євро… Депутат облради від «ЄС» Соломія Риботицька вважає таку позицію наших польських партнерів абсурдною. «Україна має бути настільки сильною державою, що нам ніхто не має вказувати, яких героїв вшановувати, пам’ятник кому нам ставити. Чому поляки чи жителі Ізраїлю мають нам вказувати, іменем якого героя називати якийсь об’єкт? — заявила пані Соломія у коментарі для „ВЗ“. — Таке враження, що ці країни хотіли би нами керувати… Кожна країна має свою історію і має своїх героїв».
Коментар для «ВЗ»
Вахтанг Кіпіані, публіцист, ведучий телепроєкту «Історична правда»
Тут складна історія. Зрозуміло, чому Тернопіль і Львів ініціюють такі емоційні речі. І зрозуміло, що реакція на це буде гостра — як усередині українського суспільства, так і за кордоном, зокрема у Польщі, Ізраїлі, Росії. На думку росіян можемо не зважати. Але очевидно, що реакція наших друзів-поляків буде болючою…
З одного боку, не можна підлаштовувати політику національної пам’яті під чужі уявлення. З іншого боку, ми, образно кажучи, живемо у скляному будинку. І нашим сусідам завжди доведеться пояснювати, чому ми те чи інше зробили.
Не треба з Бандери і Шухевича створювати культ, називаючи їхніми іменами все підряд. Є топонімічні об’єкти — вулиці, площі, парки, — які можна назвати іменами великих українців. Але робити з них Леніна, Кірова, Калініна, іменами яких у радянські часи називали буквально все, не варто. В історії українського спорту, зокрема футболу, були видатні постаті — наприклад, Олександр Скоцень, — які заслуговують на вшанування. Якщо все підряд називати іменами великих політиків, воїнів, ідеологів, то великим спортсменам на топонімічній карті Львова і всієї України може не залишитися місця. Варто про це теж думати. А не чинити емоційно, намагаючись обстоювати борців за Україну шляхом називання їхнім іменем першого-ліпшого об’єкта…