Про чудотворну силу ікони Погонської Богоматері та резиденцію президента
Враження журналістки «ВЗ» від мандрівки Івано-Франківщиною
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/430400/img7180.jpg)
Із 22 лютого в Івано-Франківській області через спалах коронавірусу запровадили «червону» зону карантину. Жорсткі обмеження діятимуть щонайменше тиждень — до 28 лютого. На Прикарпатті ситуація найгірша в країні — кількість хворих за місяць збільшилася учетверо. Ковідних пацієнтів уже розвозять по інших областях… Але це з 22 лютого. А двома днями раніше, у передкарантинні вихідні, шанувальники туристичного відпочинку вибралися у подорож Франківщиною. Цю пізнавальну екскурсію турфірма «Карпатія-Галич-Тур» запланувала на День святого Валентина, однак через жахливі погодні умови її перенесли на тиждень пізніше. Насправді ми розуміли ризики, але цікавість взяла гору. «Озброївшись» захисними масками й антисептиком, вирушили на батьківщину знаменитої Роксолани — до Рогатина.
У самісінькому центрі Рогатина на великій площі височіє пам’ятник Насті Лісовській — простій українській дівчині, яку викрали татари та продали туркам. Пізніше вона закохала у себе султана Османської імперії Сулеймана І Пишного і стала Роксоланою, його коханою дружиною… Документів, які підтверджують той факт, що Роксолана народилася і жила саме в Рогатині, немає. До того ж, за однією із версій, Роксолана народилася у містечку Чемерівці, на території сучасної Хмельницької області. Але, попри всі історичні невідповідності і неточності, Рогатин взяв на себе «тягар» бути історичною батьківщиною однієї з дружин Сулеймана I. Це додає місту власного колориту — центральну площу Рогатина перейменували на площу Роксолани, в центрі якої 1999 року їй встановили пам’ятник.
У Рогатині про свою землячку знають усі. Про неї нагадує, окрім пам’ятника, ще й церква-музей, де начебто відправляв її батько-священник. Ми вийшли з автобуса і попрямували до старовинного храму, що датується 1598 роком. Це церква Святого Духа, перед якою у скорботі похилилися старовинні надгробки. І серед цієї старовини ріже око сучасний пам’ятник немолодому подружжю… Запитую про це екскурсовода церкви Святого Духа Степана Пушкаря. Відповідь знавця історії мене відверто шокувала: «А ви запитайте у міській раді»… Чого ж маю запитувати у міській раді Рогатина, якщо прийшла на екскурсію до знавця? Здивував мене пан Степан і під час самої екскурсії у храмі. Побачив, що я увімкнула диктофон, і зробив мені зауваження, мовляв, без його дозволу не можу його записувати… Довелося пояснити пану Пушкарю, що він не має права перешкоджати журналістській діяльності. Тим паче, що храм — не секретний об’єкт, де попередньо усі пункти щодо екскурсії мають бути узгоджені.
Я багато чого знала про Роксолану, про її життя і кохання, синів і доньку, які народилися від Сулеймана… До речі, історики досі не впевнені, що саме у цьому храмі хрестили Настю Лісовську і що саме з цього храму її викрали, оскільки храм збудований набагато пізніше, ніж народилася ця дівчина… Загалом, хотілося під час екскурсії почути щось цікавіше, ніж сухі цифри, які нам подавав пан Степан.
Наступна наша зупинка — село Погоня, що за 17 кілометрів від Тисмениці, не мала б особливих «заслуг», якби не отець-ігумен Никодим Гуралюк. Про Погоню у нашій країні знають добре. Попри те, що у селі лише 39 дворів, тут є аж три храми, монастир отців-василіан, цілюще джерело та чудотворна ікона Погонської Богоматері, до якої їдуть паломники з усієї України — і зцілюються.
Отець Никодим йшов нам назустріч зі щирою усмішкою. «Як добре, що ви приїхали. Заходьте, заходьте швиденько, бо маю вам багато чого розказати».
Отець Никодим прийшов сюди на початку 1990-х, аби відновлювати монастир. Каже, було тут голе поле, долина з каплицею і джерельцем. А ще паслося з пів сотні корів.
Заходимо до головного храму. Усередині приємно пахне деревом. Дуже тихо, навіть відчувається якась дивна вібрація. На стінах багато ікон Матері Божої. Це копії чудотворних образів з усього світу. Отець Никодим показує: ця — римська, з собору Санта Марія Маджоре, та — Вифлеємська, Єрусалимська, а там — Цариця з гори Афон. Тих копій тут з кілька десятків. У самісінькому центрі — Погонська.
За словами отця Никодима, про чудотворну силу ікони Погонської Богоматері написано ще в монастирських хроніках XVІI століття. Тоді у Погоні діяв монастир, біля нього почали поселятися бідні люди, так і виникло село. За «совєтів» монастир закрили, тут був колгосп, збудували психоневрологічний диспансер. У роки заборони люди забрали й переховували чудотворну ікону. Понад 60 років ніхто не знав, де вона. Але отець Никодим її знайшов.
«Родзинкою» храму є вишитий іконостас, аналогів якому немає ніде у світі. Автор ідеї іконостаса — ігумен Погонського монастиря Успіння Матері Божої отець Никодим Гуралюк. Головний автор іконостаса — майстер художньої вишивки Микола Симчич з Івано-Франківщини. Це не просто вишитий іконостас, а неперевершений, досконалий витвір мистецтва. В Україні є багато вишитих іконостасів, але такого масштабу — перший. Коли дивишся на ікону, то складається враження, що це не вишито, а намальовано! Унікальність іконостаса ще й у тому, що він — двосторонній. Лицевий бік — вишитий, а з боку Престолу ікони мальовані. За потреби вишитий іконостас можна взяти на виставку, а замість нього вставити намальований.
/wz.lviv.ua/images/articles/2020/12/IMG_7156.jpg)
Робота над іконостасом тривала шість років. Микола Симчич — автор не лише вишитих ікон, а й самої структури іконостаса. Виготовив іконостас майстер з різьби по дереву з Богородчан Роман Кіндратів. Для цього він використав кілька порід дерева — модрину, черешню, березу, липу, дуб, горіх.
Отець Никодим наостанок повів нас на другий поверх храму. Каже, після Стрітення розібрали ялинки, але не встигли заховати прикрас. Думаю, якими ж то такими прикрасами нас хоче здивувати? І отцеві це вдалося. Це унікальні кульки, бо на кожній нанесено зображення хати когось з жителів села Погоні. Таких кульок є 39. Приходить господар з дружиною до храму і шукає на ялинці «свою» кульку.
Та «вишенькою на торті» нашої цікавезної подорожі була Гута — відпочинковий комплекс «Синьогір» з надзвичайно турботливим персоналом, де у нас була святкова вечеря, і резиденція президентів.
Ще донедавна потрапити на цей об’єкт було майже неможливо. Однак часи змінюються. Сьогодні карпатська президентська резиденція «Синьогора» відчинила двері та навіть чекає туристів. Щоб туди потрапити, треба попередньо зареєструватися — подати паспортні дані. За вхід і екскурсію треба заплатити 50 гривень.
Наша група зібралася перед загорожею, яка умовно поділяє територію у Гуті на два «табори» — для відпочинку звичайних людей, а за огорожею — для «сильних світу цього». Охоронець у камуфляжі попередив нас про правила «доброго тону» під час перебування на території резиденції, а потім, звіривши наші паспорти з тими даними, які були вказані у відомості, дозволив зайти за огорожу. Там треба було викласти усі «пікаючі» предмети і пройти через рамку. Точнісінько як в аеропорту. І навіть у нашого екскурсовода — людини-оркестру, співака, композитора і поета, під запальні співаночки якого ми ще вчора витанцьовували у «Синьогорі», наступного дня вимагали документи (хоча Святослав Клім добре відомий у цьому регіоні). Охоронець «із загорожі» супроводжував нашу групу протягом півторагодинної екскурсії у президентській резиденції.
Урядова резиденція «Синьогора» збудована 2001 року за президентства Леоніда Кучми. До того тут була база спорткомітету з невеличкими дерев’яними будинками. Перед початком робіт провели своєрідний кастинг — крім Прикарпаття, розглядали ще гірську Львівщину та Закарпаття (околиці Сваляви). Франківщину обрали з кількох причин. По-перше, Гута — це «тупик», далі дороги нема, тому легко контролювати під’їзди та виявляти сторонніх. По-друге, тут найкраща екологія. За словами пана Святослава, коли резиденцію вже відкрили, сюди завітала німецька делегація. Німцям сказали, що тут усе настільки чисте, що воду можна пити прямо з річки. Один гість обурився, мовляв, такого не може бути. Дістали портативний лаборатор, взяли пробу води. І вода з потічка Серем’ятин (а це притока Бистриці Солотвинської) виявилась чистішою, ніж… у німецькій пляшці.
Чому резиденція називається синьогора? Бо навколишні Ґорґани, найвища з яких Сивуля, на вершинах вкриті великим камінням і влітку мають синюватий відтінок. Загальна площа території резиденції — 10 тисяч 886 га. Сюди входять і огороджені мисливські угіддя, і заповідні ліси навкруги. Дичини тут не бракує. Уздовж дороги стоять загородки з муфлонами (круторогими баранами) та фазанами. За Ющенка у дику природу випустили кількох зубрів.
Є на території й невелика капличка. Її збудували за наказом Януковича. За словами гіда, Янукович любив попросити у Всевишнього спокою і здоров’я. А щоб не ходити у великі храми, волів молитися на території резиденції під час відпочинку.
«Дача президента» — велика, крита червоною металочерепицею, з боків має дві вежі. Втім, на замок не схожа — швидше нагадує вокзал. Може, далося взнаки те, що будувала її Укрзалізниця, яку тоді очолював друг Кучми, тодішній головний залізничник Георгій Кірпа. Усередину нас, на жаль, не пустили. Усі приміщення опломбовано. Але тепер ми знаємо, де Зеленський з дружиною і почтом святкували Новий рік. А на Святвечір ходили у спеціальну колибу (на території резиденції), де весь інтер’єр у гуцульському стилі. Є на території резиденції підйомник, вертолітний майданчик, озеро з фореллю, тенісний корт… Одне слово, усе, що треба для відпочинку «небожителів».
Редакція газети «Високий Замок» дякує туристичній фірмі «Карпатія-Галич-Тур» за організацію цікавої подорожі.