І в Африці буває зима посеред літа…
Враження захисника України Петра Буряка та його дружини Олени від мандрівки до Кенії
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/523767/keniia.jpg)
На початку серпня «ВЗ» розповідав про воїна Петра Буряка, який втратив на війні обидві ноги. І про те, як його дружина Оленка як та пташка «билася» за його повернення до нормального життя. Змусила Петра повірити, що якщо навіть і ноги втрачено, і немає кількох пальців на одній руці, то не втрачений сенс життя. «Якщо ти не в ЗСУ, то ти — для ЗСУ», — переконувала вона Петра. І чоловік почав допомагати тим, хто захищає рідну землю. Спочатку відправив на фронт одну машину, комусь знайшов форму, іншим — турнікети… У березні 2023-го Петро Буряк заснував Благодійний фонд «Незламні воїни» — щоб усе було задокументовано.
А потім сталося те, про що навіть уві сні не могли собі намріяти Петро та Олена Буряки. Їхня родина отримала королівський подарунок, який для них організувала голова ГО «Всесвіт з Україною» Світлана Мерзлова, — відпочинок у Кенії.
— Я навіть не знаю, як можна передати відчуття радості, коли не можеш передати це словами, — каже Олена. — Коли пані Світлана зателефонувала і сказала, що домовилася з почесним консулом України у місті Момбаса у Республіці Кенія Олексієм Сєрковим про наш відпочинок у серпні у цій країні, я не повірила. Пані Світлана познайомилася з Петром на якомусь заході, а з нею ми навіть ніколи не бачилися. Але те, що вона для нас зробила, — це щось неймовірне. Скажіть, хто зараз дбає про жінок військових? Так, військовим дають путівки на реабілітацію чи відпочинок. А дружинам і дітям? А нам пані Світлана організувала і відпочинок, і ще й переліт (кошти на авіаквитки дала компанія МХП у рамках програми підтримки військових, ветеранів та їхніх родин «МХП Поруч»)! Не знаю навіть, чому я більше радію — чи тому відпочинку, на який ми поїдемо усією сім'єю, чи тому, що в Україні є такі безкорисливі люди, які допомагають іншим.
А кілька днів тому Світлана Мерзлова організувала нам зустріч з Петром та Оленою, де вони розповідали про відпочинок у Кенії.
Їхня подорож почалася у страшенно спекотний день, коли стовпчик термометра вперто хотів перетнути позначку 40. Така шалена спека стояла в Україні і у сусідній Молдові, де у подружжя був літак до Туреччини.
— Ще коли я пакувала валізку для себе з чоловіком і для наших дітей, запитала у Петра, що ще такого взяти з одягу? А він пожартував: «Ти ще шубу не поклала». Це виглядало жартом, але, як з’ясувалося потім, треба було Петра послухати. Ми летіли з Кишинева до Стамбула, а звідти у Найробі, — каже Олена. — Коли пересідали з одного літака в інший, біля стійки були люди, закутані, як на зиму. А одна жінка справді була у шубі. Перепитала у Петра, чи часом ми не помилилися стійкою, бо люди так тепло одягнуті, а ми ж летимо в Африку. Це вже потім я довідалася, що коли у нас гаряче літо, у Кенії у цей час закінчується зима. Там немає снігу, але дуже холодно. Коли ми під ранок прилетіли у Найробі, стовпчик термометра показував 6 градусів тепла.
Першою приємною несподіванкою стала зустріч в аеропорту, куди приїхав особисто Почесний консул України у місті Момбаса Олексій Сєрков. На Петра «чекав» візочок. Олену з Петром, їхнього сина Тараса і донечку Емілію Олексій Сєрков привіз до себе додому.
— Це було дуже круто, що така людина привезла нас не у готель, а до себе додому, — каже Олена. — Нам показували столицю Кенії, знайомили з людьми. Нас приймав Посол України в Кенії Андрій Праведник. Петро розповідав про Україну, про війну, яку росія розпочала ще 10 років тому, про те, як агресори знущаються з мирного населення. І, звісно, про себе — як підірвався на протитанковій міні, як тяжко психологічно виходив з цього стану… А потім нас повезли у Жирафа-парк, що у самісінькому центрі. Там стільки жираф, вони такі милі! Наші діти не могли натішитися тими жирафами, особливо подобалося годувати їх з рук.
У цій поїздці у них все було «вперше». Вперше відчули зиму в Африці посеред літа, вперше на вечерю спробували 16 видів м’яса. Подавали м’ясо з гриля — там були шматочки крокодила, страуса, верблюда, зебри, антилопи, кози… А ще вперше побували на сафарі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/11/%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%96%D1%8F2.jpg)
Колись багатії усього світу їхали сюди, щоб вполювати слона. Ліцензія на таке полювання коштувала 100 тисяч доларів. Винищували слонів і браконьєри — заради бивнів. Але вже майже 20 років тваринний світ Кенії під захистом держави. Полювання суворо заборонене: закон передбачає для порушників не просто штрафи, а чималі терміни ув’язнення. Тому здобиччю на сафарі може бути тільки вдале фото та відео. Ну, й адреналін. Із цим проблем немає взагалі.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/11/%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%BD.jpg)
— Ми відвідували національний парк у Найробі, де вільно гуляють дикі тварини, — продовжує Олена. — Слони, жирафи, зебри, мавпи… Нас везли у спеціальних машинах з відкритим дахом. Виходити з авто не можна. Попри це, що тварини у заповіднику дикі, вони не розбігаються в різні боки, коли їде машина з туристами. Там так багато екскурсій, що ці, на перший погляд, злі хижаки навіть не реагують. До прикладу, коли ми вже виїжджали з парку, повз нас йшла ціла армія мавп. Вони просто йшли, стрибали на машину, але не лякалися і не тікали. Або їдемо, а дорогу переходить слон. На нас — нуль реакції. У нього свої плани, йде собі кудись.
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/11/%D0%B7%D0%B5%D0%B1%D1%80%D0%B0.jpg)
/wz.lviv.ua/images/articles/2024/11/%D0%B6%D0%B8%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B0.jpg)
— Кидали тим тваринкам щось з машини — банан, яблуко?
— Заборонено категорично годувати тварин. Про це попереджають заздалегідь. А ще не можна голосно розмовляти — ніхто не має права порушувати спокій мешканців парку. Ми прийшли до них у гості, і треба поводитися скромно. До речі, парк огороджений металевими конструкціями, які відділяють парк від житлового району. Важко усвідомити, як у самісінькому місті вжилося сафарі з дикими тваринами. Потім ми ще двічі були на сафарі - ранковому і вечірньому у місті Вої. Ми дивувалися — земля там цегляна. Все навкруги кольору цегли. Коли дивитися на фото, здається, що спека — неймовірна. А насправді - дуже холодно як для Африки.
З Вої родина Буряків поїхала у Діані-Біч. І віз їх туди особисто консул — Олексій Сєрков. Там родина відпочивала 14 днів.
— Олено, ви купалися в океані?
— Так. Правда, Петро купався лише раз, бо візком проїхати піщаним пляжем дуже складно. Та й на протезах пройти не так просто. Окрім того, Петро не хотів ризикувати. Але кайф океану відчув. А я в океані втопила свій телефон (сміється. — Г. Я.). Там було так багато відео- і фотоматеріалів. Добре, що чоловік і діти були більш обачними, тож маємо ще багато знімків.
— Чи мали ви зустрічі з тамтешніми журналістами?
— Ми зустрічалися у Посольстві України в Кенії з Послом Андрієм Праведником двічі - у перший день нашого приїзду і перед вильотом додому, Петро розповідав про Україну, війну і ту страшну біду, яку агресор приніс на нашу землю. Та найбільше мені запам’ятався День Незалежності, коли 24 серпня до машини, якою ми їхали, прив’язали прапор України. А ще на узбережжі океану ми розтягнули наш прапор — на 50 метрів. Там було дуже багато журналістів, брали у Петра інтерв'ю, телекомпанії знімали сюжети.
— Чим ви ще були приємно вражені?
— Коли ми вже мали відлітати, консул Олексій Сєрков знову запросив нас до себе додому. І приготував для нас український борщ. Та не лише борщ, а й інші українські страви…