«Трансплантологія – не заміна органа як запчастини в автомобілі…»
Про її ризики й досягнення розповів завідувач відділення кардіохірургії і трансплантації серця ЛЛШМД Роман Домашич
У Львівській лікарні швидкої медичної допомоги (ЛЛШМД) роблять ставку на трансплантацію: пересадка серця, печінки, підшлункової залози, нирок… Новини про нещодавно проведені трансплантації викликали неоднозначну реакцію. Зокрема, одні захоплювалися вчинком семінариста, який дозволив серце й інші органи мами, що померла, пересадити хворим, а дехто не схвалює такого вчинку. Є й скептики, які не вірять в успіх трансплантацій у цій лікарні. Кажуть, органи приживаються лише зрідка, зазвичай такі пацієнти помирають…
Найпопулярніші запитання з дискусії на тему трансплантації у соціальних мережах кореспондентка «ВЗ» поставила кардіохірургу, який вперше у Львові провів трансплантацію серця, — завідувачу відділення кардіохірургії і трансплантації серця ЛЛШМД Роману Домашичу.
— Трансплантація складається з довгого ланцюжка, у якому кожна ланка важлива, — каже Роман Домашич. — Якщо вилітає якась одна ланка, починаються проблеми.
— Нещодавно помер 30-річний чоловік із Закарпаття, якому пересадили серце. Це була перша така трансплантація?
— Ні, четверта у нашій клініці, а спільно з командою Інституту серця — шоста. Потім відразу провели сьому.
— Чому помер цей пацієнт?
— Тривалий час насосна функція його серця була втрачена. З такою функцією йому залишалося жити небагато, і йому випав такий шанс у трансплантології. Серце жінки йому підходило за групою крові, за резусом, за гістосумісністю. Трансплантацію проведено за абсолютними показаннями. Єдине, що вихідний стан перед операцією у чоловіка був вкрай важким. Кожна трансплантація має ризики. Залежить багато від донора, реципієнта, аналізів…
— У лікарні маєте все необхідне для трансплантації?
— Так. Наші пацієнти записані на листку очікування, кожні пів року здають аналізи на гістосумісність. Адже пацієнта підбирають не лише за групою крові, а й за гістосумісністю, щоб мінімізувати ризики відторгнення до нуля. У нас найсучасніша на європейському рівні лабораторія, навчені фахівці, які проводять аналізи на гістосумісність.
Від 2003 року трансплантації серця в Україні не практикували. До 2003-го чотири трансплантації серця виконав кардіохірург Борис Тодуров. Перша була 2001 року. Пацієнт, на жаль, прожив лише два тижні.
Зараз трансплантацію почала активно підтримувати держава. Створено пілотні проєкти, у яких пацієнти мають стовідсоткове фінансування від держави, бо операції дорогі. Держава забезпечує пацієнтів імуносупресорами — це ті ж ліки, які отримують пацієнти у Європі, дорогі препарати.
Відбулися відповідні зміни у законодавстві, це зіграло чималу роль у розвитку трансплантології. Велике значення має правильне усвідомлення людьми самого терміну «трансплантологія». Люди повинні розуміти, що донор — це не смерть, а навпаки, чиєсь життя. Один донор може врятувати чотири-п'ять життів. Коли у суспільстві буде така думка, тоді трансплантологія широко розвиватиметься в Україні.
— За кордоном є практика заповідати свої органи?
— Є презумпція згоди і презумпція незгоди. У нас людина може давати згоду прижиттєво, що у разі чогось заповідає свої органи для трансплантації. Якщо цього не зроблено прижиттєво, то дають згоду родичі. Над цим працюють спеціальні комісії, які констатують смерть пацієнта. Також є комісії, які розмовляють з родичами.
Із 1 січня в Україні запускається система єдиної реєстрації реципієнтів і донорів. Це спростить і розвине трансплантологію в Україні. Є 36 закладів охорони здоров’я у пілотному проєкті. Великих, гадаю, залишиться 8−10 на всю державу. Решта відсіється.
Уперше в Україні пересадили підшлункову залозу, але людина померла. Відбулося гостре відторгнення. Підшлункова залоза — дуже делікатний орган. За світовою статистикою, приживається після трансплантації кожна третя.
— А що найскладніше пересаджувати?
— Серце і легені.
— Перший пацієнт у світі, якому пересадили серце, теж помер, хоча випадок увійшов в історію…
— Крістіан Бернард у ПАР провів першу операцію з пересадки серця у світі. Люди вважають, що коли відбулася трансплантація, то апріорі пацієнт вижив. А насправді це дуже копітка праця — виходити пацієнта після трансплантації, реабілітувати його, підібрати імуносупресію. Є ризики відторгнення… Це не поміняти орган як запчастину у машині.
— Дітям теж проводите трансплантації?
— Ні. Є двоє дітей у листку очікування, але донором для дитини може стати тільки дитина. Неможливо дитині пересадити доросле серце. Щоб проводити трансплантації дітям, потрібно співпрацювати з педіатричними клініками. Є багато дітей з вродженими вадами і такими аномаліями розвитку, що єдиний варіант для них — лише трансплантація. Наразі такі діти їздять на трансплантацію в Індію. Загалом, це не вихід — за шалені кошти їздити за кордон і витрачати на лікування у рази більші гроші, якщо це можна робити в українських клініках. Епідемія ковіду обмежила виїзд на лікування за кордон. І тепер люди, які перебувають у листку очікування за кордоном, фактично приречені. Багато людей з Індії повернулися додому. І не знають, як їм врятуватися в умовах світової пандемії.