Пандемія не зникла – ми до неї звикли
В Україні кафе й ресторанам дозволили у Новорічну ніч працювати до 7-ї ранку. А у Європі запроваджують комендантські години...
Через пандемію Covid-19 цей рік видався важким для всього світу. Коронавірус забрав понад 1,7 мільйона життів. Перехворіло більш ніж 80 мільйонів. Кожен 80-й — українець. Згідно з офіційною статистикою Міністерства охорони здоров’я України, з коронавірусом уже «познайомилися» 1 мільйон 60 тисяч українців. Проте свого часу навіть головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко в інтерв’ю BBC News Україна визнав: офіційні дані — це насправді лише близько 35% від реальної кількості хворих.
«Україна залишається у п’ятірці європейських країн з населенням понад 10 млн жителів з найбільш критичною ситуацією з Covid-19. Коефіцієнт виявлення позитивних випадків за минулий тиждень покращився на 5%. Однак цей показник все ще залишається у п’ять разів вищим за рекомендований ВООЗ для контролю над пандемією», — зазначають експерти Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки. Раптове зниження захворюваності у грудні пояснюють вкрай малим охопленням тестуваннями. Сьогодні в Україні щодоби проводять стільки тестувань, скільки проводили наприкінці жовтня і досі (за винятком хіба що Албанії) — найменше у Європі.
Попри застереження медиків і нагадування про переповнені лікарні, більшість українців продовжують жити звичним життям і навіть організовують традиційні новорічні корпоративи. Легковажності і безпечності людей сприяють й суперечливі рішення уряду, зокрема про продовження роботи ресторанів та кафе у Новорічну ніч до 7-ї години ранку.
«Проте пандемія, — кажуть експерти, — нікуди не зникла». І додають: «Ми до неї просто звикли».
У світі і далі посилюють карантинні обмеження
Через стрімке поширення мутованого вірусу, про який писав у попередньому номері «ВЗ», в окремих регіонах Великої Британії (включно з Лондоном) перейшли до найбільш жорсткого рівня обмежень: ввели комендантську годину, закрили розважальні заклади, перукарні й магазини (крім тих, які торгують товарами першої необхідності).
В Австрії минулої суботи запровадили вже третій локдаун. Не працюють перукарні і магазини (за винятком тих, що торгують продуктами харчування і товарами щоденного вжитку). Залишати дім австрійцям можна лише з поважних причин (як-от вигул собаки чи пробіжка у парку).
Третій суворий загальнонаціональний карантин діє в Ізраїлі. Необхідність запровадження чергових жорстких карантинних обмежень обговорюють у Франції, Нідерландах, Португалії й Бельгії.
У Чехії до карантинних обмежень вищого рівня повернулися відразу після святкування Різдва — запровадили комендантську годину, закрили магазини і ресторани.
У Польщі національний карантин діятиме до 17 січня. Зачинені готелі, салони краси, непродуктові крамниці. Під забороною — робота гірськолижних курортів.
Україна — єдина, мабуть, країна у світі, яка планує запровадження жорстких карантинних обмежень на місяць наперед… Як уряд і анонсував ще 11 грудня, локдаун у нас діятиме з 8 по 24 січня. У цей період будуть зачинені навчальні заклади (крім дитсадків і закладів спеціалізованої освіти), розважальні заклади, басейни і фітнес-центри. Не працюватимуть непродовольчі ринки. Перукарні та салони краси прийматимуть клієнтів лише за записом. Заклади громадського харчування працюватимуть у режимі «на винос». У МОЗ сподіваються, що «зимові канікули задля безпеки» пригальмують поширення не тільки коронавірусу, а й вірусу грипу (у січні-лютому захворюваність на грип традиційно зростає).
Уся надія — на вакцину
Країни ЄС, а також США, Ізраїль, Канада і Китай розпочали координовану масову кампанію з вакцинації пріоритетних груп населення. Йдеться передусім про людей похилого віку і медиків, в яких є найбільші ризики заразитися та померти від Covid-19.
У деяких країнах (зокрема у Південній Кореї, Австралії, Нідерландах і Норвегії) початок масового щеплення від Covid-19 запланували на січень-лютий наступного року.
В Україні чітких термінів проведення кампанії з імунізації населення наразі не озвучують. Центр громадського здоров’я і МОЗ розглянули та схвалили план проведення масової вакцинації українців від Covid-19, однак досі його не оприлюднили. З відкритих джерел відомо, що Україна безкоштовно може отримати 8 млн доз вакцини від коронавірусу — Фонд глобального доступу до вакцин Covid-19 (COVAX) офіційно схвалив її заявку. (Най-імовірніше, це буде вакцина виробництва AstraZeneca, а не Pfizer/BioNtech, якою проводять щеплення у розвинутих країнах світу). Цієї кількості вакцин вистачить, щоб вакцинувати 4 мільйони людей, бо щеплення від Covid-19 передбачає введення двох доз препарату.
Решту, як запевнив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, докуплять за бюджетні кошти. На це у проєкт бюджету на 2021 рік заклали 2,6 мільярда гривень. Але навіть якщо Україні вдасться закупити найдешевшу вакцину вартістю 4 долари США, зробити щеплення всім, хто його найбільше потребує (а це — 20 мільйонів людей), за 2,6 мільярда гривень не вдасться. Адже вакцинація від Covid-19 передбачає додаткові витрати, зокрема на захист медперсоналу, закупівлю утилізаційних боксів. А найголовніше — на доставку й зберігання вакцин, які без дотримання ультрахолодового режиму втрачають свою ефективність.