І пана Гройсмана «візьмуть під білі рученьки»?
Колишньому главі уряду інкримінують 75-мільйонний хабар за кадрове рішення
Українців чи не щодня приголомшують новини про корупційні діяння представників влади, у тому числі — центральної. В.о. керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Максим Грищук (учасник АТО-«Кіборг») підписав підозру заступникові керівника Офісу президента Олегу Татарову і санкціонував обшук у нього. Колишньому юристу компанії «Укрбуд» Татарову (за Януковича працював у керівництві МВС) інкримінують передачу хабара експерту — за фальсифікацію документа про завдані державі збитки від афери з квартирами для Нацгвардії, унаслідок чого суму цих збитків було занижено у 10 разів. Про цей хабар детективам «під протокол» зізнався колишній власник «Укрбуду», екснардеп Максим Микитась. Більше того, Микитась розповів, що серед інших хабар від нього за надані послуги свого часу отримував… колишній прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Тому прізвище Гройсмана фігурує у матеріалах кримінальної справи, яка перебуває на розгляді у Вищому антикорупційному суді (ВАКС). На основі ухвали ВАКС від 26 листопада, на початку грудня НАБУ провело обшуки у структурах, до яких має відношення колишній прем’єр.
У пресу просочилися матеріали згаданої справи. З них випливає, що у період між 9−13 вересня 2017 року Максим Микитась у приміщенні Кабміну для переговорів зустрічався з Володимиром Гройсманом і просив прем’єра, щоб той на посаду президента державної корпорації «Укрбуд» призначив його, Микитася, помічника — Олександра Лятамбора. 13 вересня відповідне розпорядження Кабміну Гройсман підписав. Це відкривало величезні перспективи для фірми Микитася. Як показали подальші події, наступні замовлення від державних органів на будівельні та ремонтні роботи дали можливість «Укрбуду» освоїти майже 3 млрд гривень.
У подяку за призначення Лятамбора Микитась, як випливає із його заяв у НАБУ, пообіцяв Гройсману своєрідний гонорар (юридичною мовою — неправомірну вигоду) — приміщення у житловому комплексі «Аристократ» в елітному Печерському районі Києва, на вулиці Коновальця, 34А, який споруджував «Укрбуд». Через два місяці після зустрічі Микитася з главою уряду, 18 грудня 2017 року, обумовлену нерухомість (шість офісних приміщень площею майже 2,4 тис. кв. м, чотири мотомісця, чотири машиномісця) структура Гройсмана за посередництва такого собі
Офіси у ЖК «Аристократ» було оформлено на Юрія Гижка, підприємця із Вінниці, рідного міста Володимира Гройсмана. Гижка там знають як людину, дуже наближену до експрем’єра. Коли в «Аристократ» навідалися журналісти-розслідувачі, охоронці розповіли їм, що вказані офіси справді належать Володимиру Гройсману. Трохи раніше це визнав і гендиректор компанії «Укрбуд девелопмент» Олег Майборода.
Директор НАБУ Артем Ситник поки що утримується від коментарів у «справі Гройсмана». В інтерв’ю «Дзеркалу тижня» він заявив, що експертизи у цій справі ще не завершено. «Як тільки будуть стовідсоткові докази тієї чи іншої версії, ми все прокоментуємо», — підсумував директор НАБУ.
Зате бурхливо відреагували на озвучені вище звинувачення у команді Володимира Гройсмана. Прес-аташе експрем’єра Василь Рябчук заявив: «У мережі було оприлюднено інформацію про нібито причетність Володимира Гройсмана до справ скандально відомого Максима Микитася. Як представник Володимира Гройсмана офіційно заявляю, що він не має ніякого відношення до будь-яких корупційних діянь, а інформація з цього приводу — абсолютна брехня. З огляду на те, що були оприлюднені чергові рейтинги, які показують, що довіра українців до Володимира Гройсмана росла останні пів року і становить вже 31%, поява неправдивої інформації, покликаної його скомпрометувати, — не що інше, як початок брудної політичної кампанії».
Гройсман, який після відставки у серпні 2019-го майже на рік зник з політичного обрію, в останні місяці значно активізував свою діяльність. Він став постійним учасником ток-шоу на телеканалах, які належать Ахметову і Пінчуку. Через це оглядачі роблять висновки, що олігархи через підконтрольні медіа готують ґрунт для повернення експрем’єра в урядовий офіс на Грушевського. А у перспективі, не виключено — і на Банкову…
Але як тоді бути з оборудкою в «Аристократі», якою прискіпливо займається НАБУ? Не виключено, що антикорупційні органи також вчепляться і за слова Олександра Данилюка, колишнього міністра фінансів в уряді Гройсмана. Данилюк конфліктував з Гройсманом через те, що той захищав тодішнього керівника Державної фіскальної служби Продана, попри очевидні провали в його роботі. За словами Данилюка, «Продан фактично прикривав для прем’єра схеми на митниці».