У Новій Зеландії гору визнали… людиною
Сплячий вулкан Таранакі - «шанований предок» народу маорі
Парламент Нової Зеландії визнав розташовану на її Північному острові гору Таранакі… людською істотою. Суб'єктом права став не лише цей величний сплячий вулкан, а й сусідні гірські вершини та прилеглі землі.
Визнання суб'єктом права означає, зокрема, що відтепер Таранакі вважатимуть «живим і неподільним цілим», причому «як у фізичному, так і у метафізичному сенсі». За задумом законодавців, це забезпечить вулканові, розташованому на березі Тихого океану, належний захист.
За зміну правового статусу гори Таранакі (заввишки 2518 метрів, популярна серед туристів і гірськолижників) довго боролися представники корінного населення Нової Зеландії, народу маорі. Урешті-решт його одвічна мрія здійснилася.
«Гора Таранакі здавна була шанованим предком маорі, джерелом фізичного, культурного й духовного живлення, а також місцем останнього спочинку», — визнав у парламенті депутат Пол Голдсміт. «Таранакі, наша прадавня гора, звільнена від кайданів несправедливості, байдужості й ненависті», — повідомила співголова партії Te Pаti Mаori Деббі Нґарева-Пекер.
«Обличчям і голосом» гори Таранакі будуть чотири представники маорі й чотири інші особи, призначені міністром довкілля Нової Зеландії. Серед їхніх завдань — не допустити продажу теренів «людської істоти» й забезпечити збереження унікальної дикої природи, яка процвітає довкола Таранакі й на схилах вулкана.
2017 року, згідно з ухвалою парламенту Нової Зеландії, суб'єктом права стала в цій прекрасній країні річка Ванґануї, також «шанований предок» маорі. А раніше такий самий статус одержав великий праліс Те Уревера на Північному острові.