Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Мита Трампа назвали «найдурнішою війною»

Президент США Дональд Трамп розпочав нову торговельну ві­йну. У вівторок, 4 лютого, мали набути чинності передбачені ука­зами Трампа мита на імпорт до США товарів із Канади, Мекси­ки й Китаю. «Американські імпортери сплачуватимуть новий податок 25% на товари з Канади й Мексики, а також збір 10% на товари з Ки­таю», – заявив Трамп. (Мито на канадську нафту – теж 10%)

Чому ки­тайцям така “пільга”? Чимало товарів із КНР уже обкладалися митом у розмірі 25% (тож зараз мало би стати 35%), тоді як більшість товарів із Мексики й Канади потрапляли до США без мит.

Утім, після понеділкових телефонних розмов із прем’єр-міністром Канади й президенткою Мексики Трамп заявив, що відтермінує мита для цих країн – на місяць, а там буде видно. Мовляв, Мексика й Кана­да пообіцяли за цей час зміцнити свої кордони, аби до США більше не потрапляв наркотик фентаніл...

Але злі язики пов’язують відтермінування мит із понеділковим па­дінням фондового ринку. Мита Трампа бізнес не оцінив, інвестори по­чали “тікати” у надійне в буремні часи золото...

За що Трамп хоче покарати митами Канаду, Мексику й КНР? Як по­яснила речниця Білого дому, “за незаконний фентаніл, що вбив десятки мільйонів американців, який вони... поширювали в нашій країні”. А по-друге, запроваджуючи мита, Трамп, за його словами, хоче припинити “субсидіювання” інших країн. Президент США має на увазі великі торго­вельні дефіцити, зокрема з Канадою і Китаєм: бідкається, що ті прода­ють до США на “сотні мільярдів доларів” більше, ніж купують у Штатах.

Фентаніл – справді проблема. Не знаю, як Канада, а от Китай і Мексика до виробництва й продажу в США цього небезпечного син­тетичного наркотика точно причетні. Компоненти для виробництва фентанілу китайці надсилають поштою у Штати (зокрема в Каліфор­нію), звідки їх через кордон перевозять до Мексики. Там наркокарте­лі виготовляють фентаніл і “контрабасять” його назад у США... Але чи зможе зараз мексиканська влада, навіть якщо захоче, перемогти мо­гутні наркокартелі? Гадаю, у це не вірить навіть сам Трамп.

Справжня мета митної війни Трампа – зробити так, аби виробни­цтво на території США стало дешевшим, ніж у Мексиці й Канаді (Ки­тай – інша історія, там ідеться головно про зменшення торговельного дефіциту). “Виробляйте свій продукт у США, і не буде мит!” – закли­кав Трамп у своїй соцмережі Truth Social. Аби заохотити бізнес пере­носити виробництво у США, Трамп обіцяє невдовзі знизити відповід­ні податки. Але чи спрацює уся ця стратегія?

Із одного боку, на самій лише новині про 25% мита для Мексики акції автомобільних концернів Volkswagen і Stellantis упали на 6-7%. Ці автовиробники збудували у Мексиці заводи, де роблять авто, які про­дають у Штатах... Але чи спонукає це ці концерни перенести виробни­цтво з Мексики до США? Може, вони про це подумають. Але швидко не буде, це не справа кількох місяців... А негативні наслідки запрова­дження додаткових імпортних мит, зокрема підвищення цін на товари з Канади, Мексики й Китаю, американські виборці відчують відразу.

Аналітики Goldman Sachs вважають, що обіцяні Трампом мита на імпорт зменшать річне зростання ВВП США на 0,4%. На стільки ж зросте річна інфляція. Утім, ці цифри можуть бути більшими, адже попереду, грозить Трамп, нові мита (10%) на імпорт із Європейсько­го Союзу. “ЄС жахливо з нами поводився, не бере наші автомобілі й сільськогосподарську продукцію...”

Американське видання The Wall Street Journal (симпатизує респу­бліканцям) назвало нинішню митну активність Трампа “найдурнішою війною в історії”. Мовляв, країни, по яких хоче вдарити митами Трамп, дадуть таку саму відповідь (Канада мала намір зробити це відразу). Як наслідок, зростуть ціни (наприклад, на авто, вироблені в США, бо части­ну їх складових виготовляють у Мексиці, і через мито ті компоненти по­дорожчають), впадуть продажі, робочі місця опиняться під загрозою...

“Усі керівники компаній вражені цими нестратегічними... спалаха­ми істерії, спрямованими проти найближчих союзників, замість про­тивників”, – коментує Reuters професор Єльської школи менеджмен­ту Джефрі Зонненфельд. “Поки що ринок справді був на боці Трампа, але це може змінитися”, – вважає інвестиційний директор Siebert Financial Марк Малек.