Передплата 2025 «Добрий господар»

«У час війни оподатковувати посилки недоречно»

Найбільше постраждають волонтери, які купують товари на закордонних маркетплейсах для потреб фронту

Фото pexels
Фото pexels

Неприємна новина для українців, які отримують посилки з-за кордону — депутати Верховної Ради вирішили на 20% оподаткувати поштові посилки. Згідно із законопроєктом, йдеться про нарахування ПДВ у розмірі 20% та ввізного мита на закордонні посилки, вартість яких перевищує 150 євро. У разі прийняття закону буде дозволене безмитне пересилання посилок між фізичними особами вартістю до 45 євро.

Економічні експерти кажуть, що оподаткування посилок вплине на кожного українця, насамперед на тих, хто купує товари в Україні. Щоб цьому заподіяти, створена електронна петиція, яка закликає нардепів не ухвалювати нові правила щодо посилок.

… Останнім часом в Україні вирішили збільшити податки, аби отримати більше коштів для стабілізації економіки в час війни. Нардепи взялися за поштові посилки. Що далі? Мінусів в оподаткуванні посилок більше, ніж плюсів. Якщо законопроєкт приймуть, українці втратять можливість отримувати доступний одяг, дитячі товари, ліки, які дешевше замовляти за кордоном. Волонтери зіштовхнуться зі зростанням цін на постачання необхідних товарів для військових, які часто замовляють на маркетплейсах за кордоном через нижчі ціни та кращий асортимент. Малий бізнес постраждає через зростання вартості комплектуючих та сировини для виробництва.

Як розповів у коментарі для «ВЗ» економіст, кандидат наук з державного управління, голова руху SaveФОП Сергій Доротич, можливе оподаткування посилок — додатковий мінус з гаманця тих, хто отримує посилки з товарами з-за кордону, які тут значно дорожчі чи недоступні для купівлі. «У час війни оподатковувати посилки недоречно, — переконаний Доротич. — По суті, це додаткове оподаткування українців. Наприклад, у США посилки вартістю до тисячі доларів взагалі не оподатковуються. Також запровадження оподаткування посилок „для власних потреб“ є антисоціальним кроком влади. Одна справа оподатковувати посилки, які використовує бізнес. Але якщо людина замовила за кордоном джинси, пару взуття, чи, наприклад ліки для дитини, які не можна доступно купити в Україні — оподатковувати такі посилки не правильно. Ідея оподаткувати міжнародні посилки українців — це лобізм великих ритейлів, які на фоні війни в Україні відчувають падіння власних доходів, оскільки українці менше купують та більше заощаджують».

«До перемоги у війні правила оподаткування посилок не мають змінюватись, — додав експерт з економічних питань Віктор Гальчинський. — Доцільніше зосередитися на підтримці економіки та обороноздатності країни. Впровадження цього закону під час війни призведе до негативних наслідків для економіки: ускладнення роботи волонтерів, які замовляють комплектуючі для оборонних потреб. Закон також призведе до збільшення часу обробки посилок та зростання витрат на їх адміністрування. Крім того, зменшиться конкуренція всередині країни».