«Приборкувач вошей — Рудольф Вайгль»
У залі факультету театрознавства та акторської майстерності ЛНУ імені Івана Франка відбувся показ документально-ігрового кіно про вченого, який винайшов вакцину від тифу
До свого сорому мушу сказати, що вперше дізналася про видатного вченого Рудольфа Вайгля, який присвятив своє життя науці, а зокрема — Львівському університету, де працював, проводив досліди і врешті винайшов вакцину проти вірусного тифу. Як з’ясувалося, не я одна, яка нічого не чула про цього видатного поляка. Фільм «Приборкувач вошей — Рудольф Вайгль» було знято на початку 2022 року і він присвячений пам’яті героїв, які віддали свої життя у боротьбі проти російської навали.
Виконавець ролі Вайгля — заслужений артист України Юрій Хвостенко зізнався, що теж, до початку роботи в цьому проєкті, нічого не знав про свого героя. І режисер, автор сценарію й продюсер Едуард Занюк зацікавився особистістю вченого теж не так давно. За словами пана Едуарда, цей короткометражний 20-хвилинний фільм — це данина шани і пам’яті людям, які поклали своє життя на вівтар науки, які працювали в одному з найстаріших університетів Європи і внесли великий вклад в історію світової науки.
Як зазначила декан факультету культури і мистецтв, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності ЛНУ імені Івана Франка Мирослава Циганюк, до ініціативної групи, яка працювала над фільмом, увійшов світлої пам’яті народний артист України Богдан Козак, який давав дуже цінні рекомендації, зокрема, щодо підбору акторів.
«Сьогодні більшість людей, особливо іноземців, отримують інформацію про нашу війну зі світлин і телерепортажів, — сказав перед показом стрічки проректор з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка Роман Гладишевський. — І вони бачать, що за цим стоїть величезна країна з її історією, мистецтвом, традиціями. І ця стрічка — то фільм про великого гуманіста, про величезне наукове відкриття, фільм про науковий подвиг, фільм про відкриття, яке змінило історію. Рудольф Вайгль жив у чотирьох країнах. Народився в Австрії, становлення своє зробив у Польщі, а потім працював за двох колоніальних режимів — за Німеччини і за Радянського Союзу. І я вдячний творчій групі і синергії співпраці багатьох людей, які створили цей фільм».
«Фільм було закінчено вже під час повномасштабної війни, — розповів режисер, автор сценарію й продюсер Едуард Занюк. — Відбулося вже багато презентацій і показів поза межами України. У мене була мрія: щоб фільм був показаний викладачам, студентам і всім охочим тут, в Україні. Я схиляю голову перш за все перед нашими воїнами, а в другу чергу — перед усіма, хто працював над цим фільмом. Ця презентація — уклін нашому університету, який я колись закінчив, і тішуся, що маю можливість нині вклонитися цим стінам і викладачам, які терпіли мене».
До зйомок стрічки залучили як професійних акторів (Юрій Хвостенко, Януш Юхницький), так і студентів та випускників факультету культури і мистецтв ЛНУ ім. Івана Франка (Юрій Кінаш, Юлія Рудь, Юліанна Опалевич, Вікторія Штурмак). У стрічці було використано унікальні кадри, відзняті науковцем Петром Радло, соратником Вайгля.
Це перша стрічка проєкту, який покликаний розповідати про видатних особистостей, пов’язаних із Львівським університетом ім. Івана Франка. Зараз триває робота над сценаріями про Михайла Грушевського та про інших львівських науковців.