«Відповідальність за російський злочин перекладено на українського генерала...»
Судовий вирок ексначальнику штабу АТО матиме негативні наслідки для бойового духу армії, вважають фахівці
Через кілька днів після Дня Збройних сил України завершився резонансний судовий процес над одним із воєначальників — колишнім начальником оперативного штабу Антитерористичної операції генерал-майором Віктором Назаровим. Його засудили до семи років ув’язнення.
Генерала Назарова звинувачують у злочинній службовій недбалості. Начебто через неї у ніч на 14 червня 2014 року загинули 9 членів екіпажу вантажно-транспортного літака Іл-76 і 40 військовослужбовців 25-ї окремої повітряно-десантної бригади, які летіли на підмогу нашим бійцям в окупованому Луганську. Під час заходу на посадку борт із десантниками із переносного зенітно-ракетного комплексу збили російські найманці. Начальнику штабу АТО ставили у вину, що не запобіг цій трагедії, що, за версією прокурорів, володіючи даними розвідки про наявність у районі летовища бойовиків, усе ж відправив літак у той фатальний рейс…
Павлоградський міськрайонний суд визнав генерала винним у цій трагедії і засудив його до семи років ув’язнення. Назаров оскаржив вирок. Заявив, що не вбачає своєї вини, бо йшлося про терористичний акт з боку найманців (таку причину трагедії назвала повторна військово-технічна експертиза від 9 грудня 2020 року). Однак Апеляційний суд Дніпропетровської області на ці аргументи не зважив і підтвердив рішення суду першої інстанції. Кажуть, коли у судовій залі озвучували рішення, рідні загиблих десантників і льотчиків плескали у долоні. Цим людям, які не можуть змиритися із втратою близьких, здавалося, що справедливість щодо їхніх синів-чоловіків-батьків відновлено…
Але чи саме Назаров винен у смерті 49 військовослужбовців?
Колишній керівник групи фронтових волонтерів «Крила Фенікса» Юрій Бірюков, який війну пізнав не з книжок і фільмів, каже: «…Генерала Назарова засудив цивільний суд, який, напевно, добре розбирається у цивільному праві. Але який зовсім не розбирається у військовій справі. З точки зору цивільного права, можна засудити кожного військового, який стріляє, захищаючи державу. Було би бажання. І, з точки зору цивільного права, засудити можна будь-якого командира, який у бою допустив загибель підлеглого бійця. Найбільше у всій цій історії мені не вкладається у голову те, що конкретних російських бойовиків, які безпосередньо збивали наші літаки, нинішня українська влада помилувала і відпустила — на прохання Путіна. Помилувала Цемаха (його вважають причетним до збиття малайзійського „Боїнга“. — І. Ф.). Зірвала операцію із затримання і доставки в український суд російських бойовиків-„вагнерівців“, серед яких були і ті, хто безпосередньо причетний до збиття українського Іл-76. Викривлена реальність…».
«Божевіллям» назвав вирок ексначальнику штабу АТО п’ятий президент України Петро Порошенко. Ось його коментар: «Я уважно стежу за справою генерала Назарова. Розумію її моральну і правову складність. Відчуваю суспільний резонанс. Поділяю і біль рідних українських воїнів, які загинули на борту Іл-76. Їх убив Путін. Більше того, він і далі збирається воювати з Україною… Переконаний, у російському Генштабі потирають руки — відповідальність за російський злочин перекладено на українського генерала. Ідеальний варіант для агресора. А „вагнерівців“, серед яких були і ті, хто безпосередньо причетний до збиття літаків, російські „кроти“ в Офісі президента України повернули Путіну. За лічені години до того, як ті мали опинитись в руках українського правосуддя. Людське життя — понад усе, це безперечно. Але справа Назарова — прецедент, який може мати далекосяжні наслідки для обороноздатності країни».
На ще один бік проблеми вказує військовослужбовець Микола Омайник: «Перед тим, як аплодувати ганебному рішенню цивільного суду щодо військових, пораджу: порахуйте, скільки у Луганську приземлилося літаків перед тим, як збили останній. А потім пишіть, що не треба було посилати літак, а треба було залишити оточених бійців без боєприпасів та підкріплення. А якби Назаров не відправив літаки, то скільки років в’язниці він отримав би „за бездіяльність“? І скільки рідних тих бійців, що загинули би в аеропорту, вимагали би судити його — за те, що не віддав наказу на відправлення літаків на допомогу оточеним воїнам?».
Кореспондент «Високого Замку» поспілкувався із бійцем на псевдо Опришок, який брав участь в обороні Луганського аеропорту.
«Оцінюючи цю трагедію, треба враховувати всі обставини, які складалися на той момент, — каже Опришок. — На мою думку, як і у випадку зі звинуваченнями на адресу ветерана АТО, музиканта Андрія Антоненка (його з двома іншими особами звинувачують у вбивстві журналіста Павла Шеремета. — І. Ф.), справу Назарова заполітизовано. Звинувачення можуть стати прецедентом щодо інших військовослужбовців. Якщо наші воїни це „проковтнуть“, тоді про їхні права і свободи доведеться забути. В армії можуть виникнути негативні тенденції. А відтак буде завдано серйозного удару по національній безпеці… У справі Назарова треба серйозно розбиратися. Як на мене, знайшли крайнього. Я був учасником боїв за Луганський аеропорт. До того моменту, поки не збили Іл-76, нарахував приліт понад 15-ти наших літаків. Не готовий оперувати цифрами, але знаю: кілька таких рейсів були для нас мегаважливими — нам доставляли артилерійські засоби, які зіграли важливу роль в утриманні цього стратегічного об’єкта. Якби рішення про відправлення цих літаків не прийняли, наші втрати були б набагато більшими. Зараз можна гадати що завгодно, але тоді ці авіарейси були єдиним способом підтримати наших воїнів у Луганському аеропорту».
Навіть після негативного для себе рішення Апеляційного суду генерал-майор Віктор Назаров винним себе не вважає. І не опускає рук. Перебуваючи за ґратами, разом з адвокатами готуватиме касаційну скаргу до Верховного суду. Каже: якщо і там не знімуть з нього звинувачення, звертатиметься до Європейського суду з прав людини.