«Іди звідси. Чого ти сюди прийшла?» – «Я знаю, чого я прийшла!»
Після скандального інциденту у сільській школі вчителька написала заяву на звільнення
У соцмережах з’явилося відео, на якому видно, як учителька б’є учня по голові. Це відбувається на очах у класу. Інцидент трапився у школі села Потеличі на Львівщині. Скандальне відео набуло широкого розголосу. «Руки розпускати до чужої дитини? Ця людина не може працювати з дітьми, — коментують українці, які вважають учительку винною. — Штраф і звільнення цієї особи з роботи. Нехай сидить удома, на карантині»…
Після того, що трапилося, заступник директора з виховної роботи, вчителька української мови та літератури Потелицької загальноосвітньої школи I-III ступенів Жовківської райради 41-річна Надія Патлика, яка побила учня, написала заяву на звільнення. Про це журналісту «ВЗ» повідомила директорка школи Світлана Ковальчук.
Інцидент трапився у четвер, 3 грудня. Світлана Ковальчук каже, що у той час, коли все сталося, була на нараді директорів. Про інцидент дізналася у п’ятницю, 4 грудня. «Хлопчики побилися на перерві у коридорі, — розповідає директорка школи. — Вчителька побачила цю бійку та розборонила учнів. Побігли до класу. Вона зайшла до класу, аби пересвідчитися, що конфлікт вичерпано. Хлопчик до неї крикнув: „Йди звідси. Чого ти сюди прийшла?!“. Діти у поясненнях підтвердили, що так і було».
«У вчительки здали нерви, напевно, — веде далі директорка. — Пояснення іншого немає. Тому що за нею ніколи не спостерігалося якогось насилля щодо дітей. Звичайно, це неправомірні дії вчителя. Ми цього абсолютно не схвалюємо. Проводимо розслідування. Створили комісію».
«А ви дізналися, через що діти побилися?» — запитую. «Може, штовхнули один одного… Вони однокласники, 6-й клас. У нашій школі раніше такого не було. Я працюю на посаді директора десять років. Загалом у мене 30 років педагогічного стажу», — каже пані Ковальчук.
«Той хлопчик, що дозволив собі так звернутися до вчителя, і раніше так поводився?» — запитую. «Кажуть, що він не зі зразкових дітей. Але то є діти… Такого постійного хамства з його боку не було».
Якщо уважно подивитися це відео, то половини слів, які говорить вчителька, неможливо розібрати. «Яке ти маєш право? Я підійшла вас розборонити. Правда? А нє, ти маєш до мене говорити „Чого ти сюди прийшла?“. Я знаю, чого я прийшла! Ти як маєш до мене говорити!» — кричить Надія Патлика.
«У будь-якому випадку вчителька не мала права простягати руки до дитини», — кажу директорці. «У неї теж є дитина. У поясненні вона написала, що дуже шкодує за вчинене. Визнає, що не права. Але назад нічого не повернути. Так сталося. Дуже прикро».
Наступного дня у ЗМІ з’явилася інформація про те, що учительку, яка била учня по голові, звільнили з роботи. Я знову зателефонувала до пані Світлани, аби довідатися про службове розслідування. «Ми створили у школі комісію з розслідування інциденту, — каже пані Ковальчук. — Вчительці оголосили догану та відсторонили від виконання обов’язків заступниці директорки з виховної роботи. Цю посаду вчителька обіймала на час декретної відпустки. Уроки за нею залишалися. Але в обід вчителька приїхала і написала заяву на звільнення. Зробила це сама, з мого боку жодного тиску не було».
«У соцмережах багато коментарів, зокрема чимало тих, хто захищає вчителя, а не дитину. («Нікого не захищаю. Але діти не можуть принижувати вчителя. А батьки не звертають на це уваги. Тоді й батьків треба притягати до відповідальності», — йдеться в одному дописі). «Поліція розібралася у конфлікті?» — запитую. «Спершу мама хлопчика написала заяву: «Прошу вжити заходів до вчительки, яка побила мою дитину». Відповідно, до нас приїжджала поліція. І вже під час розмови з поліцією мама написала заяву про те, що не має претензій до вчительки. Кримінального провадження не відкривали».
Тим, хто виправдовує насилля з боку вчительки, співголова громадської організації «Батьки SOS» Альона Парфьонова відповіла жорстко: «Країна травмованих дорослих садистів, які б’ють своїх дітей. Ще й іншим дозволяють своїх бити. Терміново потрібен закон зі штрафами за побиття дитини, і цілодобова гаряча лінія для дітей, аби цих дорослих приводити до тями».
Коментар для «ВЗ»
Олег Паска, директор департаменту освіти і науки ЛОДА
— Жовківський відділ освіти РДА створив комісію, залучив ювенальну юстицію. Поки почали брати пояснення, вчителька написала заяву на звільнення. Тиску з боку департаменту не було жодного. Ми у вівторок на 9.00 запросили Надію Володимирівну, директорку школи, і керівника районного відділу освіти — для того, щоб з’ясувати всі обставини. Але оскільки вона написала заяву, то приїхав лише керівник відділу освіти. Батьки того учня були проти звільнення вчительки. Були за те, щоб дати їй догану. Батьки засудили те, що вона побила, але вони розуміють, напевно, і проблеми у вихованні їхньої дитини. І тут треба віддати належне і батькам, і вчительці, — вони усвідомлюють проблему. Але постала вона, я думаю, тому, що тривалий час спілкування між батьками і вчителями було формальним. Якби було постійне спілкування про проблеми тієї чи іншої дитини, то таких речей би не було. Тут також є недопрацювання і шкільного психолога. Ми це врахуємо.
— Вважаєте, вчителька написала заяву про звільнення «на емоціях»?
— Вона, напевно, вчинила правильно… Вчитель не має права вдарити учня. Він для того має педагогічну освіту. Володіє інструментарієм, щоби впливати на учня. У позитивному розумінні цього слова. Так, ми по-людськи розуміємо, що вона зірвалася. Що є певні обставини, зокрема особисті, скажемо так. Не будемо у це вникати, це її приватна справа. Але вона не мала права того робити. Я відразу попросив дати їй характеристику. Жодного зауваження не було. У неї були нагороди, в неї були переможці Олімпіад. Тільки позитивні відгуки були про неї.
Коли приїжджаю у школу, одразу відчувається настрій колективу. Є такі школи, куди тільки заходиш, то відчуваєш радість. Навіть попри те, що зарплата у вчителів невелика… А позитивна енергія йде у першу чергу від директора. І передається колективу та дітям. Тому у цій ситуації це прорахунок не тільки вчителя, а й директора. Меншою мірою начальника відділу освіти. Хоча він за це теж несе відповідальність. Значить, не приділяли тому уваги…