Луценко: "Мої соціалістичні ілюзії розвіялися через місяць перебування на посаді міністра внутрішніх справ" (відео)
У новому випуску ютюб-проєкту «Балючі теми» Юрій Луценко, як ніколи відверто, розповів про найстрашніші моменти у тюрмі, про бруд і зраду у політиці, про трансформацію своїх поглядів і переконань, про рак підшлункової...
— Коли я згадую політика Юрія Луценка, перед очима виринають кілька яскравих картинок з твого бекґраунду. Перша — коли в парламенті приніс президенту Леоніду Кучмі личаки і поклав на трибуну, з якої він виступав. Кучма в нервах жбурнув їх у тебе. Долетіли?
— Ні, влучили у комуніста.
— Ще один яскравий епізод із твоєї біографії — скандал в аеропорту Франкфурта…
— А це все Руслана (співачка. — Авт.) винна. Делегація МВС летіла з Франкфурта у Сеул. Мене у Франкфурті зустрів консул МВС у Німеччині. Ми пообідали і випили по гальбі пива. Чекаємо в аеропорту на посадку, оголошують наш рейс. І тут Руслана каже: «Я в туалет хочу». Вона летіла на концерт, і ми там зустрілися. Пішла. Другий гудок — її немає. Чекаємо. Третій — нема. Я їй телефоную, кажу: «Де ти?» — «Я вже у літаку». Кажу: «А тут твої три валізи зі шкіряними трусами». «То візьміть їх», — відповідає. І ми, як дурні, біжимо по аеропорту з тими валізами, а я по дорозі ще й анекдоти розповідаю… І перед фрау, яка пропускає на посадку, кілька чоловіків з делегації голосно засміялися. Фрау подумала, що я з неї сміюсь. У неї планка падає і каже мені: «А вас я не пущу». Запитую: «Чому?» — «Ви випили». Кажу: «Так тут пиво продають! Для чого? Так, я щойно випив пива». Собі не уявляю, щоб я від пива був п’яний. У чому була моя помилка, я тоді зі собою за свій рахунок взяв старшого сина Сашка. Він щойно пройшов онкологічну операцію. Фрау викликала поліцію, і поліцейський, не довго думаючи, робить захват сина ззаду за шию. А у нього перерізана шия після операції. Я тут, звичайно, перестав бути міністром, став батьком. І вийшла негарна історія.
Це було 8 травня. Кажу, у мене дипломатичний паспорт, лечу в офіційній делегації. На що фрау відповідає: «Цей паспорт тут не діє, у вас тут прав нема». Тоді я сказав, що «після 45 року, коли два мої діди познайомились під Рейхстагом, ці права у мене точно є».
— Ще пригадую зворушливий момент, коли ти з псом танцюєш…
— Це субота була, я пізно встав, десь об 11 год. Погода сонячна, гарний настрій. А ми з псом — ліпші друзі. Музика грала латиноамериканська, здається, румба. І я з псом танцював. Іра (дружина. — Авт.) це зняла на телефон. Згодом я виклав, мені здалось це дуже світлим. Багато людей казали: «Як може генпрокурор з собакою танцювати…». У мене є декілька принципів, яких навчив мене батько. Перший: будь-яка посада — тимчасова. Другий: жодна посада не варта, щоб за неї прогинати хребет. І третя — смійся, бо «бронзовий» чиновник — бракований чиновник. Я завжди жартував… Коли у президента Порошенка збиралася стратегічна сімка, я називав це «звєрсовєт». Олександр Турчинов — удав. Кролик — зрозуміло хто… Володимир Гройсман — панда. Аваков був совою. Завжди сидів закритий, не часто встрявав у дискусії. Порошенко — ведмідь.
— Яценюк на кролика не ображався?
— В Яценюка гарне почуття гумору… Анекдоти про себе спокійно сприймав…
— А жарти 95-го кварталу?
— То були не жарти. На той момент 95-ий став політичним кілером. Після тюрми я жодного разу не ходив на концерти 95-го Кварталу. Коли сидиш у тюрмі, а вони стібуться з сексуальним підтекстом над Юлею (Тимошенко. — Авт.), яка теж сидить у тюрмі, — це вже нижче плінтуса. Я телефонував Зеленському з тюрми, коли стало можливим. Кажу: «Ви — нижче плінтуса». Відповідає: «Ну, це просто бізнес, нічого такого». Тюрму я називаю СІЗО, бо там були найважчі умови. Тюрма 1861 року. Це дев’ять квадратних метрів на п’ятьох людей і п’ять кроків між вікном і дверима. А табір — це вже піонерський табір «Веселка». Зрозуміло, це також тюрма, але там є, дворик для прогулянок. Правда, у спину дихають вбивці Гонгадзе, яких я садив…
— Що найстрашніше було у тюрмі?
— Місяць-два після перебування в СІЗО, думали, мене зламають умови… Мене спочатку на прогулянку водили четверо охоронців. Потім двоє, один… Прогулянка — це ті самі дев’ять квадратів, з такого ж бетону, тільки зверху небо. Тому тепер не ношу шапок, бо все, що падає на голову, — це щастя, розвага… Що пташка, що дощ — це зміна цієї тоски. І одного разу мене «забули» на гвинтових сходах. Охоронець каже, зараз повернусь, і через мене пропустили дві камери сороковки.
— Що значить «через мене пропустили»?!
— Уявляєш гвинтові сходи, замуровані в кам’яну шахту. Вони підіймаються, а я стою. Я — міністр внутрішніх справ, вони мене, м’яко кажучи, не дуже люблять. Вони проходять, я втиснувся у стіну. Не скажу, що били, але рукою показували, куди наступного разу може бути удар. Після цього я спустився у прогулянковий дворик і наказав собі викинути цей випадок з голови. Є геніальний фільм «Апокаліпсис» Мела Гібсона. Там одному з індіанців, який тікає від смерті, батько каже: «Сину, страх заразний. Викинь його з серця, а то заразишся». Друга показова історія була десь через рік-півтора мого перебування за ґратами, я вже був «уважаємий чєловєк». Пригадую, тоді один мене запитує: «Витальевич, хата просила спросить: Королевская — фуфло или настоящая?». Кажу — «фуфло». «А косячит на Юльку, чувствовал, что фуфло». Тож якось повертаюся з прогулянки. Підходжу, а навпроти моєї камери йде чорна двадцятка. Чорна — це зеківська, ми, мєнти, — червоні. Мєнтів тримають з мєнтами. А двадцятка — це 20 чоловік в одній камері з одним туалетом. Підходжу до камери і бачу картинку, як з фільму «Холодне літо-53». Пахан — один в один, як з того фільму: маленький, старий, сухорлявий, очі трошки розкосі, вилиці і наколки — Лєнін, Сталін, звьозди, «бєй мєнтовскіх сук»… А за ним 19 — вищі за мене. І між нами дистанція півтора кроку. Мій вертухай так злякався, що не міг потрапити ключами у замок, у нього руки тремтіли. Пахан до мене: «Міністр, бл…». Кажу: «Так». «Ніх… ово, бл… Не ссы, министр, Ризо (це смотрящий по тюрмі, який розподіляє їжу, наркотики, бабки) сказал, что к тебе претензий нет. Ты не подбрасывал». А я справді заборонив підкидати пістолети, наркоту, і навіть декількох начальників управлінь за це зняв. Тут головне — «отвєтка». Я повертаюсь до нього і кажу: «А ти авторитет, бл.?». Вони подафігєлі, бо відповідати не прийнято. Каже: «Да». Кажу: «Тоже ніх… ово. Ладно, авторитет, не ссы, скажи Ризо, шо у меня тоже к нему претензий нет». І тут вертухай мене заштовхав у камеру, закрився і каже: «Що ти робиш, їх же 20». Кажу: «Тут якщо ти покажеш хоч іскру страху — все».
— Хочу нарешті закінчити своє питання. А які миттєвості з твого політичного життя є для тебе найяскравішими, найбільш вражаючими?
— День, коли ми зняли Януковича. У той день по Майдану «пливли» труни, а вожді Майдану у цей момент вийшли на сцену виступати. Я знаю, що таке труни у Західній Україні. Ніхто не може стояти вище. Дивлюся, полетіли предмети у вождів… Підходжу до Тягнибока, кажу: «Олег, на одне коліно». Ми встаємо, потім Яценюк… Потім на Майдан принесли газету «Урядовий кур’єр», де написано, що парламент прийняв рішення про відставку Януковича. Я цю газету зі сцени роздавав. Це було найбільше торжество мого життя. Люди голіруч змогли повалити диктатуру.
— Ти починав політичну кар’єру як лівий. Був у Соцпартії, близький до Мороза…
— Тепер я «морозостійкий».
— Зараз ти радше правих політичних поглядів. Коли сталася трансформація від лівого політика до правого?
— Мій батько був першим секретарем Рівненського міськкому Компартії. Вдома, у школі виховувався у радянському дус. Жодної інформації про УПА не було. Що таке УНР не знав, ЗУНР — не чув навіть такої абревіатури. Коли приїхав до Львова вчитися (у Політехнічний інститут. — Авт.), відчув, що це не зовсім Радянський Союз. Хоч це був 82-ий рік. Коли хлопці добряче випили у гуртожитку, співали пісні, яких я ніколи не чув. Згодом дізнався, що це були колядки. А потім вже і я з хлопцями співав «Не плачте, сестри, браття, повстане Закарпаття». Якби вони знали, хто мій батько був…
— А знав би батько, що ти то співаєш…
— Знав. Коли розпався Радянський Союз, Олександр Мороз почав створювати Соцпартію, а я на той момент себе позиціонував як соціал-демократ. Я читав «Комсомолку», а батько — «Правду». З класу шостого я слухав «Голос Америки», «Свободу», «Бі-Бі-Сі». І коли батько приходив з роботи, я йому розповідав останні новини…
Пригадую, їду на з’їзд Соцпартії, це був десь 1992 рік, батько мене проводжає до вокзалу і каже: «Ти правильно робиш, що йдеш у нове, а я мушу залишитися з тими, з ким був все життя. Не можу кинути цих стариків, які ходять до пам’ятника чи навіть до місця, де стояв пам’ятник Леніну». Коли батько помер, на вулиці у Рівному було тисяч з десять народу. Місцева газета «Рівне вечірнє» тоді написала: «Помер останній комуніст».
— Коли ти вичавив з себе той совок, або радянську людину?
— Коли мене призначили міністром внутрішніх справ після Помаранчевої революції. На той час я був у Соцпартії. Мене Ющенко покликав на Банкову. Серйозний такий, і каже: «Пропоную тобі посаду міністра внутрішніх справ. Я офігів. Кажу: «Матюкатись можна?». Він: «Ні! Ти у глави держави!». «Тоді я згоден».
— Чому, думаєш, саме тобі запропонував?
— Потім дізнався, що це була ідея Саакашвілі. Він сказав Ющенкові: «Признач найбільш безбашенного революціонера, який розвалить цю систему». Я цю систему не розвалив.
Мої соціалістичні ілюзії розвіялися через місяць перебування на посаді міністра внутрішніх справ. У всіх звітах, по всіх кримінальних справах збагнув, що все державне — це суцільна корупція. На той момент розумів, що комунізм не відповідає людському єству і є різновидом націонал-соціалізму. Але ще наївно вірив, що державний сектор економіки може ефективно працювати. Це повна фігня! Найкорумпованіший, найнеефективніший, найпродажніший — це державний сектор в економіці. До речі, на сьогодні в Україні — 3600 державних підприємств. Більше, мабуть, тільки в Китаї. З них третина — офіційні банкрути. Чому б їх не продати за 1 гривню?
— А чому за попередньої влади їх не продали?
— Я цього добивався від Гройсмана всі три роки перебування на посаді генпрокурора.
— Треба було ще у прем’єра Яценюка цього вимагати!
— Коли Яценюк був прем’єром, він впритул не бачив голови парламентської більшості, ми тоді не спілкувались. Поки я не став генпрокурором, не міг говорити з Яценюком-прем'єром. Це при тому, що у нас дружні стосунки. Яценюк — найближчий до мене політик за переконаннями. Він розумний, грамотний, і у нього є принципи. Але має проблему: коли отримує владу, не бачить людей нижче за себе. Тому на «звєрсовєтє» я його і підколював, трохи попускає.
А потім Мороз злигався з Януковичем. І це стало остаточною краплею, я тоді заявив, що не хочу мати нічого спільного із цим «сицилійським соціалізмом». Після того я був біля Ющенка, але не вступав у партію, а далі створив власну політичну силу — «Народну самооборону», як своєрідний повстанський рух.
— Найболючіша зрада у твоєму житті?
— Зрада Мороза. Йому запропонували посаду спікера. Я тоді сказав: «Сан Санич, ви маєте повне політичне право на спікерство. Але якщо ціною цього Янукович стане прем’єром, я перший назву вас Іудою». Так воно і сталося.
Ще була прикра історія. Янукович виграє президентські вибори. Я — міністр, мене знімають. Мої депутати з «Народної самооборони» починають телефонувати і переконувати мене, мовляв, треба якось жить, скільки можна боротися, треба входити у більшість. Приходить Катя Лук’янова (народна депутатка фракції Блоку «Наша Україна — Народна самооборона». — Авт.), каже: «Юра, мені поклали мільйон, а купюри такі свіженькі, такий запах, я всю ніч не сплю. Я тобі половину віддам, тільки не називай мене сукою». Я відповів: «Я тебе не сукою назву», і назвав, можеш здогадатись, як. Бідних купляли, а багатих залякували (щоб «тушками» з опозицї переходили у більшість. — Авт.). Був у фракції серйозний бізнесмен, для якого мільйон — не критичні гроші. У нього посадили все управління фірми. Кажу йому: «Серьожа, так склади мандат, від тебе відчепляться. Ти ж нічого не зробив, щоб стати депутатом, я вас всіх завів у парламент!». А він: «Ні, ну це все-таки мандат». Тоді мене зрадили більше половини — вийшли з фракції. Для мене це було найстрашнішим ударом. Але тоді зробив ще один висновок: є люди, для яких своє прізвище, думка, середовище, в якому живуть, важливіші за все інше. Один депутат тоді подзвонив і каже, що він переходить у більшість, а я йому кажу: «Ти подзвони до жінки і спитай, чи вона тобі дасть після цього». Дзвонить, каже: «Юра, ти мене врятував. Батько сказав, що застрелить, а жінка — що вижене з хати».
— А як ти їх підбирав у список, що більше половини зрадили?
— Я їх усіх знав п’ять-сім років. До мене тоді перед виборами прийшов Давид Жванія. Каже: «Я плачу за всю виборчу кампанію. Нічого за це не прошу, крім одного — я маю бути у списку. Я буду у вишиванці, говоритиму українською, голосуватиму так, як усі». Я вважав, що це — джекпот…
— Нещодавно на своїй сторінці у Фейсбуці ти написав, що у тебе виявили рак, і ти переніс хірургічний етап хвороби…
— Так. Все сталося дуже несподівано. Нічого не боліло, не турбувало. І раптом заболіло… Виявили онко підшлункової. У Німеччині зробили операцію. Ця зараза, якщо залазить, спалює одразу. Мені пощастило, бо пухлина гніздилася у протоці між печінкою і підшлунковою. Грубо кажучи, у судині. І перекрило її. Тому і з’явилися больові відчуття. Пухлина ніби у трубці закапсулювалася, тому метастазів нема. Відрізали дві третини, але чиста. Все одно попереду, з листопада, пів року хімії.