Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Для чого українським артистам їхати на прорашистський фестиваль?

Україна після кількох років перерви ві­зьме офіційну участь у „русскоміровському“ „Слов'янському базарі“

16 липня у білоруському Вітебську розпочнеться музичний фестиваль «Слов'янський базар-2020». У концертах, що триватимуть кілька днів, виступатимуть переважно російські, білоруські артисти. Для учасників від України відведено окремий день, але з програми видно, що наші представники також виступатимуть у спільних заходах з артистами країни-агресора.

Ще в останні дні 2019 року посол Білорусі в Україні Ігор Сокол сказав: «Є домовленість про офіційну участь українських артистів у „Слов'янському базарі“ у Вітебську — в рамках окремого дня. У Білорусі люблять і добре розуміють українську культуру. Білоруський глядач скучив за виступами яскравих українських виконавців. Тому дуже чекаємо на українських артистів і офіційних осіб на „Слов'янському базарі“ у 2020 році».

«Питання ж не тільки в ностальгії, тому що, на мій погляд, це погане почуття — „як калісь било, ужо не бу­дзє“, — додав пан Сокол. — Треба не ностальгувати, а просто пам’ятати, що колись це був єдиний культурний простір, і нічого поганого в цьому не­має. Адже звести стіну між людьми набагато простіше, ніж потім її зруй­нувати».

Ще тоді гнівно на це відреагував політичний експерт, співро­бітник Інституту держави і права імені В. В. Корецького НАН України Андрій Смолій. «Україна після років перерви ві­зьме офіційну участь у „русскоміровському“ „Слов'янському базарі“. Ми вже й забули про такий „конкурс іскуств“ як „Славянскій базар“. Ор­ганізатори розповідають про нього, як про конкурс „близьких культурно країн“, а це, за їхніми словами, Росія, Білорусь (скоро майже одна держа­ва) і тепер знову, як у старі добрі часи Януковича, — Україна. Про це домови­лись у Житомирі на Форумі регіонів. Тоді там зустрічалися Зеленський та Лукашенко. Тобто Зеленський і влада домовилися про відновлення участі України у відверто російськомовному та прорашистському конкурсі, який популяризує не українську пісню, не європейську музику, а саме рашист­ську. Вітаємо знову в „русском мірє“, куди Україна впевнено рухається. Плювали вони всі на 13 тисяч загиблих на Донбасі. На 7% окупованої те­риторії. На Голодомори та репресії, на катування наших людей у москов­ських тюрмах. Зате тепер знову бу­демо з Басковим, Пугачовою, Тіматі, Повалій, Орбакайте та іншим непо­требом».

І деякі наші артисти, які ще задовго перед цим билися в груди і казали, мовляв, «поки йде війна, з рускімі співати на „одному полі“ не буду», все ж таки пакують валізки. Зокрема, просто у день відкриття на одну сцену із відданими країні-окупанту співаками не погребують вийти: народні артисти Микола Гнатюк, Наталя Бучинська, Влад Ситник. Ще одна українська співачка — Таїсія Повалій — не здивувала рішенням про участь: вона тривалий час працює у Москві, хоча мешкає переважно в Іспанії. А чого дивуватися її вчинку? Тут давно все зрозуміло: в Україні її ніхто не потребує, то хоч у Вітебську про себе заявить.

18 липня фестиваль продовжиться Днем України. Анонсовані виступи таких зірок: Ірина Білик (народна артистка виступить лише на концерті «З Україною в серці», в інших спільних заходах з росіянами її участь не анонсується), а також Тіна Кароль.

Нещодавно Тіна Кароль підкреслювала, що доки триває війна, вона не збирається мати жодних справ з країною-агресором. Може, й не збиралася, але у Вітебськ «навострила лижі». У фестивалі візьме участь гурт Kazka, Микола Гнатюк, Володимири Моісеєнко та Данилець (дует «Кролики»). «Кроликам» ніхто й не дивується, бо багато концертів торік довелося відмінити через їхню проросійську позицію. Володимир Данилець та Володимир Моісеєнко, до речі, відвідували анексований Крим, щоб виступити на концерті, присвяченому 100-річчю комсомолу. І на сцені українські артисти скандували: «Лєнін! Партія! Комсомол!». «Кролики» потрапили до бази «Миротворець», тому виступити їм бодай у Вітебську — за щастя!

Не дивує навіть позиція орденоносної Ірини Білик, якій президент нещодавно вручив орден Княгині Ольги ІІІ ступня. Вона і так дружить з російськими «звйоздами», тому і не хотіла перед концертом назвати Росію — країною-агресором. Дивує заявлений Павло Зібров і гурт ТіК.

Вестиме «слов'янсько-базарну» програму російський спортивний коментатор і телеведучий Дмітрій Губєрнієв, відомий своєю відданістю Путіну — зокрема, на виборах 2018-го він навіть був довіреною особою лідера країни-агресора.

Фінальний концерт у рамках фестивалю заплановано на 19 липня. І вже є список виконавців. У ньому від України візьмуть участь Тіна Кароль, Наталя Бучинська, Тімур Мірошниченко та інші. Боляче те, що вони погодилися виступити разом із таким одіозними пропутінськими російським виконавцем, як, скажімо, Олег Газманов. Нагадаємо, у 2018-у він взяв участь у російському концерті, приуроченому до дати окупації Криму.

Чому українські артисти не зігнорували цьогорічним «Слов'янським базаром», я запитала в телеведучого та продюсера Ігоря Кондратюка.

— Наскільки мені відомо, українські виконавці не виступатимуть на одній сцені, для прикладу, з Газмановим. І навіть не зустрінуться з ним за лаштунками. Українські виконавці виступатимуть в інший день, ніж росіяни. Це буде День України. Я так розумію, що наші артисти виступлять і полетять додому чи поїдуть автобусами і машинами. А насправді, доцільність участі у «Слов'янському базарі» українських артистів для мене незрозуміла.