Український олігарх під слідством з боку Великого жюрі США за підозрою у відмиванні сотень мільйонів доларів
- 25.05.2020, 15:47
- 2 639
Ігоря Коломойського обвинувачують у виведенні грошей з українського банку шляхом їх вкладення у нерухомість в Сполучених Штатах.
Про це йдеться у статті інформаційного агентства BuzzFeedNews.
Мільярдера Ігоря Коломойського українські органи обвинувачують в управлінні схемою виведення грошей з найбільшого банку країни та вкладенні їх в преміальну нерухомість, включно із знаковими офісними вежами та сталевими спорудами по всіх Сполучених Штатах.
Велике журі США вивчає фінанси Коломойського, головного прибічника президента Володимира Зеленського, у рамках слідства, яке простежило рух грошей з українського банку через лабіринт офшорних компаній в Сполучені Штати, відповідно до двох джерел обізнаних із ходом розслідування.
Розслідування великого журі в Клівленді свідчить про рідкісні зусилля системи правосуддя США проти впливого олігарха та відстеження мільйонів, які він та його спільники, як стверджується, спрямували через кореспондентські банки США.
Серед придбаного: 484-кімнатний преміальний готель в Клівленді з видом на озеро та 21-поверхова офісна вежа у кількох кварталах осторонь із склепінчастими стелями та розписами, які колись обрамляли найбільше банківське лобі у світі.
Ці зусилля також приводять у дію те, що може виявитися випробуванням для президента Зеленського, який колись грав у комедійному шоу на телеканалі, що належить Коломойському, і мав особисті стосунки з мільярдером, який контролює енергетику, засоби масової інформації та імперію нерухомості.
За відсутності договору про екстрадицію між США та Україною, Зеленський та генпрокурор країни можуть зіткнутися з важким рішенням щодо того, чи стоятимуть вони на заваді у разі винесення обвинувального вироку.
Минулого року стосунки між українським президентом та олігархом стали джерелом суперечок, коли виявилось, що два бізнес-партнери з США, які вели сумнозвісну закулісну кампанію в Україні у пошуках бруду на Джо Байдена, пішли до Коломойського для призначення зустрічі Зеленського та Руді Джуліані.
Коломойський повернувся в рідну країну минулого року, провівши два роки в самовигнанні після урядової націоналізації ПриватБанку, який він співзаснував у 1990-х.
Подальше розслідування українських органів виявило у бухгалтерських звітах ПриватБанку недостачу обсягом 5,5 мільярда доларів, що називається «широкомасштабним та скоординованим шахрайством» за участю основних акціонерів банку Коломойського та його колеги, українського мільярдера Геннадія Боголюбова. Для врятування банку від колапсу уряд використовував кошти платників податків, щоб перекрити цю недостачу.
У своєму інтерв’ю для BuzzFeed News Коломойський повідомив, що не був обізнаний з розслідуванням великого журі, а будь-які недостачі, про які повідомляв банківський регулятор, «були зроблені навмисно з метою експропріації банку, моєї приватної власності», — сказав він. «Це була штучно створена національним банком дірка».
Коломойський, який є колишнім українським губернатором, і який розпочав низку судових позовів для повернення контролю над банком, каже, що не порушував жодних законів і що з ним ніхто з міністерства юстиції не спілкувався.
Боголюбов каже, що ніколи не брав гроші з банку у незаконний спосіб і що будь-яка нерухомість, придбана в США, була придбана за законні кошти. За його словами, усі транзакції були задокументовані його партнерами в США. «Це є у ПриватБанку. Це є і в американських банках», — сказав він, додавши, що жодні правоохоронні органи ніколи до нього не зверталися. «Ніхто жодних запитань мені не задавав».
Скандал щодо ПриватБанку призвів до кримінальних розслідувань в Україні, які тривають і донині, поставивши стосунки Зеленського та Коломойського в центр дедалі більших суперечностей.
Колишнього генерального прокурора країни, який вів одне з цих розслідувань, було звільнено у березні шляхом голосування в парламенті під егідою членів партії Зеленського. Руслан Рябошапка розповів BuzzFeed News, що він був відсторонений через це розслідування, тоді як Зеленський сказав, що підтримав його відставку, оскільки він як прокурор не докладав достатньо зусиль для боротьби корупцією.
Спроба Коломойського повернути контроль над ПриватБанком також спровокувала занепокоєння, особливо серед кредиторів, таких як Міжнародний валютний фонд, що призвело минулого тижня до голосування у парламенті України з тим, щоб зупинити Коломойського від повернення банку.
За умов триваючого розслідування великого журі США федеральні агенти неодноразово приїздили в Україну, в тому числі у лютому, де вони мали зустрічі з Рябошапкою та слідчими Національного антикорупційного бюро України для обговорення справ проти 57-річного олігарха та його партнерів, дізнався в BuzzFeed News. В одному з своїх інтерв'ю директор антикорупційного бюро Артем Ситник повідомив, що співпрацює з ФБР у рамках «триваючого розслідування», але надати деталі відмовився через умови конфіденційності з ФБР. Міжнародна команда міністерства юстиції з питань відмивання грошей та клептократії також брала участь у цій подорожі.
Понад рік федеральні агенти відслідковували мільйони доларів, які перераховувались в США компаніями, що належать Коломойському та Боголюбову, для придбання нерухомості, у тому числі чотири хмарочоси в центрі Клівленда, у рамках сплеску видатків, що розпочався десь у 2008 році і тривав протягом наступних п’яти років, згідно з документами суду та одним із джерел, обізнаних із слідством.
Свого часу Коломойський та його партнери були найбільшими комерційними власниками у Клівленді, які володіли 2,8 млн. кв. футів. Одним з об’єктів нерухомості, що привернув увагу ФБР, є завод Warren Steel в Огайо, який належить компаніям, що перебувають під контролем Коломойського та двох його партнерів, і щодо активів якого точиться гостра юридична суперечка.
Федеральний суд виніс два приписи з тим, щоб припинити позбавлення від критичних доказів, отриманих після того, як один з партнерів розкрив сотні банківських переказів, що надходили в США з боку компаній, в яких Коломойський та Боголюбов володіли пакетами акцій. Юристи обох сторін справи не коментують.
Великий позов, поданий минуклого року ПриватБанком до державного суду штату Делавер проти Коломойського та його партнерів, містить чітке визначення, зроблене на підставі внутрішніх банківських записів та електронних листів, щодо того, як гроші, як стверджується, виводилися з банку для придбання хмарочосів та підприємств у рамках «серії нахабних шахрайських схем».
З посиланням на банківські записи у позові стверджується, що Коломойський та Боголюбов вигадували схеми досконалого шахрайства за допомогою людей всередині установи, «тіньового банку», через низку шахрайських позик власникам підставних компаній, зареєстрованих на Кіпрі, Карибському басейні, і в інших місцях. По мірі визрівання кредитів банк видаватиме нові, щоб їх погасити.
У позові стверджується, що ці двоє використовували ПриватБанк «як свою особисту скарбничку, у підсумку викравши мільярди доларів» та відмиваючи частину цих грошей через власність у США.
Загалом, відповідно до позову, було виведено 622,8 мільйонів доларів компаніям, які використовувались для придбання нерухомості.
Окрім Огайо, закупівлі включали фабрику Motorola на межі розвалу у штаті Іллінойс, що є закритою, 31-поверховий хмарочос у центрі Луїсвілля та знаковий офісний комплекс у Далласі, який колись був штаб-квартирою Mary Kay Cosmetics.
Гроші також пішли на придбання принаймні десятка заводів з виробництва сталі та феросплавів по всій країні, включаючи об’єкти в Огайо, Кентуккі, Західній Вірджинії, Іллінойсі та Мічигані, які у сукупності стали основними постачальниками для металургійної промисловості Північної Америки.
У позові стверджується, що багато операцій з придбання нерухомості були здійснені за допомогою трьох інвесторів з Маямі, що називаються «довіреними особами»: Мордехай Корф та Уріель Лабер, які володіли частками власності на нерухомість, та зятя Корфа Хаїм Шочет, відповідальна особа-розпорядник нерухомістю. Щонайменше два хмарочоси Клівленда з того часу були продані, як свідчать записи.
У криміналістичному аудиті, проведеному для вищого регуляторного органу в Україні, аналітики виявили, що 95% корпоративного кредитування банку було здійснено «сторонам, пов'язаним з колишніми акціонерами та їх компаньйонами».
Марк Касовіц, адвокат Нью-Йорка для інвесторів у Маямі, заявив, що звинувачення, які містяться у позові, «будуть виявлені як повні вигадки, коли з’являться докази у цій справі». Касовіц представляв президента Трампа в ході розслідування міністерством юстиції втручання Росії у вибори 2016 року. «За останні більше 20 років наші клієнти заслужили заслужену репутацію за чесність та високу доброчесність. Цей позов є не що інше, як вигадана та оркестрована політична атака на інвестора у бізнес наших клієнтів».
Валерія Гонтарева, колишня голова Національного банку України, що є головним регулятором у країні, заявила, що рівень шахрайства в цій установі був більшим за будь-який злочин, який коли-небудь був вчинений щодо українського банку. «Ми назвали це всесвітом, що розширюється», — сказала Гонтарева, яка сьогодні є старшим науковим співробітником Лондонської школи економіки.
Катерина Рожкова, перший заступник голови національного регулятора, розповіла BuzzFeed News, що коли втрати були вперше виявлені, «ми просто злякалися і не знали, що з цим робити».
Уряд наказав провести ретельний аудит фінансів банку із залученням Kroll Inc., нью-йоркської корпоративної слідчої компанії, яка стверджує, що була створена ціла схема «маскування походження та призначення позикових коштів» за допомогою працівників банку, кажуть у регулятора.
Інше більш широке питання, що проглядається в Україні, полягає в тому, чи дозволить Зеленський Національному антикорупційному бюро співпрацювати з ФБР та здійснювати своє власне розслідування, і чи відбудеться видача Коломойського, якщо йому пред'являть звинувачення в США, каже Роман Гройсман, колишній прокурор Флориди, який колись проживав в Україні.
«Чи буде [президент Зеленський] чинити тиск на Національне антикорупційне бюро та генпрокурора, щоб запобігти можливості екстрадиції — це велике питання», — сказав Гройсман. «Чи може він залишитися нейтральним і дозволити їм виконувати свою роботу? Це найкраще, що він міг би зробити».
За його словами, НАБУ створено на вимогу МВФ за допомогою США та Європейського Союзу для розслідування корупції в Україні. Передбачається, що воно має бути незалежним від політичного тиску.
«Якщо йому нарешті дозволять діяти як незалежному слідчому органу і робити те, що воно і повинно робити, без зайвого політичного втручання, то, можливо, це сигнал. Якщо ні, то це буде те саме, що ми завжди бачили».