«То я москаль? Се новина для мене!»
На офіційному сайті Нобелівського комітету український поет і письменник Іван Франко став громадянином... Російської Федерації
Львівський Дім Франка та його директор Богдан Тихолоз виступають з ініціативою офіційного звернення до Комітету Нобелівської премії — з вимогою виправити прикру помилку у визначенні громадянства Івана Франка. І закликають підтримати це звернення небайдужих громадян і ЗМІ.
Країну, з якої походив номінант на Нобелівську премію з літератури 1916 року, у базі даних на сайті Комітету названо… Російською Федерацією. Увагу до цього факту привернув у своєму пості у Фейсбуці Ruslan Muzzle. (На сторінці пана Руслана є посилання на текст документа. — Г. Я.).
За словами Богдана Тихолоза, Франко справді був номінантом на Нобелівську премію з літератури, хоча й не отримав її з низки причин, серед яких — його передчасна смерть.
— Іван Франко ніколи не був громадянином ані Російської імперії, ані тим паче Російської Федерації. Усе своє життя він був підданим імперії Габсбургів! Якщо бути точним, народився Іван Франко в Австрійській імперії (яка існувала в 1804—1867 рр.), а помер у двоєдиній Австро-Угорській державі (час її існування — 1867−1918 рр.). Усі 60 років Франкового життя (1856−1916) повністю вкладаються в епоху імператора Франца-Йосифа І (1830−1916), цісаря-«рекордсмена» з династії Габсбургів, який перебував на престолі 68 років, — розповів директор Національного літературного музею Івана Франка.
Іван Франко кілька разів бував у Російській імперії (точніше, в підросійській Україні, зокрема у Києві та Одесі, які тоді були для галичанина «закордоном»). Однак ніколи країною проживання Івана Франка не була Росія (у жодних політичних формах її існування).
Натомість упродовж усього свого життя він був жителем коронного краю Дунайської імперії — Королівства Галіції та Лодомерії (себто Галичини і Волині). Тож навіть за суто формальними критеріями країна (country) Івана Франка — це аж ніяк не RUSSIAN FEDERATION (RU) now UKRAINE (UA) (як зазначено в базі даних Нобелівського комітету), а AUSTRIA (AT) now UKRAINE (UA).
— Документи на подання в Нобелівський комітет вже готуємо, — каже пан Тихолоз. — Маємо в архіві музею метрику про народження, де зазначено громадянство, свідоцтво про смерть, диплом про докторант Віденського університету. Ці всі копії додамо до офіційного листа. Ініціативу вже підтримало Міністерство культури. Маємо їм надати інформацію, і від них також буде офіційне звернення.