У Кремлі вважають, що Зеленський почав «занурюватися в український націоналізм»...
А демократична опозиція в Україні називає останні дипломатичні кроки президента правильними
Відносини між Варшавою і Києвом стають теплішими. Це засвідчив робочий візит президента України Володимира Зеленського до Польщі, де під час Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту відбулися поминальні заходи з нагоди 75-річчя визволення в’язнів нацистського табору «Аушвіц-Біркенау». Як відомо, серед тих, хто пережив у ньому нелюдські страждання, були і тисячі українців.
Президенти сусідніх країн говорили не тільки про цю велику трагедію у роки Другої світової, а й про те, хто призвів до неї, і що треба зробити, щоб це страшне лиходійство ніколи не повторилося. «Європа і світ не мають права сьогодні мовчати, як це було у 1939 році. Європа і світ не мають права на байдужість та бездіяльність. Тільки згуртованість світу зможе дати відсіч будь-якій агресії і вберегти людство від нових страждань, — заявив, зокрема, Володимир Зеленський. — …Як відповідальні демократичні держави, ми назавжди кажемо „ні“. „Ні“ — тоталітарним ідеологіям, „ні“ — ксенофобії, агресії, будь-яким проявам репресій, ненависті та нетерпимості».
У Польщі український президент згадав про українських воїнів, які визволяли невільників нацистського концтабору «Аушвіц» (був розташований біля польського Освенцима). І про дві з половиною тисячі наших співвітчизників, яких за порятунок євреїв під час війни удостоєно почесного звання Праведника народів світу. Окремо Зеленський розповів про родину митрополита УГКЦ Андрея Шептицького, яка не тільки врятувала від смерті понад 160 євреїв, а й відкрито вимагала від керівництва нацистів припинити репресії проти них. «Задля відновлення історичної справедливості» Зеленський підтримав прохання головного рабина України Моше Реувена Асмана до ізраїльського центру пам’яті Голокосту «Яд Вашем» — присвоїти митрополиту Андрею таке ж звання.
Своєю чергою, президент Польщі Анджей Дуда подякував главі української держави за те, що той разом зі своєю дружиною під час перебування на поминальних урочистостях в Єрусалимі (де польського президента не було) поклали й червоно-білі квіти, кольору державного прапора Польщі, до ділянок монумента «Долина знищених громад», присвячених пам’яті єврейських громад України й Польщі, які було знищено під час Голокосту. Цей крок президент Дуда назвав «жестом дружби».
На зустрічі у Польщі лідери країн-сусідів говорили про зустрічні кроки заради порозуміння у питаннях історії, які поляків і українців розділяють. А також про те, що наші народи могло б об’єднати. Зеленський розповів про дозволи на пошукові роботи польських науковців в Україні, які шукають у нас свої військові захоронення. І про те, що польська сторона має відновити пошкоджену могилу українців (воїнів УПА) на горі Монастир. Своєю чергою, Дуда запропонував гостеві з Києва спільно вшанувати польських «солдатів Підсудського» і українських воїнів Петлюри, які у далекому 1920-му пліч-о-пліч боролися проти наступу російських більшовиків на Київ і Варшаву.
Думки з приводу
Володимир В'ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті у 2014−2019 роках
Візит президента Володимира Зеленського до Польщі для участі у заходах з нагоди річниці звільнення Аушвіцу — правильний дипломатичний крок. Один із небагатьох поки що в очільника України.
Ірина Геращенко, народний депутат («Європейська Солідарність»)
Візит до Освенцима, солідарність з Польщею й країнами Балтії, виступ з правильними акцентами — це дії президента Зеленського, які підтримуємо. Україна повинна залишатися суб’єктом міжнародної політики і не дати РФ жодного шансу переписати чи на свій лад трактувати історію Другої світової. Як і сучасну українську історію. Ми — в опозиції, але якщо президент гідно представляв Україну в Польщі — ми це вітаємо і підтримуємо.
А тим часом
Заява президента України Володимира Зеленського про те, що Польща та польський народ першими відчули наслідки «злочинної змови тоталітарних режимів» (Зеленський говорив про гітлерівську Німеччину й сталінський СРСР), спричинила справжню істерику у Кремлі. Директор Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін заявив, що Володимир Зеленський «все більше і більше занурюється в ідеї українського націоналізму». А прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков назвав цю фразу Зеленського «помилковою». А ще «образливою для десятків мільйонів росіян і громадян країн СНД, чиї батьки, діди, родичі віддали свої життя за звільнення Європи, в тому числі і Польщі, від фашизму».